Historia wałbrzyskich kin: Kino Górnik

Jeden z najciekawszych budynków w Wałbrzychu wciąż czeka na nowe życie. Mowa o dawnym Kinie Górnik, które od lat popada w ruinę, a jego modernistyczna fasada przypomina o latach świetności obiektu. 

Kino w początkach swojej działalności nazywało się Capitol. Modernistyczny budynek został zaprojektowany przez Ludwiga Moshamera. Miejsce stanowiło istne centrum kultury ówczesnego Waldenburga. Odbywały się tu spektakle, przedstawienia i koncerty. 
 
Funkcjonowało do lat 90-tych jako Górniczy Dom Kultury. Wyburzono salę, która groziła zawaleniem. Po zamknięciu były plany, by utworzyć tu nowoczesny teatr, a nawet nową siedzibę Filharmonii Sudeckiej. Nie udało się. Potem wielokrotnie mówiono o rewitalizacji obiektu. Na dachu miał powstać łącznik z centrum Śródmieścia. To też się nie udało. 
 
-Istnieje połowicznie dawny Capitol. Bardziej znany, jako Kino Górnik. Piękny, modernistyczny budynek przy samej Alei Wyzwolenia. Budynek pochodzi z 1929 roku. Wyburzony w połowie na początku lat 90-tych. Niestety, ciągle czeka na ratunek. Wierzymy, że jego piękna elewacja zostanie odnowiona. - mówi Mateusz Mykytyszyn. 
 
Napiszcie w komentarzach, jakie  macie wspomnienia z dawnym GDK i co waszym zdaniem powinno się stać z tym budynkiem. 
 
 
red
foto: WTV/polska-org.pl
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno