Menu

Zwiedzamy region: Dziećmorowice - były tu kiedyś trzy kopalnie srebra

Propozycja na weekend ?  Wybierzcie się zwiedzać nasz region - sprawdzamy co ciekawego można zobaczyć w Dziećmorowicach. Wiecie, że były tu trzy kopalnie srebra ? 
 
 
Zwiedzamy region: Dziećmorowice - były tu kiedyś trzy kopalnie srebra
Dziećmorowice, to druga pod względem wielkości, wieś w Gminie Walim.  Do wioski terytorialnie należą 3 integralne części wsi  - Stary Julianów, Nowy Julianów i Nowa Wieś.

Początki Dziećmorowic nie są dobrze udokumentowane. Na podstawie nazwy można przyjąć, że założycielem był niejaki Ditmar, a więc mogła to być osada kolonizatorów niemieckich. Prawdopodobnie od samego początku Dziećmorowice wchodziły w obręb majątku zamku Grodno.

Na przełomie XIV i XV wieku w Dziećmorowicach zaczęto wydobywać rudę srebra i ołowiu. W drugiej połowie XVI wieku we wsi działały co najmniej 3 kopalnie, a wydobycie było opłacalne, ponieważ zawartość srebra w rudach była stosunkowo wysoka. Tendencja taka nie utrzymała się jednak długo. Biorąc pod uwagę, że prace niszczyły pola okolicznym chłopom, dość  szybko też wyczerpywały się złoża, do tego  doszły walki podczas  wojny 30- letniej – wszystko to  doprowadziło do upadku kopalni. 


 
 
 
XVIII  wiek to czas, w którym w Dziećmorowicach zaczyna się era tkactwa. Wieś rozrasta się, rozwija się tkactwo chałupnicze, a w XIX wieku jest to już duży ośrodek tkacki. W tym czasie w Dziećmorowicach były 103 warsztaty bawełniane i 112 lnianych.

Do Dziećmorowic należała Nowa Wioska z 11 domami i Stary Julianów z 12 domami.  Tutejsza parafia ewangelicka, w 1840 roku,  obejmowała znaczny obszar - po Myślęcin, Modliszów i Pogorzałę na północy oraz Poniatów Górny na północnym zachodzie i Niedźwiedzicę na południowym wschodzie. Natomiast do parafii katolickiej należało 60 morgów ziemi i obejmowała ona jeszcze większy obszar z Kozicami, Podlesiem i Glinnem, a także kościół-filię w Niedźwiedzicy, a nawet Bojanice i Makowice pod Świdnicą.

Do tutejszej szkoły katolickiej uczęszczały dzieci z pobliskiej Rusinowej i Kozic oraz z miejscowego  sierocińca. Po 1945 roku miejscowość nadal zachowała charakter rolniczy, ale zawsze sporą grupę mieszkańców stanowili górnicy, bowiem bliskość Wałbrzycha pomogła w zachowaniu górniczych tradycji Dziećmorowic. Dziś Dziećmorowice są szybko rozwijającą się miejscowością. Bliskość Wałbrzycha, jak i atrakcyjne położenie sprawiło, że w ostatnich latach powstało tu wiele nowych domów, a Gmina Walim wzbogaciła się o nowych mieszkańców. kat (opr. Anna Młynarczyk)
foto: Gmina Walim
redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

Olo (18 października 2021 6:00)
Proszę dogłębnie sprawdzić historię wsi Dziećmorowice. Na jej terenie było nie trzy lecz 32 odkrywkowe kopanie rudy srebra i uranu, w niektórych pracowali jeszcze mieszkańcy po drugiej wojnie światowej.
Jaroslaw Kaczynski (3 października 2021 12:53)
Jebac PIS
*****PO (3 października 2021 6:53)
*****PO Dajcie jakiś wywiad z T Siemioniakiem ,on fajny jest ,teściowa Donalda też to lubi.

Dodaj komentarz

Dziećmorowice  |   Walim  |   Zagórze  |   wycieczka  |   turystyka  |   region wałbrzyski  |  

Policja i strażacy nad jeziorem w Zagórzu

Walim coraz bliżej Wolina

Dzieci dostały komputery

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij