Stworzyły mural po 3 miesiącach pracy ze sztuką

Dzięki udziałowi w projekcie "Poszukaj mistrza w sobie" trzydzieści uczennic z wałbrzyskich szkół odkrywało i rozwijało swoje talenty plastyczne pod okiem profesjonalnych artystów. W efekcie powstała wystawa podsumowująca ich dokonania oraz wielki mural w Starej Kopalni, jako zwieńczenie projektu.

Pomysłodawczynią projektu jest Sylwia Sobieraj-Borowiec, nauczycielka przedmiotów artystycznych oraz specjalista ds. ceramiki w Starej Kopalni. Do udziału zaproszeni zostali artyści: Kalina Bańka, Łukasz Karokoszka, i Robert Kulka. Najpierw młodzież brała udział w konkursie plastycznym, w którym wyłoniono trzydziestu laureatów.
 
- Okazało się, że zwyciężyły same kobiety, stojące tu przed państwem. Kolejny etap projektu obejmował warsztaty integracyjne, które poprowadziły Janina Chochłakiewicz i Alicja Przepiórska-Ulaszewska. Następnie uczestnicy wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez artystów i opiekunów artystycznych z Centrum Ceramiki Unikatowej. Działania artystyczne, w których brały udział dziewczyny, trwały przez trzy miesiące - relacjonuje kuratorka projektu Sylwia Sobieraj-Borowiec.
 
 
Punktem kulminacyjnym było wykorzystanie zdobytej wiedzy i umiejętności do stworzenia dużej pracy na ścianie placu eventowego w Starej Kopalni. W efekcie powstał mural na podstawie dwóch najciekawszych prac konkursowych i łączący wszystkie techniki, których uczyły się uczestniczki projektu.
 
- Odsłaniamy dziś rzecz niezwykłą - pierwszy mural na terenie Starej Kopalni. Dziękuję artystom, że znaleźli czas, by pracować z naszą wspaniałą młodzieżą. Cieszę się głównie z tego powodu, że mamy Rok Kobiet w Wałbrzychu a tutaj przed nami trzydzieści młodych, kreatywnych, zdolnych i pięknych kobiet - podsumowała wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska.
 
 
Uczestniczki projektu podczas wernisażu dzieliły się swoimi doświadczeniami wyniesionymi po kilku miesiącach pracy z artystami, ale przede wszystkim z odkrywania swoich talentów.
 
- Projekt pozwolił mi zaakceptować, że nie wpasowuję się w stereotypowy model typowego "mat-fiza", który powinien interesować się tylko ścisłymi aspektami życia. Polubiłam wręcz to, że jestem "krypto-humanem". Przede wszystkim był jednak ogromnym bodźcem do tego, by coś zmienić w moim życiu. W wakacje złożyłam podanie o zmianę rozszerzenia i od tego roku chodzę na fakultet z historii sztuki i wreszcie mam poczucie, że jestem we właściwym miejscu - mówi Milena, jedna z uczestniczek projektu.
 
- Ten projekt udowodnił mi, że moja sztuka jako artysty cyfrowego nie jest bezwartościowa. Moja sztuka jest piękna, ma swoją cenę. Dzięki moim przyjaciołom, których tutaj poznałam, wiem, że moja sztuka jest warta wszystkiego, ile jestem w stanie w nią włożyć. Jako przyszły projektant gier komputerowych mam zamiar tworzyć piękne murale i jeszcze więcej koncepcji, które na pewno pojawią się w mojej głowie - podsumowuje Wiktoria.
 
Więcej o projekcie usłyszeliśmy podczas wernisażu w Starej Kopalni:
 
 
Prace wykonane przez uczestniczki projektu można oglądać wewnątrz wieży widokowej w Starej Kopalni. Mural już na stałe będzie zdobił mur placu eventowego i niewykluczone, że w przyszłości pojawią się tu kolejne dzieła. Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Gminy Wałbrzych.
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno