Menu

Stworzyły mural po 3 miesiącach pracy ze sztuką

Dzięki udziałowi w projekcie "Poszukaj mistrza w sobie" trzydzieści uczennic z wałbrzyskich szkół odkrywało i rozwijało swoje talenty plastyczne pod okiem profesjonalnych artystów. W efekcie powstała wystawa podsumowująca ich dokonania oraz wielki mural w Starej Kopalni, jako zwieńczenie projektu.

Stworzyły mural po 3 miesiącach pracy ze sztuką
Pomysłodawczynią projektu jest Sylwia Sobieraj-Borowiec, nauczycielka przedmiotów artystycznych oraz specjalista ds. ceramiki w Starej Kopalni. Do udziału zaproszeni zostali artyści: Kalina Bańka, Łukasz Karokoszka, i Robert Kulka. Najpierw młodzież brała udział w konkursie plastycznym, w którym wyłoniono trzydziestu laureatów.
 
- Okazało się, że zwyciężyły same kobiety, stojące tu przed państwem. Kolejny etap projektu obejmował warsztaty integracyjne, które poprowadziły Janina Chochłakiewicz i Alicja Przepiórska-Ulaszewska. Następnie uczestnicy wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez artystów i opiekunów artystycznych z Centrum Ceramiki Unikatowej. Działania artystyczne, w których brały udział dziewczyny, trwały przez trzy miesiące - relacjonuje kuratorka projektu Sylwia Sobieraj-Borowiec.
 
 
Punktem kulminacyjnym było wykorzystanie zdobytej wiedzy i umiejętności do stworzenia dużej pracy na ścianie placu eventowego w Starej Kopalni. W efekcie powstał mural na podstawie dwóch najciekawszych prac konkursowych i łączący wszystkie techniki, których uczyły się uczestniczki projektu.
 
- Odsłaniamy dziś rzecz niezwykłą - pierwszy mural na terenie Starej Kopalni. Dziękuję artystom, że znaleźli czas, by pracować z naszą wspaniałą młodzieżą. Cieszę się głównie z tego powodu, że mamy Rok Kobiet w Wałbrzychu a tutaj przed nami trzydzieści młodych, kreatywnych, zdolnych i pięknych kobiet - podsumowała wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska.
 
 
Uczestniczki projektu podczas wernisażu dzieliły się swoimi doświadczeniami wyniesionymi po kilku miesiącach pracy z artystami, ale przede wszystkim z odkrywania swoich talentów.
 
- Projekt pozwolił mi zaakceptować, że nie wpasowuję się w stereotypowy model typowego "mat-fiza", który powinien interesować się tylko ścisłymi aspektami życia. Polubiłam wręcz to, że jestem "krypto-humanem". Przede wszystkim był jednak ogromnym bodźcem do tego, by coś zmienić w moim życiu. W wakacje złożyłam podanie o zmianę rozszerzenia i od tego roku chodzę na fakultet z historii sztuki i wreszcie mam poczucie, że jestem we właściwym miejscu - mówi Milena, jedna z uczestniczek projektu.
 
 
- Ten projekt udowodnił mi, że moja sztuka jako artysty cyfrowego nie jest bezwartościowa. Moja sztuka jest piękna, ma swoją cenę. Dzięki moim przyjaciołom, których tutaj poznałam, wiem, że moja sztuka jest warta wszystkiego, ile jestem w stanie w nią włożyć. Jako przyszły projektant gier komputerowych mam zamiar tworzyć piękne murale i jeszcze więcej koncepcji, które na pewno pojawią się w mojej głowie - podsumowuje Wiktoria.
 
Więcej o projekcie usłyszeliśmy podczas wernisażu w Starej Kopalni:
 
 
Prace wykonane przez uczestniczki projektu można oglądać wewnątrz wieży widokowej w Starej Kopalni. Mural już na stałe będzie zdobił mur placu eventowego i niewykluczone, że w przyszłości pojawią się tu kolejne dzieła. Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Gminy Wałbrzych.
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

*****PO (4 października 2021 22:15)
Proszę o jakiś mural odnośnie Roman -za burtą szpitalną -czy Roman -pierwszym przewodniczącym KC PO.
ewrete (4 października 2021 20:22)
my niemcy jesteśmy dumni z PO że o nas pamiętają
Do ~Anna (4 października 2021 20:02)
po****d****y wam się czasy, towarzyszu/towarzyszko.W tym komentarzu brakło tylko tezy o odwetowcach z Bonn i pani Steinbach. Eriki.
bardzo ładne (4 października 2021 19:57)
dzieło. Jego autorki również. Nad muralem brakuje słońca. Jak na dziecinnych obrazkach. Słoneczko powinno mieć buźkę i uśmiech... Czyj zapytacie? no pytajcieee!.
Anna (4 października 2021 19:24)
To są działania jawnie dyskryminujące męską część populacji, na pewno w ramach tzw,,roku kobiet". Nieprzypadkowe świństwo które obróci się przeciwko marksistowskim autorkom i autorom tej akcji.Dość rozbijania i skłócania społeczeństwa przez promarksistowskie i proniemieckie ośrodki!

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Stara Kopalnia  |   mural  |   sztuka  |   projekt  |   poszukaj mistrza w sobie  |  

Drugie życie obiektów pokopalnianych

7 wspaniałych koszykarzy Górnika. Zastrzeżone numery koszulek

Prezent na Barbórkę: Górnik wygrywa z Politechniką Opolską

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij