Menu

GUSTAVY czyli Świebodzickie Święto Zegarów

Ponad połowa jest na chodzie, choć niektóre mają ponad 150 lat. Wyglądają świetnie i rozsławiają Świebodzice - mowa o zegarach Gustava Beckera, które można było oglądać w Miejskim Ośrodku Kultury w Świebodzicach z okazji GUTAV-ów czyli Święta Zegarów. 
 

GUSTAVY czyli Świebodzickie Święto Zegarów

- Gustav Becker postawił Świebodzice na nogi i rozsławił na cały świat, stąd też nasze święto. Chcieliśmy uczcić w ten sposób znakomitego obywatela naszego miasta. - mówi organizator wystawy Janusz Kujat. To już kolejna edycja imprezy. 

W 2019 roku minęła dwusetna rocznica urodzin Gustava Beckera. Becker wprawdzie urodził się w Oleśnicy (2 maja 1819 r.) ale później zamieszkał w Świebodzicach. 
 

 

 

- W zawodzie zegarmistrza Gustav Becker terminował w wielu europejskich ośrodkach tego rzemiosła ale szczególne znaczenie miała praktyka w Wiedniu w latach 1841-45. Miasto słynęło wówczas z produkcji precyzyjnych zegarów ściennych z napędem obciążnikowym, zwanych regulatorami wiedeńskimi , których wskazania służyły jako wzorzec czasu między innymi dla zegarów wieżowych - mówi kurator wystawy Wojciech Magierski. 

Jako czeladnik uczył się we Frankfurcie nad Menem, La Chaux-de-Fonds, Dreźnie, Monachium, Berlinie i Wiedniu (u mistrza zegarmistrzostwa Philipa Happachera).  W kwietniu 1847 r. otworzył pierwszy w Świebodzicach sklep z zegarami.

- Początek przemysłu zegarowego przypada na czas zmian politycznych w Prusach wywołany Wiosną Ludów i niepokojami społecznymi. Rząd wspierał działalność przedsiębiorców, które służyły zmniejszeniu bezrobocia. Kredyty pozwoliły na zakup gruntów przy obecnej ulicy Strzegomskiej 23-27, budowę hal fabrycznych (w tym stolarni), a sam Becker kupił dom przy ulicy Łącznej 49. Inwestycje pozwoliły na podwajanie  produkcji co kolejne cztery lata i kolejnymi medalami na wystawach krajowych i światowych: Berlin (1853), Londyn (1962), Paryż (1967)  czy Altona - Hamburg w 1869 roku. Otrzymywane medale zdobią papeterie uzywaną do korespondencji z kontrahentami - mówi Wojciech Magierski.  

 
Zegary Beckera charakteryzowały się niezawodnością i precyzją wykonania. Na wystawie w Miejskim Domu Kultury można było obejrzeć kilkanaście sztuk pięknie zachowanych zegarów a także wystawę prac plastycznych młodych świebodziczan - temat oczywisty: zegary Backera. 

Po śmierci Gustava, firmę przejął jego syn Paul Albert Becker. Milionowy zegar znajduje się w kolekcji Termet S.A. w Świebodzicach, które po 1945 roku przejęły majątek fabryki Beckera. Grób Gustava Beckera znajduje się na cmentarzu komunalnym w Świebodzicach.

Mimo, że gentelmani o pieniądzach nie rozmawiają... jeżeli chcecie kupić zegar Gustava Beckera...  przygotujcie przynajmniej tysiąc Euro. 
adm
foto: walbrzych24.com
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

***** PO (26 września 2021 19:02)
Cytuję użytkownika: Marek
Cytuję użytkownika: ***** PO
No fajny artykół ,ale lepszy by był jak tam Tomek Siemioniak bawił się u Mazurka.Tomaek wstań z kolan to tylko Donald. A i jeszcze jedno*****PO.
Do *****PO. Ale pierdo..sz Chłopak. Nic nie na temat. SIEMIONIAK tez czlowiek. Ale pisz tam gdzie trzeba. Kutas.e.
*****PO i to jest w temacie chłopaku.
Polak (26 września 2021 18:54)
200 lat temu to tu Polski nie było ale za to były niemcy a Świebodzice nazywały się Freiburg in Schlesien.Więc nie ma się czym chwalić.
Marek (26 września 2021 17:06)
Cytuję użytkownika: ***** PO
No fajny artykół ,ale lepszy by był jak tam Tomek Siemioniak bawił się u Mazurka.Tomaek wstań z kolan to tylko Donald. A i jeszcze jedno*****PO.
Do *****PO. Ale pierdo..sz Chłopak. Nic nie na temat. SIEMIONIAK tez czlowiek. Ale pisz tam gdzie trzeba. Kutas.e.
***** PO (26 września 2021 14:40)
No fajny artykół ,ale lepszy by był jak tam Tomek Siemioniak bawił się u Mazurka.Tomaek wstań z kolan to tylko Donald. A i jeszcze jedno*****PO.
:(( (26 września 2021 13:40)
Fajny artykuł ale...."co kolejne cztery lata i kolejnymi medalami na wystawach krajowych i światowych: Berlin (1853), Londyn (1962), Paryż (1967) czy Altona - Hamburg w 1869 roku ." Coś z matematyką nietęgo u piszącego ten artykuł .Pomyłka o 100 lat (wiek) to drobnostka .

Dodaj komentarz

Becker  |   Świebodzice  |   Święto Zegarów  |   zegary  |  

Zdjęcie z drona dla Antosia

Świebodzice mają elektryczna śmieciarkę

Sukces zbiórki dla Antosia - w ostatniej chwili

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij