Nie widzicie strażników miejskich? Nic dziwnego - mają pełne ręce roboty

W wałbrzyskiej Straży Miejskiej pracuje 45 osób, ale realnie na ulicach pracuje około 20. Funkcjonariuszy jest za mało, a chętnych brakuje, bo zarobki nie zachęcają do podjęcia takiej pracy. Młody strażnik zarabia niewiele ponad... minimalną krajową, policjant ponad 4 tys. zł. 

Strażnicy pracują w systemie 3 zmianowym. 3 strazników pełni służbę dyżurną  (odbierają telefony od mieszkańców i kontaktują się z tymi strażnikami, którzy są w terenie). 2 osoby pracują na stanowisku wykroczeń, gdzie codziennie przesłuchiwane są osoby. Duża część funkcjonariuszy pilnuje obiektów miejskich i punktów szczepień. Pozostaje połowa, która pełni patrole. 
 
Największe problemy kadrowe rozpoczeły się w czasie pandemii. Strażnicy na dwie zmiany pilnowali urzędów  m.in przed antyszczepionkowcami. 
 
Brak strażników martwi mieszkańców. Zgłaszali to podczas spotkań z prezydentem Romanem Szełemejem.  Ten otwarcie mówi, że strażnicy zarabiają mało więc nie ma chętnych. Ale to przecież miasto  decyduje o ich zarobkach.  
 
Postanowiliśmy więc sprawdzić, ile zarabiają funkcjonariusze. 
 
Średnie wynagrodzenie  w Straży Miejskiej  - 3.973,- brutto (bez godzin nadliczbowych i nocnych)
 
- Średnie wynagrodzenie na stanowisku aplikant - 3.234,- brutto,
Na wynagrodzenie składa się:  stawka zasadnicza i dodatek stażowy.
 
- Wynagrodzenie Komendanta Straży Miejskiej - 7.200,- brutto,
- Wynagrodzenie Z-cy Komendanta Straży Miejskiej  - 6.020,- brutto
Na wynagrodzenie składa się: stawka zasadnicza, dodatek stażowy i dodatek funkcyjny.
 
Dodatek stażowy płacony jest po 5 latach stażu pracy (5% od stawki wynagrodzenia zasadniczego) i wzrasta corocznie o 1%  do 20%, wypłacany jest co miesiąc łącznie z wynagrodzeniem. Strażnik z 20 letnim stażem pracy otrzymuje wynagrodzenie brutto od 3.900,- do 4.560,- (bez godzin nadliczbowych i nocnych).
 
Brak strażników ma zrekompensować system kamer miejskiego monitoringu. Jak się okazuje osoby tam pracujące też nie zarabiają bajońskich sum. 
 
Średnie wynagrodzenie w ITS wynosi brutto 3.500 brutto ,- (bez godzin nocnych)
 
Jak wygląda to w porównaniu do zarobków policjantów?
 
Po ukończeniu szkolenia podstawowego, nowoprzyjęty policjant zarobi 3880 zł netto,  jeśli nie ma ukończonych 26 lat - na rękę dostanie 4220 zł. 
 
red
foto: ilustracyjne
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno