Duży festiwal w najstarszym teatrze na Dolnym Śląsku

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu ma już 76 lat. W tym roku wraz z odbywającym się co dwa lata Festiwalem Małych Prapremier świętowano ubiegłoroczny jubileusz 75-lecia istnienia najstarszego teatru w powojennej historii Dolnego Śląska. Zespół artystyczny przygotował z tej okazji widowiskowy spektakl Atlas Nieba.

Festiwal Małych Prapremier odbywa się w Wałbrzychu po raz piąty i zdążył zyskać miano jednego z najważniejszych wydarzeń w środowisku teatrów dziecięcych i młodzieżowych. W tym tygodniu wałbrzyska publiczność będzie miała okazję obejrzeć najciekawsze prapremiery wyprodukowane przez teatry z całej Polski na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń komisja konkursowa wybrała najlepsze, które powalczą o Grand Prix i nagrodę finansową w wysokości 10 tysięcy złotych.
 
 
Inauguracja Festiwalu miała także wyjątkowy charakter, ponieważ połączono ją z obchodami jubileuszu 75-lecia istnienia Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Instytucja narodziła się tuż po II wojnie światowej i dzięki temu stała się pierwszym polskim teatrem na Dolnym Śląsku. Przypomniał o tym w swoim liście skierowanym do wałbrzyskiego teatru Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński.
 
- Powołany do życia w 1945 roku przez Melanię i Tadeusza Karwatów, Teatr Kukiełek rozpoczynał swoją historię w prywatnym mieszkaniu swoich założycieli. Po otrzymaniu własnej siedziby systematycznie wzbogacał ofertę i rozwijał artystyczne skrzydła. Przeszło 75 lat działalności sprawiło, że dziś jest prężnie działającą instytucją, która realizuje bogaty repertuar, jak również liczne projekty społeczno-edukacyjne kierowane w szczególności do dzieci i młodzieży z całego naszego regionu. Kreuje w ten sposób wizerunek interdyscyplinarnej instytucji, otwartej na potrzeby różnych grup społecznych - czytała radna sejmiku województwa dolnośląskiego Ewelina Szydłowska-Kędziera.
 
 
Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej zwrócił uwagę, że kultura w Wałbrzychu ma się obecnie bardzo dobrze, ale wspomniał też, że nie zawsze było łatwo, zwłaszcza gdy miasto borykało się z problemami ogromnego bezrobocia i zapaści gospodarczej.
 
- Dziś wydaje się zupełnie oczywiste, że tu jesteśmy, ale po 1989 roku moi poprzednicy w znacznie trudniejszych materialnie warunkach niejednokrotnie mieli podpowiadane, żeby "to zlikwidować, to zawiesić, to połączyć, będzie taniej, z czego to utrzymać". Wszyscy moi poprzednicy w trudniejszych niż obecne czasy, zachowali wszystkie instytucje kultury, również Teatr Lalki i Aktora. Ktoś by powiedział, że miasto, które ma 40% bezrobocia, musi sobie poradzić bez teatru lalek. Tak wielokroć podpowiadano, żeby było - przypomniał Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Teatr jednak przetrwał i stale rozwijał swoją działalność. Gdy osiągnął prawdziwą dojrzałość i zdobył doświadczenie, uczestnicząc w festiwalach w całej Polsce i na świecie, postanowiono, że Wałbrzych również zasługuje na duże wydarzenie kulturalne i postawiono na prezentację spektakli prapremierowych.
 
Tradycyjnie obok prezentacji teatrów z całej Polski, TLiA pokazał swoją prapremierę. ATLAS NIEBA opowiada o przezwyciężaniu strachu, poświęceniu, otwartości na inność, rozbudzaniu ciekawości świata – eksploracji i chęci poszerzania wiedzy o przestrzeni kosmicznej. Spektakl jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak powstał wszechświat, po co w ogóle eksplorować kosmos i jakie są koszty takiej eksploracji dla Ziemi, oraz refleksją poświęconą dbałości o ziemię i środowisko. Festiwal Małych Prapremier potrwa do piątku 17 września a Atlas Nieba będzie można zobaczyć już w najbliższą niedzielę o godzinie 12:30.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno