Menu

Nowy rok i zmiany u Silesiusa

Prawie 400 nowych studentów rozpoczęło swój pierwszy rok akademicki w Państwowej Uczelni Angelusa Silesiusa. Wałbrzyska uczelnia ma na najbliższe miesiące bardzo ambitne plany rozwojowe.

Nowy rok i zmiany u Silesiusa
Po raz 23. pod sztandarem uczelni zabrzmiała tradycyjna pieśń Gaudeamus igitur, ale po raz pierwszy stało się to pod nową nazwą Państwowej Uczelni Angelusa Silesiuda. Wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego 2021/2022 nazwa Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa przechodzi do historii i otwiera się nowy rozdział w życiu uczelni.
 
- Zmieniliśmy nazwę, mamy nową twarz, ale dotychczasową tradycję. Ten rok akademicki rozpoczynamy stacjonarnie, oczywiście biorąc pod uwagę wszelkie obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne. Chcemy, by młodzież się poznała, żeby mogli zobaczyć się "w realu", żeby mogli postudiować a relacja mistrz-uczeń miała miejsce - mówi prof. Robert Wiszniowski, rektor Państwowej Uczelni Angelusa Silesiusa.
 
 
- Wolność uczelni to wolność każdego z państwa, każdego człowieka. U progu nowego roku i nowych wyzwań chcę skierować do was prośbę, by ta wolność, o której debatujemy i mówimy, stanowiła dla was największą wartość - mówiła do studentów senatorka Agnieszka-Kołacz Leszczyńska.
 
 
- Musimy pamiętać też o tym i ja też pamiętam, bo jeszcze nie tak dawno zaczynałem swoje semestry akademickie, że powrót na uczelnię w październiku był nie tylko powrotem do edukacji, ale także do życia kulturalnego i towarzyskiego, wszystkich aspektów życia młodych ludzi na uczelni. Tego najbardziej brakowało przez ostatni czas i cieszę się, że jesteśmy dziś w takich okolicznościach, które umożliwiają wam powrót do normalności - mówił wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko.
 
 
- Wokół Wałbrzycha, na południu Dolnego Śląska jest wiele okazji do realizowania swoich aspiracji osobistych i zawodowych, związanych także z edukacją. Dziś każdy, kto zechce skończyć tutaj studia, znajdzie nie tylko szansę, ale pewność znakomitej pracy w świetnym otoczeniu, na najwyższym poziomie technologicznym. Znajdzie także przestrzeń do życia, ciekawe miejsce do realizowania swoich pasji i aspiracji - mówił Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
- Dzisiaj otwieramy nowe kierunki, które jak się wydaje, zagwarantują naszym studentom pracę w najbliższym czasie. Są też planowane kolejne i cieszę się, że wszystkie otwierane są w oparciu o analizę rynku pracy. To bardzo ważne przy tak dynamicznie zmieniającej się gospodarce - twierdzi przewodniczący Rady Uczelni Artur Mazurkiewicz.
 
 
 
Nowymi kierunkami, które w tym roku zaproponowała uczelnią, są dietetyka oraz zarządzanie. Największą popularnością podczas rekrutacji cieszyły się te w ramach Instytutu Zdrowia.
 
- To jest pielęgniarstwo i techniki dentystyczne, kosmetologia i dietetyka. Z drugiej strony bardzo popularne były także te "artystyczne" jak architektura wnętrz. Regularnie także logistyka przyciąga nam każdego roku wielu chętnych do studiowania - wymienia prof. Robert Wiszniowski.
 
 
Oprócz nowych kierunków PUAS chce zachęcać młodzież do studiowania, oferując coraz lepszą bazę dydaktyczną. W tym roku akademickim rozpocząć ma się bardzo duża inwestycja w nowe obiekty akademickie.
 
- Projekt jest już gotowy i decyzja na budowę jest. Przygotowujemy się do przetargu. Chcemy wybudować dla naszej uczelni, ale też dla naszego miasta duże centrum edukacyjno-sportowe, z dużą salą gimnastyczną i nowymi salami dydaktycznymi do kształcenia w obszarach kultury fizycznej - zapowiada prof. Wiszniowski.
 
W przyszłym roku uczelnia zamierza uruchomić także nowy kierunek grafika użytkowa z reklamą, na który otrzymała już zgodę Ministra Edukacji i Nauki.
 
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Były student (3 października 2021 11:02)
A pierzyna jeszcze pracuje? Dno totalne.
Heniek (2 października 2021 19:27)
Pseudo uczelnia zdominowana przez Platfusów.
fevrbrb (1 października 2021 19:54)
wałbrzyscy talibowie z PO uczą ile jest pułci jest 52 co to jest LBGT itp
Aryck Nusbacher (1 października 2021 19:30)
Cytuję użytkownika: Packą po Grzesiu
Cytuję użytkownika: Grzeniu Packo
Panie Macko mieszkańcy Walbrzycha nie chcą na pana patrzeć. Pan taki jakiś dziwny, w wieku 29 lat i kawaler.
Co tan robi Szełemej? Nikt już na niego nie chce patrzeć .Czyżby chciał "przytulić" się do kolejnego złotego źródła. Grzeniu jakiś dziwny ten twój Szełemej. Ma 61 lat i golić się nie umie. I w dodatku podobno po rozwodach.
Młodsze pokolenie Żydów preferuje tzw. brodo-zarost.
Hej (1 października 2021 18:46)
Cytuję użytkownika: Grzeniu Packo
Panie Macko mieszkańcy Walbrzycha nie chcą na pana patrzeć. Pan taki jakiś dziwny, w wieku 29 lat i kawaler.
Nie wypowiadam się za mieszkańców Wałbrzycha.Mow za siebie.Za bardzo interesujesz się przystojniakiem ,jak tak dalej będzie dostaniesz " kociej mordy.
inż. A. Partacz (1 października 2021 17:19)
Życzę studentom sukcesów w pozyskiwaniu wiedzy. Mam też nadzieję że wesprzecie Prezydenta dr Szełemeja w zarybianiu Szczawnika.
Packą po Grzesiu (1 października 2021 17:09)
Cytuję użytkownika: Grzeniu Packo
Panie Macko mieszkańcy Walbrzycha nie chcą na pana patrzeć. Pan taki jakiś dziwny, w wieku 29 lat i kawaler.
Co tan robi Szełemej? Nikt już na niego nie chce patrzeć .Czyżby chciał "przytulić" się do kolejnego złotego źródła. Grzeniu jakiś dziwny ten twój Szełemej. Ma 61 lat i golić się nie umie. I w dodatku podobno po rozwodach.
Grzeniu Packo (1 października 2021 16:09)
Panie Macko mieszkańcy Walbrzycha nie chcą na pana patrzeć. Pan taki jakiś dziwny, w wieku 29 lat i kawaler.

Dodaj komentarz

Prezydent zapowiada remont dróg

Duża akcja poszukiwawcza — zaginął Robert Stec

Wałbrzyski Budżet Obywatelski - 4,5 mln. zł. Kiedy można składać...

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij