Wałbrzyskie szyby kopalniane: Szyby Siostrzane

Chociaż wałbrzyskie kopalnie od dawna nie działają, to ich szyby wciąż  stanowią  charakterystyczny element krajobrazu. Dzisiaj zabieramy was na Sobięcin, gdzie znajdują się Szyby Siostrzane

Zespół obiektów szybów Siostrzanych (Schwester) znajduje się na Sobięcinie przy ulicy 1 Maja 81.
 
W latach 1854- 1859 wybudowano dwa głębokie szyby oddalone od siebie o około 20 m, nazwane Schwesterschacht I i II. Nad szybem I postawiono murowaną basztową wieżę wyciągową w stylu historyzmu z elementami renesansu. Podczas przebudowy około 1890 roku w wieżę basztową I wstawiono stalową wieżę, której głowica wychodziła ponad dach.
 
Następna przebudowa całego zespołu nastąpiła w pierwszych latach XX wieku, stara wieża basztowa I otrzymała nowy wystrój architektoniczny w modnym wtedy stylu secesji, który wyrażają płynne linie szczytów ujętych w rygor linearnej geometrii, pokrewnej wiedeńskiemu nurtowi Jugendstil.
 
Zachowana wieża basztowa szybu Siostrzanego I zbudowana została na rzucie prostokąta o bokach 11,50 ´ 15,18 m, Wykonane z cegły mury mają 1,25 m grubości, do wysokości 3,2 m są licowane okładziną z cegły klinkierowej. Elewację zewnętrzną ścian zdobią, od wysokości 12 m od podstawy, lizeny wykonane z klinkierowych kształtek, między którymi znajdują się jasne pasy gładko tynkowane.
 
Narożne i środkowe lizeny mają charakterystyczny dla secesji ornament w formie klucza w białym tynku. Podobny wystrój otrzymały pozostałe budynki znajdujące się wokół szybów, to jest trzy budynki dla maszyn wyciągowych, cechownia, łaźnia i warsztaty. Powstał zwarty, jednolity stylistycznie zespół budowli przemysłowych nie mających sobie równych w całym dolnośląskim zagłębiu.
 
W 1931 roku zaprzestano ciągnienia szybem Schwester i część urządzeń zlikwidowano. Całkowity demontaż urządzeń górniczych nastąpił w 1950 roku. Zlikwidowano również budynek przeróbki mechanicznej. Od lat sześćdziesiątych budynki poza wieżą wyciągową są użytkowane na cele magazynowe, co w pewnym stopniu zabezpiecza je przed dewastacją.
 
Zespół budynków znajdujących się wokół szybów Siostrzanych został w całości określony jako zabytek techniki i wpisany do rejestru zabytków
 
info i foto: polska-org.pl
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno