Menu

Dr Sutkowski: narósł dług zdrowotny przez koronawirusa

- Liczba zakażeń będzie wzrastała mniej więcej do połowy listopada. Z pewnym marginesem błędu zakładam, że w kulminacyjnym momencie czwartej fali będzie od 5 do 8 tys. zakażeń dziennie – powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Dr Sutkowski: narósł dług zdrowotny przez koronawirusa
Dr Sutkowski podkreślił, że podana przez Ministerstwo Zdrowia liczba nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 - 1090 nowych przypadków - pokazuje, że czwarta fala pandemii osiągnęła kolejny, wyższy poziom.
 
- Tydzień do tygodnia wzrosty utrzymują się na poziomie od dwudziestu kilku do czterdziestu procent. To świadczy o rozpędzaniu się czwartej fali - ocenił.
 
Zdaniem dr. Sutkowskiego, sytuacja w Polsce wciąż jest dobra. "Dalej stosunkowo mało osób jest hospitalizowanych, ale to w żaden sposób nie powinno nas uspokajać, ponieważ będzie gorzej. Należy się w najbliższych tygodniach spodziewać, że te liczby będą wzrastały" - zapowiedział.
 
Według prognoz prezesa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, liczba zakażeń będzie wzrastała mniej więcej do połowy listopada, później będzie utrzymywać się na pewnym poziomie.
 
- Z pewnym marginesem błędu zakładam, że w kulminacyjnym momencie czwartej fali będzie od 5 do 8 tys. zakażeń dziennie - ocenił.
 
- Oczywiście bardzo trudno ocenić, jaka będzie dzienna liczba zakażeń, ponieważ nie wiemy, czy rząd zdecyduje się na obostrzenia regionalne. Nie wiemy też, ilu ludzi pod wpływem strachu zdecyduje się na pierwszą, drugą czy trzecią dawkę szczepienia - dodał.
 
Jednocześnie zastrzegł, że najważniejszą statystyką w tej chwili nie jest liczba nowych zakażeń, ale liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19.
 
Podkreślił, że statystyki pokazują, iż obecnie sytuacja jest różna w różnych częściach Polski. Dodał, że w statystykach przoduje woj. lubelskie.
 
 
- Dziś to województwo jest na drugim miejscu jeżeli chodzi o liczbę zakażeń, po woj. mazowieckim, które jest przecież dużo większe. Trzeba wyciągnąć z tego wniosek, jak bardzo źle jest lokalnie na Lubelszczyźnie. Dotyczy to także województw podlaskiego i podkarpackiego, chociaż trochę w mniejszym stopniu - ocenił ekspert.
 
Według dr. Sutkowskiego najgorsza sytuacja jest - zgodnie z przewidywaniami - w tych powiatach, gdzie ludzie w niewielkim procencie się zaszczepili.
 
Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych przypomniał, że koronawirus nie jest jedynym problemem związanym z ochroną zdrowia, ale bardzo rzutuje na inne jej gałęzie, bo "zamyka szpitale i przychodnie".
 
- Koronawirus odbiera pacjentom chorym na inne choroby szansę na leczenie, ponieważ lekarze są przesuwani na front walki z koronawirusem. Pamiętajmy, że wczoraj na COVID-19 zmarło 6 osób, a 70 osób umarło na raka płuc, 34 na raka jelita grubego i blisko 500 osób zmarło z powodu chorób serca - zawałów, udarów i chorób sercowo-naczyniowych - podkreślił.
 
Jak zaznaczył dr Sutkowski, z powodu koronawirusa "narósł dług zdrowotny". "Dlatego mam wielki apel do pacjentów - leczcie się. Bo pacjenci przestali się leczyć, robić badania profilaktyczne - pomimo tego, że są programy takie jak Profilaktyka 40 Plus. Przestali przychodzić do przychodni, traktować je jako miejsce bezpiecznego i skutecznego leczenia" - ocenił.
 
Dodał, że w Polsce "mała garstka ludzi ma stabilizację jeśli chodzi o leczenie, wyniki badań i trzymanie się zaleceń lekarzy". (PAP)
 
autor: Iwona Żurek
iżu/ pat/

Komentarze

Anna (4 października 2021 19:05)
Nie gadaj głupot, cholerny lekarzu! Paweł ma rację, kilkanaście procent leczy się tylko prywatnie, bo ich stać. W nosie macie, większość z was, nas - pacjentów! Przychodnie zamknięte, lekarze jak już są - to ciężko obrażenie i nadęci. Dawaj kasę - zbadamy! Ale czy wyleczymy - tego nie wiadomo. Traktujecie prostego człowieka jak śmiecia!
pawel (4 października 2021 11:10)
@@@@@ Dodał, że w Polsce "mała garstka ludzi ma stabilizację jeśli chodzi o leczenie, wyniki badań i trzymanie się zaleceń lekarzy". ************************* tak , ta garstka leczy się prywatnie , nie każðego na to stać .....................
pawel (4 października 2021 11:09)
@@@@@@ z powodu koronawirusa "narósł dług zdrowotny". "Dlatego mam wielki apel do pacjentów - leczcie się. Bo pacjenci przestali się leczyć, robić badania profilaktyczne - pomimo tego, że są programy takie jak Profilaktyka 40 Plus. Przestali przychodzić do przychodni, traktować je jako miejsce bezpiecznego i skutecznego leczenia" - ocenił. **************** przecież w placówkach medycznych najczęściej dochodziło do zakażeń covidem , to nic dziwnego że ludzie starsi zwlekali z wizytą w przychodni czy szpitalu , mieli skończyć pod respiratorem bo zdrowego człowieka wymazano testem PCR i po fałszywie pozytywnym teście trafiał na zakażny gdzie zakażał się od innym pacjentów covidem ..................... a co media nie straszyły ludzi by siedzieć lepiej w domach i przeczekać ten okres ..............dla wielu skończyło się to zgonem
pawel (4 października 2021 11:09)
@@@@@@ Pamiętajmy, że wczoraj na COVID-19 zmarło 6 osób, a 70 osób umarło na raka płuc, 34 na raka jelita grubego i blisko 500 osób zmarło z powodu chorób serca - zawałów, udarów i chorób sercowo-naczyniowych podkreślił ********************** popatrzcie ,po półorej roku napisał coś prawdziwego buehehehehe
pawel (4 października 2021 11:08)
@@@@@ Koronawirus odbiera pacjentom chorym na inne choroby szansę na leczenie, ponieważ lekarze są przesuwani na front walki z koronawirusem *********************** żaden koronawirus niczego nie odbiera, to politycy odebrali szanse na leczenie pacjentom , bo mimo braku personelu medycznego który to stan trwa od paru lat i są za to odpwiedzialne wszystkie rządy od SLD po PO-PSL i PiS , kierowali personel medyczny na oddziały covidowe ,gdzie z braku pacjentów przejawiali oni tam jedynie gotowość do pracy za która otrzymywali wynagrodzenie w postaci dodatków do pensji .........bo nie w kazdym szpitalu z oddzialem covidowym był exodus pacjentów , sporo nie miało pacjentów lub było ich niewielu , ale lekarz już nie mógł być na innym oddziale ratując życie i zdrowie innym pacjentom niecovidowym
pawel (4 października 2021 11:07)
@@@@ koronawirus nie jest jedynym problemem związanym z ochroną zdrowia, ale bardzo rzutuje na inne jej gałęzie, bo "zamyka szpitale i przychodnie ************** to ministerstwo zdrowia stworzyło procedury które powodują zamykanie szpitali i przychodni ......są takie przychodnie które w całym półtorej roku nie zamknęły się przed pacjentami jak np. przychodnia Bodnara , tego od leczenia amantadyną
pawel (4 października 2021 11:05)
@@@@@ najgorsza sytuacja jest - zgodnie z przewidywaniami - w tych powiatach, gdzie ludzie w niewielkim procencie się zaszczepili ********************** 1.powiat sejneński (podlasie): 1,51 (zakażenia na 10 tys mieszkańców) - 39,78 % zaszczepionych ................2.powiat szydłowiecki (mazowieckie): 2,53 - 38,99 % ................... 3.)powiat tatrzański (małopolskie): 1,47 - 33,38 % ................... ...** PODLASIE ** 1.powiat kolneński (podlaskie): 0 - 32,22 % (najsłabiej wyszczepiony na Podlasiu) ....... 2.łomżyński: 0,39 - 32,26 % .............. ale powiaty mniej wyszczepione jak sejneński mają też mniej zakazeń ........... to nie jest żadną regułą ..............** MAZOWIECKIE ** .........1.powiat najgorzej wyszczepiony siedlecki: 0,6 - 34,6 % .........2. powiat węgrowski: 1,37 - 44,12 % .............. oni sobie wybierają powiaty takie jakie im pasują do narracji , pokazują że w jakims powiecie jest więcej zakażeń bo mniej wyszczepionych ale nie pokazują że w powiatach jeszcze mniej zaszczepionych jest mniej zakażeń , na przykładzie szydłowieckiego tj. lider zakażeń - zaszczepień 39,78 5 ale nie wspomną że w siedleckim jest mniej szczepień tj. 34,6 % i mniej zakażen jak w powiecie węgrowskim który ma 44,12 % wyszczepień .............
pawel (4 października 2021 11:05)
@@@@@ bardzo źle jest lokalnie na Lubelszczyźnie. Dotyczy to także województw podlaskiego i podkarpackiego, chociaż trochę w mniejszym stopniu ******************************** podkarpackie , zakazeń we wrześniu 2021: 1640 , w 2020: 1450 , zbliżone wartości , w okresie szczepień nieco więcej .............podlaskie ,2021: 1052 zaś w 2020: 755 .........czyli jak szczepimy to bardziej się zakażamy .............
pawel (4 października 2021 11:04)
@@@@@ Jednocześnie zastrzegł, że najważniejszą statystyką w tej chwili nie jest liczba nowych zakażeń, ale liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 ************************* jeszcze parę miesięcy temu minister zdrowia twierdził że decydować o wszystkim będzie liczba zakażeń a nie hospitalizacji , jednak kiedy zapoznali sie z sytuacją państw o wysokim poziomie wyszczepienia w których nastepowały też wzrosty zakazen , to zmienili narracje że decydują hospitalizacje @@@@@ Dziś to województwo (lubelskie) jest na drugim miejscu jeżeli chodzi o liczbę zakażeń, po woj. mazowieckim *************************** a to ciekawe że gdy nie było szczepien w roku 2020 we wrzesniu mieliśmy na lubelszczyżnie 1101 zakazen a w roku 2021 szczepiennym 2759 .............
pawel (4 października 2021 11:03)
@@@@@ bardzo trudno ocenić, jaka będzie dzienna liczba zakażeń .Nie wiemy też, ilu ludzi pod wpływem strachu zdecyduje się na pierwszą, drugą czy trzecią dawkę szczepienia ******************* ale im więcej osób wyszczepionych tym więcej zakażeń , to doszczepienie kolejnych Polaków nie spowoduje zmniejszenia zakazeń , jeśli porównuje się liderów szczepień na świecie to 90 procent państw z tej listy ma w porównaniu z tym samym okresem ale nieszczepiennym , wiećej zakażeń w okresie szczepień
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Wabrzych  |   Polska  |   koronawirus  |   epidemia  |   pandemia  |   zachorowania  |   prognozy  |   szczepienie  |   czwarta fala  |  

Ponad 3 tysiące zakażeń w tydzień

Prawie 2,4 tys zakażeń koronawirusem w ciągu tygodnia

Polska - Meksyk na Mistrzostwach Świata. Kto wygra mecz?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij