UMWD zapowiada - do wałbrzyskiego szpitala popłyną miliony
Zarząd Województwa Dolnośląskiego zapowiada rozwój wałbrzyskiego szpitala. 1,3 mln zł ma  zostać przeznaczone na badania chorób nowotworowych. To nie jedyne środki, które mają  do niego popłynąć 
 
Środki mają pochodzić z programu  narodowej strategii onkologicznej.  
 
- Środki te będą wykorzystane na aparaturę medyczną służącą do diagnostyki, by szybko wykrywać nowotwory, by wałbrzyszanie i ludzie z regionu mieli dostęp do badań. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku ten sprzęt trafi do Wałbrzycha. Uspokajam mieszkańców – onkologia będzie tutaj rozwijana . Nie ma takiej obawy, że wszystko się będzie odbywało we Wrocławiu - mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
 
Szpital zamierza przeznaczyć środki na zakup takiego sprzętu jak: 
- Wideobronchoskop
- Wideobronchoskop ultrasonograficzny EBUS 
- Sondy radialne USG wraz z osprzętem do biopsji obwodowych guzów płuca
- Urządzenie do kriobiopsji płuca 
- Aparat USG do oceny i biopsji zmian opłucnowych i obwodowych guzów płuca. 
 
Oddanie sprzętu do użytku ma nastąpić pod koniec roku.
 
400 tys zł ma zostać przekazane na remont oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, prosektorium (przygotowanie dokumentacji technicznej).  W Ramach regionalnego programu operacyjnego 4 mln euro ma zostać przeznaczone na pediatrię.
 
- wykonanie projektu budowlanego pomieszczeń prosektorium dla obiektów przy ul. Batorego i Sokołowskiego w Wałbrzychu 26 000 zł
- dostawa i montaż centrali wentylacyjnej z agregatem wody lodowej dla sal oddziału Oddziału Anestezji i Intensywnej Terapii 290 000 zł
- remont sal chorych Oddziału Anestezji i Intensywnej Terapii 80 000 zł
 
- Jest to jeden z naszych priorytetów. Do Wałbrzycha popłyną też miliony euro do szpitala Biernackiego na wspieranie ginekologii. Bardzo dużo pieniędzy popłynęło, a będzie płynąć jeszcze więcej. Chcemy wspierać służbę zdrowia na południu naszego województwa. Głosy mówiące o tym, że ten szpital ma się zwijać, to jest kłamstwo.  - mówi wicemarszałek, Grzegorz Macko.
 
Pełniąca funkcję dyrektor szpitala, Adriana Tomusiak poinformowała, że przyjęto nowych lekarzy. Chirurga, anestezjologa i urologa. 5 kolejnych jest w trakcie zatrudniania ( kardiolog, 2  anestezjologów i  dwóch lekarzy na szpitalny oddział ratunkowy). Od października będzie nowy koordynator SORU.  Przyjęci będą też nowi pediatrzy. 
 
- Dzisiaj przyjęliśmy trzech nowych lekarzy.  Trzech jest w trakcie zatrudniania. Bardzo mocno prowadzimy projekt zatrudniania pielęgniarek i rozpoczęliśmy współpracę z uniwersytetami medycznymi. - mówi Adriana Tomusiak. 
 
Jak informuje nowa dyrektor - wypowiedzenie złożyło do tej pory 5 lekarzy, ale jeden chce się wycofać. 
 
Przypomnijmy, że kardiolog i prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej został zwolniony. Jak wygląda sytuacja po jego odejściu?
 
- Przez 20 lat byłem zastępcą doktora Szełemeja. W tej chwili spadł na mnie obowiązek zachowania ciągłości i jakości  pracy oddziału. Wszyscy koledzy pracują, oddział pracuje, karetki jeżdżą, przyjmujemy pacjentów. Leczmy zawały, wszczepiamy rozruszniki, leczymy niewydolności serca, konsultujemy pacjentów. Wszystko działa. - mówi lekarz, Ryszard Serafin.
 
red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno