Menu

Od listopada MZUK zastąpi Albę

Od 2 listopada Miejski Zakład Usług Komunalnych zastąpi Albę i zajmie się odbiorem  odpadów komunalnych od mieszkańców Wałbrzycha. Będzie szybciej, bardziej ekologicznie  i co najważniejsze, taniej. Pojawią się tez nowoczesne pojemniki i śmieciarki. 

Od listopada MZUK zastąpi Albę
- Pojemników będzie około 20 000. Logistycznie jest to duże przedsięwzięcie. Do końca października będą ustawione w punktach, gdzie powinny się znaleźć. Do drugiego listopada dotychczasowy operator będzie zbierać swoje pojemniki i pozostaną już tylko nasze. Od tego momentu, Miejski Zakład Usług Komunalnych będzie operatorem i będzie zbierać odpady na terenie miasta. - mówi Prezes Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, Bogdan Stanek.
 
Był duży kłopot ze śmieciarkami, które niszczyły wąskie ulice starszych dzielnic Wałbrzycha. Teraz się to zmieni, bo MZUK dysponuje małymi pojazdami na gaz. Tam, gdzie można wjechać i nie ma problemów z dojazdem, będą jeździły większe śmieciarki. 
 
- Będziemy dysponować bardzo nowoczesnym transportem. Do dyspozycji będziemy mieli ekologiczne samochody. To są małe pojazdy na gaz ziemny. Będą jeździły po starszych częściach miasta. W tych dzielnicach, gdzie są wąskie ulice i gdzie jest ciasno. Duże śmieciarki po prostu rujnowały drogi i chodniki i nie mogły wjechać.  - mówi prezes Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, Bogdan Stanek.
 
 
Duże śmieciarki mają możliwość mycia pojemników.
 
- Firma GP Truck Trading dostarcza do MZUK nowoczesne śmieciarki do wywozu odpadów komunalnych. Mają możliwość mycia pojemników po ich opróżnieniu. Jest to sprzęt włoskiej firmy Farid. W zasadzie, jedne z nowocześniejszych maszyn. - mówi Piotr Zataj z firmy GP Truck Trading. 
 
Pojemniki będą miały chipy dostosowane do systemu RFID. Każde odebranie pojemnika będzie rejestrowane w systemie. MZUK uzyska dane dotyczące lokalizacji i czasu odbioru i rodzaju odpadu. W każdym pojeździe będą też zainstalowane 4 kamery.
 
 
 
- Będziemy filmować w trakcie pracy śmieciarek przód, tył i boki. Po to, aby można było monitorować i obserwować, jakie odpady odbieramy. To jest również system bezpieczeństwa dla kierowców. Będą widzieć z kabiny na monitorze, czy przy śmieciarce znajduje się dziecko, czy w momencie pracy śmieciarki w pobliżu znajduje się osoba. Jest to system, który zapewni najwyższy standard bezpieczeństwa.  - mówi prezes Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, Bogdan Stanek.
 
Odpady będą odbierane na dwie zmiany (rano i popołudniu). Pozwoli to zminimalizować koszty i nie będzie to utrudniać życia mieszkańcom. Śmieciarki będą dojeżdżać tam, gdzie kiedyś nie dojeżdżały. Sposób odbioru odpadów  będzie bardziej skuteczny. 
 
- Bardzo nam zależy na tym i to jest podstawowa rzecz, by mieszkańcy nie doznali podwyżek i kosztów związanych z odpadami. Jest to kluczowa sprawa dla nas.  Chcemy, by wzrosty cen, które widzimy z powodu inflacji i wzrostu cen energii nie zostały przeniesione na mieszkańców.  - mówi prezes Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, Bogdan Stanek.


Partnerem Edukacji Ekologicznej Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Wałbrzychu jest  TOM-DOLEKO-EKOLA Organizacja Odzysku Opakowań S. A. 
 
red
foto: P. Mistrzak
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Kto zastąpi szelemeja? (23 września 2021 7:59)
https://www.daminfo.pl/spoleczenstwo-3/item/25288-rzeka-pieniedzy-wyplywa-ze-szpitala-i-plynie-do-prezydenta-szelemeja
Rafcio czaskoski (23 września 2021 1:46)
PO co kupować kubły z polskich fabryk kiedy są droższe niemieckie
Maniek (22 września 2021 22:44)
Cytuję użytkownika: pucek
I bardzo dobrze Panie Prezydencie, tak trzymać
Pucuk Lucek z wazeliną
Plastikowy Romek (22 września 2021 17:46)
Cytuję użytkownika: pucek
I bardzo dobrze Panie Prezydencie, tak trzymać
Tak.Trzymać się z daleka od szpitala.A najlepiej z daleka od Wałbrzycha.
pucek (22 września 2021 17:07)
I bardzo dobrze Panie Prezydencie, tak trzymać
Jerzy Jacek Pilchowski (22 września 2021 16:55)
Cytuję użytkownika: sebastian
Nic tylko narzekacie co by nie zrobiono jest zawsze źle. I wszystko wiecie lepiej. Jeśli większość z was jest tak obeznana w temacie to może zatrudnijcie się w MZUK jako specjaliści. Ja nie wiem jak będzie ale każdej firmie należy dać okres przejściowy na dopracowane szczegółów. I wydaje mi się że lepiej żeby zajmowała się tym spółka miejska i pieniądze pozostawały w mieście niż mafie śmieciowe które zatrudniają ludzi na czarno.
Tak ogólnie to od bardzo dawna wiadomo, że własne (miejskie) firmy komunalne (sprzątanie miasta, dostarczanie wody, itd.) są lepsze i tańsze. Dotyczy to jednak tylko tych samorządów które pracują w interesie mieszkańców. Niestety, Wałbrzych jest jak wiemy "polem bitwy" na którym walczą o forsę różne sitwy. Tak więc, tak zwany zdrowy rozsądek (oparty na wieloletniej obserwacji) podpowiada nam, że dla niektórych będzie to następna ... - praca na 1/4 etatu za kilkadziesiąt tysięcy zł miesięcznie.
analityk medyczny (22 września 2021 16:49)
Problem śmieci w polin to przede wszystkim brak POLSKICH !!! firm przetwarzających plastik, szkło, makulaturę i metale. Dlaczego do hut szkła w polin stłuczkę sprowadza się z zagranicy, to samo z makulaturą. Wszystkie odpady bio, mogłyby być mielone w domowych młynkach do takich odpadów i spuszczane siecią kanalizacji do oczyszczalni sścieków a tam przetwarzane na biogaz, odnawialne biopaliwo stałe o wydajności cieplnej węgla brunatnego, a jego popiołu można prosto odzyskać pierwiastki metali.
sebastian (22 września 2021 16:02)
Nic tylko narzekacie co by nie zrobiono jest zawsze źle. I wszystko wiecie lepiej. Jeśli większość z was jest tak obeznana w temacie to może zatrudnijcie się w MZUK jako specjaliści. Ja nie wiem jak będzie ale każdej firmie należy dać okres przejściowy na dopracowane szczegółów. I wydaje mi się że lepiej żeby zajmowała się tym spółka miejska i pieniądze pozostawały w mieście niż mafie śmieciowe które zatrudniają ludzi na czarno.
FGXDH2 (22 września 2021 15:15)
ILE WZIĘLI ZA TO ŁAPÓW ? PRZEŚWIETLIĆ KONTA W RAJACH PODATKOWYCH I MAJĄTKI DO 3 POKOLENIA ORAZ PRZEKOPAĆ IM OGRÓDKI ITD - ABW - DO ROBOTY
By żyło się lepiej (22 września 2021 15:04)
Od 1listopada miasto (czytaj szełemej) obejmie wywóz śmieci a od 1Grudnia miasto (czytaj szełemej)ogłosi podwyżkę za odbiór śmieci od osoby wchodzącą w życie od nowego roku.A koledzy z widociągów ogłoszą podwyżkę za wodę no i kumple z ciepłowni też ogłoszą podwyżkę za ciepło w kaloryferach i ciepłej wody w kranie od nowego roku oczywiście. By żyło się lepiej.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

mzuk  |   smieci  |   odpady  |   smieciarki  |   eko  |   miasto  |   gospodarka  |   odpadami  |  

Czy przemysł może być mniej uciążliwy dla środowiska?

Podwyżka cen wywozu śmieci w Świdnicy. W Wałbrzychu bez podwyżek

Jak skutecznie oszczędzać ciepło i energię?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij