Nowoczesne kamienice z windami na Podgórzu

Ponad 30 rodzin odebrało klucze do nowych mieszkań komunalnych w kompleksowo odrestaurowanych kamienicach przy ul. Niepodległości.

Choć Prezydent Wałbrzycha od lat wyznaję zasadę, że lepiej budować od podstaw, niż remontować, to jednak zdarzają się wyjątki i przykładem na to jest duża kamienica w dzielnicy Podgórze, którą całkowicie zrewitalizowano.
 
- Wiele budynków w Wałbrzychu rozbieramy i będziemy rozbierać, bo nie nadają się już do remontu. Ten się jeszcze nadawał. Zamurowaliśmy wszystkie piwnice, co wyeliminuje problem, który jest zmorą wielu kamienic, czyli podchodzenie wilgoci. Są tu zupełnie nowe warunki i chciałbym, aby stało się to standardem - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Efekty prac widać gołym okiem. Na zewnątrz odrestaurowano elewację, zachowując historyczne elementy ozdobne. W środku natomiast kompletnie przebudowano układ mieszkań, by spełniały współczesne standardy a klatki schodowe pomieściły windy. Budynki wyposażono we wspólną kotłownię gazową a na dachu zainstalowano panele fotowoltaiczne do podgrzewania wody.
 
- Cała sztuka polega na tym, żeby odnawiać i rewitalizować stare dzielnice jak Podgórze i Śródmieście i na to wywalczyliśmy pieniądze z Unii Europejskiej na rewitalizację mieszkań, kamienic i całych dzielnic. Na to mamy również polskie środki z Banku Gospodarstwa Krajowego - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Osoby, które otrzymały przydział nowych mieszkań są bardzo zadowolone z warunków, w jakich przyjdzie im teraz żyć.
 
- Jestem w szoku. Nie sądziłam, że będę kiedyś miała takie mieszkanie. Zrobiło na mnie ogromne wrażenie, bardzo się cieszę. Wcześniej miałam mieszkanie z łazienką, ale tylko jeden pokój - mówi Halina, nowa lokatorka budynku przy ul. Niepodległości 16.
 
- Też jestem w szoku. Mieszkanie jest duże, choć wolałabym, żeby kuchnia była osobno, ale ogólnie jestem bardzo zadowolona - twierdzi Zofia.
 
 
- Ja wcześniej na Piłsudskiego na Nowym Mieście nawet nie wychodziłem sam na dwór, bo martwiłem się, że nie wejdę z powrotem. Tutaj mam mieszkanie na pierwszym piętrze i windę - cieszy się Henryk, który porusza się o kulach i dawniej mieszkał na czwartym piętrze w budynku bez windy.
 
Remont dwóch połączonych ze sobą budynków przy ul. Niepodległości 14 i 16 kosztował ponad 7,2 mln zł. Dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego wyniosło około 3,2 mln zł.
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno