Ponad 19,5 mln Polaków jest w pełni zaszczepionych

- To ostatni moment, kiedy powinniśmy się zaszczepić - podkreśla wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W pełni zaszczepione są w Polsce 19 mln 550 tys. 834 osoby.  Szczyt czwartej fali może nastąpić na przełomie listopada i grudnia.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 37 708 589 dawek – wynika z danych zamieszczonych na stronach rządowych.
 
W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, są 19 550 834 osoby.
 
Łącznie do Polski dostarczono 67 462 960 dawek, z czego do punktów trafiło 40 677 010 z nich. Zutylizowano 503 673 dawki.
 
Zgłoszono dotąd 15 667 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.
 
W środę w Polsce odnotowano 2085 przypadków zakażeń koronawirusem, zmarły 33 osoby z COVID-19.

- Jeżeli porównamy do ubiegłej środy, to jest wzrost o 70 proc., czyli widzimy, że czwarta fala zdecydowanie zaczyna przyspieszać – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
 
Dodał, że te dane powinny skłonić wszystkie niezaszczepione osoby do udania się do punktu szczepień.

- Naprawdę to jest ostatni moment, kiedy powinniśmy się zaszczepić, więc apeluję do wszystkich państwa – zaszczepmy się, bo widzimy, że czwarta fala zdecydowanie przyspiesza w tych województwach, gdzie osób zaszczepionych jest najmniej, czyli woj. lubelskie, woj. podkarpackie, woj. podlaskie – wymienił.
 
Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz ocenił, że "szczyt czwartej fali może nastąpić na przełomie listopada i grudnia". 

- W zależności od tego, jak my jako społeczeństwo będziemy reagowali. Nie mówię tylko o szczepieniach, które powinny zdecydowanie przyśpieszyć, ale również o zachowywaniu dystansu i o noszeniu maseczek – mówi Andrusiewicz. - W zależności do tego jak my się zachowamy, fala wyniesie w szczytowym momencie albo 15-20 tys. zakażeń albo nawet do 40 tys. zakażeń.

adm
foto: ilustracyjne (pixabay)
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno