30-lecie Spółki Zamek Książ

Były wspomnienia, podsumowanie wieloletniej działalności i ciekawostki. Spółka Zamek Książ ma 30 lat. Zamek odwiedzili byli prezesi i ludzie, którzy tworzyli historię Zamku. Koncert zagrała Mela Koteluk. 

We wrześniu 1991 r. zamek po licznych perturbacjach przeszedł pod zarząd Gminy Wałbrzych, która powołała do życia spółkę Zamek Książ w Wałbrzychu. Tak rozpoczyna się historia, a co za tym idzie licznych inwestycje, niezwykłe projekty i wydarzenia. 
 
Jak pierwsze dni pracy  w Zamku wspominają byli prezesi?
 
- Była piękna pogoda, czerwiec, chodzący turyści. Olbrzymia bryła Zamku. Niesamowita sprawa. Trudny był moment, jak się zapoznałem z dokumentami. Były duże trudności finansowe. - wspomina pierwszy dzień jako prezes Sławomir Piątek (prezes spółki w latach 1993-1996)
 
- Pierwsze wrażenia był pozytywne. Jest to wyzwanie duże. Skończyłem historię na Uniwersytecie Wrocławskim, więc powiem, że było to „po linii”. Doświadczenia, które zdobyłem na kopalniach, remontując obiekty pozwoliło mi podejść z dużym doświadczeniem do remontów, które tu były konieczne. - wspomina Zbigniew Wojcieszak (prezes spółki w latach 1996-2004).
 
- Pamiętam dużo emocji. Był sierpień – szedłem korytarzem do sekretariatu i wydawał mi się wtedy strasznie długi. Potem poszło już całkiem dynamicznie. Pamiętam, że zrobiłem wszystkim wycieczkę po Zamku. Biegaliśmy po parku i zapisywałem, co chciałbym, by w pierwszych dniach było zmienione. - wspomina Krzysztof Urbański (prezes spółki w latach 2011-2016)
 
Jakie najwazniejsze rzeczy zostały zrealizowane przez ostatnie lata?
 
- 30 lat spółki przy 800-letniej historii Zamku Książ, to wydaje się niewiele. Wspólnie podczas dzisiejszego wieczoru  pokazaliśmy w przygotowanej kronice tyle wydarzeń ile udało się zrealizować. Na pewno wśród nich jest remont dachu, remont elewacji, wszystkie prace remontowe, Welcome Center, fontanna, tarasy, hotel, udostępnienie podziemi. To wydarzenia, które wpłynęły na wizerunek największego skarbu, jakim jest Zamek Książ. Przed nami kolejne lata. Mam nadzieję, że owocnej współpracy.  - mówi prezes Zamku Książ, Anna Żabska. 
 
 
Co uważa za największy sukces obecna prezes Zamku Książ?
 
- Największym wyzwaniem, ale też powodem największej dumy jest solidarność całego zespołu i postawa załogi podczas pandemii- trudnego dla nas roku. - mówi prezes Zamku Książ, Anna Żabska. 
 

 

 

red

foto: WTV

redakcja@walbrzych24.com

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno