Nowy rok i zmiany u Silesiusa

Prawie 400 nowych studentów rozpoczęło swój pierwszy rok akademicki w Państwowej Uczelni Angelusa Silesiusa. Wałbrzyska uczelnia ma na najbliższe miesiące bardzo ambitne plany rozwojowe.

Po raz 23. pod sztandarem uczelni zabrzmiała tradycyjna pieśń Gaudeamus igitur, ale po raz pierwszy stało się to pod nową nazwą Państwowej Uczelni Angelusa Silesiuda. Wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego 2021/2022 nazwa Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa przechodzi do historii i otwiera się nowy rozdział w życiu uczelni.
 
- Zmieniliśmy nazwę, mamy nową twarz, ale dotychczasową tradycję. Ten rok akademicki rozpoczynamy stacjonarnie, oczywiście biorąc pod uwagę wszelkie obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne. Chcemy, by młodzież się poznała, żeby mogli zobaczyć się "w realu", żeby mogli postudiować a relacja mistrz-uczeń miała miejsce - mówi prof. Robert Wiszniowski, rektor Państwowej Uczelni Angelusa Silesiusa.
 
 
- Wolność uczelni to wolność każdego z państwa, każdego człowieka. U progu nowego roku i nowych wyzwań chcę skierować do was prośbę, by ta wolność, o której debatujemy i mówimy, stanowiła dla was największą wartość - mówiła do studentów senatorka Agnieszka-Kołacz Leszczyńska.
 
 
- Musimy pamiętać też o tym i ja też pamiętam, bo jeszcze nie tak dawno zaczynałem swoje semestry akademickie, że powrót na uczelnię w październiku był nie tylko powrotem do edukacji, ale także do życia kulturalnego i towarzyskiego, wszystkich aspektów życia młodych ludzi na uczelni. Tego najbardziej brakowało przez ostatni czas i cieszę się, że jesteśmy dziś w takich okolicznościach, które umożliwiają wam powrót do normalności - mówił wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko.
 
 
- Wokół Wałbrzycha, na południu Dolnego Śląska jest wiele okazji do realizowania swoich aspiracji osobistych i zawodowych, związanych także z edukacją. Dziś każdy, kto zechce skończyć tutaj studia, znajdzie nie tylko szansę, ale pewność znakomitej pracy w świetnym otoczeniu, na najwyższym poziomie technologicznym. Znajdzie także przestrzeń do życia, ciekawe miejsce do realizowania swoich pasji i aspiracji - mówił Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
- Dzisiaj otwieramy nowe kierunki, które jak się wydaje, zagwarantują naszym studentom pracę w najbliższym czasie. Są też planowane kolejne i cieszę się, że wszystkie otwierane są w oparciu o analizę rynku pracy. To bardzo ważne przy tak dynamicznie zmieniającej się gospodarce - twierdzi przewodniczący Rady Uczelni Artur Mazurkiewicz.
 
 
Nowymi kierunkami, które w tym roku zaproponowała uczelnią, są dietetyka oraz zarządzanie. Największą popularnością podczas rekrutacji cieszyły się te w ramach Instytutu Zdrowia.
 
- To jest pielęgniarstwo i techniki dentystyczne, kosmetologia i dietetyka. Z drugiej strony bardzo popularne były także te "artystyczne" jak architektura wnętrz. Regularnie także logistyka przyciąga nam każdego roku wielu chętnych do studiowania - wymienia prof. Robert Wiszniowski.
 
 
Oprócz nowych kierunków PUAS chce zachęcać młodzież do studiowania, oferując coraz lepszą bazę dydaktyczną. W tym roku akademickim rozpocząć ma się bardzo duża inwestycja w nowe obiekty akademickie.
 
- Projekt jest już gotowy i decyzja na budowę jest. Przygotowujemy się do przetargu. Chcemy wybudować dla naszej uczelni, ale też dla naszego miasta duże centrum edukacyjno-sportowe, z dużą salą gimnastyczną i nowymi salami dydaktycznymi do kształcenia w obszarach kultury fizycznej - zapowiada prof. Wiszniowski.
 
W przyszłym roku uczelnia zamierza uruchomić także nowy kierunek grafika użytkowa z reklamą, na który otrzymała już zgodę Ministra Edukacji i Nauki.
 
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno