Dolnośląska Obrona Terytorialna ma już 1000 żołnierzy

Bramę koszar 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej przekroczył 1000 żołnierz.

Było to już kolejne powołanie, gdzie w szeregi Terytorialsów dołączyło ponad stu Dolnoślązaków, którzy postanowili założyć mundur żołnierza. Od września 16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej liczy już ponad 1000 żołnierzy.
 
- Dla mnie to najlepsza informacja.  Kolejne ponad 100 osób zasila naszą brygadę. Są to głównie młodzi ludzie, którzy podjęli niełatwą decyzję, aby porzucić na jakiś czas swoje przyzwyczajenia i często wygodne życie. Postanowili  wstąpić do naszej brygady, aby służyć krajowi i społeczeństwu. A warunki tej służby nie zawsze są łatwe - oznajmił płk Artur Barański, Dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.   
 
 
Szer. Marek TYMIAK jest 1000 Terytorialsem
 
- Dla mnie jest to bardzo ważne móc służyć Ojczyźnie. Dzięki wstąpieniu w szeregi 16 DBOT będę mógł zdobyć wojskowe doświadczenia i tym samym zrealizować swoje marzenia o byciu żołnierzem. Docelowo chciałbym zostać oficerem. Dołożę wszelkich starań, aby służba w WOT przybliżyła mi realizację moich planów - powiedział szer. Tymiak. 
 
Pierwszy dzień wojsku to zmiana odzieży cywilnej na mundur, buty sportowe na buty wojskowe, czapkę na hełm, a telefon komórkowy na karabinek maszynowy. Po tej obowiązkowej części wszyscy zostali przewiezienido Żagania, na obiekty poligonowe. Tam zostali podzieleni na plutony, sekcje, poznali swoich dowódców, dostali pierwsze zadania. A te, to nauka zasad bezpieczeństwa.
 
Przede wszystkim bezpiecznego posługiwania się bronią, nauka poruszania się w terenie, poznawanie podstaw taktyki wojskowej, dbanie o własną sprawność fizyczną. Wojska Obrony Terytorialnej, w czasie działań wojennych przeznaczone są do wsparcia wojsk operacyjnych, zawodowych, a w czasie pokoju pomagają lokalnym społecznościom podczas  sytuacji kryzysowych jak i występowania klęsk żywiołowych.
 
Szkolenie podstawowe na poligonie będzie trwało 16 dni.  Zostanie zakończone uroczystą przysięgą wojskową, która odbędzie się  27 września na pl. Wolności we Wrocławiu.
 
Po powrocie ze szkolenia żołnierze rozpoczną służbę połączoną z 3 letnim procesem kształcenia, prowadzoną w formie praktycznej na strzelnicach, poligonach oraz w formie e-learningowej
 
 
info i foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno