Zwiedzamy region: Dziećmorowice - były tu kiedyś trzy kopalnie srebra
Propozycja na weekend ?  Wybierzcie się zwiedzać nasz region - sprawdzamy co ciekawego można zobaczyć w Dziećmorowicach. Wiecie, że były tu trzy kopalnie srebra ? 
 
 
Dziećmorowice, to druga pod względem wielkości, wieś w Gminie Walim.  Do wioski terytorialnie należą 3 integralne części wsi  - Stary Julianów, Nowy Julianów i Nowa Wieś.

Początki Dziećmorowic nie są dobrze udokumentowane. Na podstawie nazwy można przyjąć, że założycielem był niejaki Ditmar, a więc mogła to być osada kolonizatorów niemieckich. Prawdopodobnie od samego początku Dziećmorowice wchodziły w obręb majątku zamku Grodno.

Na przełomie XIV i XV wieku w Dziećmorowicach zaczęto wydobywać rudę srebra i ołowiu. W drugiej połowie XVI wieku we wsi działały co najmniej 3 kopalnie, a wydobycie było opłacalne, ponieważ zawartość srebra w rudach była stosunkowo wysoka. Tendencja taka nie utrzymała się jednak długo. Biorąc pod uwagę, że prace niszczyły pola okolicznym chłopom, dość  szybko też wyczerpywały się złoża, do tego  doszły walki podczas  wojny 30- letniej – wszystko to  doprowadziło do upadku kopalni. 


 
XVIII  wiek to czas, w którym w Dziećmorowicach zaczyna się era tkactwa. Wieś rozrasta się, rozwija się tkactwo chałupnicze, a w XIX wieku jest to już duży ośrodek tkacki. W tym czasie w Dziećmorowicach były 103 warsztaty bawełniane i 112 lnianych.

Do Dziećmorowic należała Nowa Wioska z 11 domami i Stary Julianów z 12 domami.  Tutejsza parafia ewangelicka, w 1840 roku,  obejmowała znaczny obszar - po Myślęcin, Modliszów i Pogorzałę na północy oraz Poniatów Górny na północnym zachodzie i Niedźwiedzicę na południowym wschodzie. Natomiast do parafii katolickiej należało 60 morgów ziemi i obejmowała ona jeszcze większy obszar z Kozicami, Podlesiem i Glinnem, a także kościół-filię w Niedźwiedzicy, a nawet Bojanice i Makowice pod Świdnicą.

Do tutejszej szkoły katolickiej uczęszczały dzieci z pobliskiej Rusinowej i Kozic oraz z miejscowego  sierocińca. Po 1945 roku miejscowość nadal zachowała charakter rolniczy, ale zawsze sporą grupę mieszkańców stanowili górnicy, bowiem bliskość Wałbrzycha pomogła w zachowaniu górniczych tradycji Dziećmorowic. Dziś Dziećmorowice są szybko rozwijającą się miejscowością. Bliskość Wałbrzycha, jak i atrakcyjne położenie sprawiło, że w ostatnich latach powstało tu wiele nowych domów, a Gmina Walim wzbogaciła się o nowych mieszkańców. kat (opr. Anna Młynarczyk)
foto: Gmina Walim
redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno