Dolnośląscy Terytorialsi otrzymali sztandar

26 września br. na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, podczas centralnych obchodów święta Wojsk Obrony Terytorialnej, wręczone zostały sztandary wojskowe dla pięciu brygad OT oraz Centrum Szkolenia WOT. Z rąk ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka sztandary odebrali dowódcy 5 Mazowieckiej Brygady OT, 7 Pomorskiej Brygady OT, 11 Małopolskiej Brygady OT, 13 Śląskiej Brygady OT, 16 Dolnośląskiej Brygady OT oraz komendant Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Sztandar jest znakiem jednostki wojskowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Jest on symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Wywodzi się z dawnych znaków bojowo–rozpoznawczych, które służyły do łączności między wodzem a oddziałem. Na polu bitwy widać było wysoko wzniesione sztandary i chorągwie, które wskazywały kierunek natarcia i obecność wojsk. Dlatego też zdobyć znak rozpoznawczy  przeciwnika było przełomem w walce, stracić go - dyshonorem.
 
 
Płatem sztandaru jest tkanina biała w kształcie kwadratu, po którego obu stronach znajduje się krzyż kawalerski wykonany z tkaniny czerwonej. Barwy sztandaru są białe i czerwone, ustalone dla barw Rzeczypospolitej Polskiej. Jeden bok sztandaru wszyty jest w białą skórę przymocowaną do drzewca siedmioma gwoździami z białego metalu po każdej stronie płata (drzewca). Boki sztandaru, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca, są obszyte frędzlą złotą.
 
OPISY SZTANDARU 16 DOLNOŚLĄSKIEJ BRYGADY OBRONY TERYTORIALNEJ
 
Matką Chrzestna Sztandaru 16 Dolnośląskiej Brygady OT jest pani Ewa MAŃKOWSKA, a Ojciec Chrzestnym pan Krzysztof Marszałek, syn podpułkownika Ludwika Marszałka ps. ZBROJA, patrona brygady.
 
Płatem sztandaru jest tkanina biała w kształcie kwadratu, po której obu stronach znajduje się krzyż kawalerski wykonany z tkaniny czerwonej. Barwy sztandaru są białe i czerwone, ustalone dla barw Rzeczypospolitej Polskiej. Jeden bok sztandaru wszyty jest w białą skórę przymocowaną do drzewca siedmioma gwoździami z białego metalu po każdej stronie płata (drzewca). Boki sztandaru, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca, są obszyte frędzlą złotą.
 
 
Na stronie głównej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego, w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części, haftowane złotym szychem. Pośrodku wieńca jest umieszczony wizerunek orła białego, z głową zwróconą do drzewca, haftowany srebrnym szychem; korona, dziób i szpony orła są haftowane złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża kawalerskiego, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu oraz w ich polach numer jednostki wojskowej: „16”, haftowany złotym szychem.
 
Na stronie odwrotnej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego, znajduje się wieniec, taki jak na stronie głównej, w środku którego jest umieszczony w trzech wierszach napis „BÓG HONOR OJCZYZNA”, haftowany złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu, takie jak na stronie głównej, a w ich polach umieszczone są symbole związane z historią jednostki wojskowej.
 
 
W górnym prawym rogu płata sztandaru, przy drzewcu sztandaru, na białej tkaninie umieszczone są dwie gałązki wawrzynu ułożone w kształcie wieńca otwartego w dolnej części haftowane złotym szychem. W ich polu umieszczony jest Orzeł Armii Krajowej haftowany srebrną nicią.
 
W górnym lewym rogu płata sztandaru, na białej tkaninie umieszczone są dwie gałązki wawrzynu ułożone w kształcie wieńca otwartego w dolnej części haftowane złotym szychem. W ich polu umieszczony Krzyż Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
W dolnym prawym rogu płata sztandaru, przy drzewcu sztandaru, na białej tkaninie umieszczone są dwie gałązki wawrzynu ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części haftowane złotym szychem. W ich polu umieszczony jest wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej.
 
 
W dolnym lewym rogu płata sztandaru, przy drzewcu sztandaru, na białej tkaninie umieszczone są dwie gałązki wawrzynu ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części haftowane złotym szychem. W  ich  polu umieszczona jest odznaka pamiątkowa 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
 
Głowica sztandaru składa się z orła i podstawy, wykonanych z białego metalu. Korona, dziób i szpony orła są koloru złotego. Na przedniej ścianie podstawy umieszczone są inicjały jednostki wojskowej „DBOT”. Wewnątrz podstawy jest umieszczony zminiaturyzowany akt nadania sztandaru.
 
 
Drzewce sztandaru jest sporządzony z drewna toczonego. Drzewce jest dwudzielne, połączone tuleją z metalu białego. Na górnym końcu drzewca umieszczona jest głowica, na dolnym – stożkowate okucie z metalu białego. Na drzewcu umieszczone jest po 7 gwoździ honorowych przypadających na obie strony drzewca (płaty sztandaru) oraz 9 gwoździ pamiątkowych.
 
Szarfa o barwach Rzeczypospolitej Polskiej jest umieszczona na drzewcu poniżej podstawy z orłem, po głównej stronie płata. Jej oba końce dochodzą do dolnego brzegu płata i są zakończone frędzlą koloru złotego, taką jak płat sztandaru.
 
opr.plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno