Dzikowiec jeszcze bardziej atrakcyjny

1,7 mln złotych dofinansowania ze środków ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej otrzymał projekt związany z zagospodarowaniem turystycznym masywu Dzikowca i Lesistej Wielkiej. Całkowita wartość zadania to ponad 2 miliony złotych.


„Wykorzystywanie i udostępnianie lokalnych zasobów przyrodniczych masywu Dzikowca  i Lesistej Wielkiej na cele edukacyjne i turystyczne służące zmniejszeniu presji na obszary cenne przyrodniczo” - tak brzmi nazwa projektu realizowanego przez gminę Boguszów-Gorce w partnerstwie z Nadleśnictwem Wałbrzych i Nadleśnictwem Kamienna Góra.

- Góra Dzikowiec to najważniejszy produkt turystyczny w gminie Boguszów-Gorce. Od 2009 roku staramy się go rozwijać. Łącznie zainwestowaliśmy już około 20 milionów złotych, z czego większość środków to środki unijne, w sumie były to 4 projekty. Góra Dzikowiec przyciąga w tej chwili turystów przez cały rok, rocznie odwiedza nas kilkadziesiąt tysięcy osób - mówi burmistrz Boguszowa-Gorc, Waldemar Kujawa.

 

 

W ramach projektu planowane jest stworzenie 5 ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych
z tablicami informacyjnymi, budowa trzech wiat drewnianych i 2 platform widokowych, remont istniejącego budynku "Bacówki", a także przebudowa parkingu i budowa kolejnego.
 

- Kolejna część dziedzictwa przyrodniczego zostanie nie tylko uratowana, ale też ochroniona przed antropopresją, czyli wtargnięciem człowieka w miejsca, w które nie powinien wchodzić. Są to miejsca gdzie człowiek chce wchodzić, a nie powinien i tymi ścieżkami i platformami ograniczamy jego dostępność - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.

 

Tematyką „Ścieżki Gwarka” będzie historia wydobycia węgla i  rekultywacja terenów pokopalnianych. Temat „Ścieżki Szuwarka” to tereny zabagnione ekosystemów wodnych i podmokłych w Sudetach. Z kolei „Wycieczka po piętrach lasu” rozpoczyna się przy bacówce i wiedzie do poszczególnych punktów wartych uwagi. Kolejną ścieżką o charakterze poznawczo-edukacyjnym będzie „Rowerowy Dzikowiec z rodziną” - trasa, która będzie miała początek przy bacówce i ma biec północnym zboczem Dzikowca. Ostatnia propozycja to ścieżka „Leśne królestwo Dzikusia” rozpoczynająca się w istniejącej pod stokiem wiacie.

- Graniczymy z własnością gminną, właściwie trudno sobie wyobrazić ścieżki edukacyjne i trasy turystyczne bez przechodzenie przez teren Lasów Państwowych. Nasz udział to także budowa parkingu przy wiacie turystycznej oraz budowa dwóch ścieżek - „Gwarek” i „Szuwarek”. Dzięki miejscom postojowym będą tutaj mogły dojechać autokary z turystami, dziećmi i młodzieżą - mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Wałbrzycha, Gabriel Grobelny.

Elementem projektu jest także odnowienie „Bacówki”, niewielkiego obiektu przy wiezy widokowej, która będzie pełniła rolę bazy wypadowej i edukacyjnej z zapleczem multimedialnym. Będą się w niej obywały zajęcia dydaktyczne o przyrodzie.
 

 

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

W.Blicharz
foto:P.Tokarski

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno