Menu

Czy miasto walczy ze szczurami tak, jak powinno?

Szczury to duży problem i zagrożenie sanitarne. Ostatni przykład z Podzamcza pokazuje, że walka z nimi nie przebiega tak, jak przebiegać powinna. Rozebrano blaszane budy, w których zrobiły sobie legowisko.Szczury rozbiegły sie po Podzamczu.  Nie przeprowadzono akcji deratyzacyjnej. Sanepid  informuje jak powinno to wyglądać. 
 
Czy miasto walczy ze szczurami tak, jak powinno?
Sanepid nie może w takiej sytuacji nałożyć kary. 
 
Jak nas poinformowano - Blaszaki zostały rozebrane na zlecenie marketu, który używał ich jako pomieszczeń gospodarczych. O szczurach za marketem Stokrotka przy ul. Grodzkiej poinformowali nas okoliczni przedsiębiorcy. 
 
- W jedną z sobót  była otwarta ta buda. Byłam zdziwiona. Podeszłam, a tam szczury. Od tego się zaczęło. Teraz się namnożyły.  Za chwilę ich będzie tysiące. -  mówiła sprzedawczyni z jednego z okolicznych sklepów. 
 
Szczury  stworzyły sobie dom w jednej z blaszanych bud za marketem. Właściciele sklepów zgłosili problem do odpowiednich służb, ale nikt z tym nic nie robił. Po naszym artykule rozebrano blaszaki. 
 
Podobny problem występuje na Piaskowej Górze. 
 
 
- Walczymy ze szczurami od lat. Cały czas zarządców poganiamy. Piszemy pisma do miasta, bo to jest zadanie własne Gminy. Wynika to z ustawy o porządku i czystości. My jako organ jako organ administracji rządowej opiniujemy uchwały. W każdej z nich są zapisy o deratyzacji. Jest to w gestii gminy i zarządcy nieruchomości. - informuje Powiatowy Inspektor Sanitarny Małgorzata Bąk.
 
 
Za rozwiązanie problemu szczurów odpowiedzialna jest gmina. Czekamy na odpowiedź od rzecznika miasta. Czy miasto rozwiąże problem?
 
- Problem szczurów jest poważny, ponieważ wykładanie prostych trutek nic nie załatwi. Podejrzewam, że chodzi o pieniądze. Najlepszą metoda jest trucie tlenkiem węgla, ale wtedy szczury muszą być zamknięte. Trzeba uszczelniać. Jest to skuteczne, ale bardzo kosztowne. Z naszej strony zrobiliśmy to, co do nas należało. Ktoś, kto rozebrał coś w czym siedzą szczury powinien zadbać, by się nie rozbiegły. Szczury idą tam, gdzie jest pożywienie. - informuje Powiatowy Inspektor Sanitarny, Małgorzata Bąk. 
 
red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Zz (12 października 2021 11:30)
To są ekologiczne szczury unijne prezent od ryżego.To zielony Ład.
Tomek (12 października 2021 8:56)
Miasto, tworzą mieszkańcy. To mieszkańcy, powinni dbać o czystość, a nie zwalać winę na sanepid. Jak każdy zadba o czystość swojego otoczenia, to i szczury znikną. Ale mieszkańcy podzamcza czy piaskowej góry, lubią zwierzęta. Dokarmiają gołębie to mają brudne balkony i szczury przy okazji. Mają psy i trawniki na które nie można wejść, żeby w coś nie wdepnąć. Jak sami mieszkańcy nie zmienią swojego zachowania, to nic nie pomoże. Pozdrawiam
SkandaLISTA (12 października 2021 8:29)
Kiedyś tych szczurów było zdecydowanie mniej. O ile dobrze kojarzę w tym lub ubiegłym roku wskutek zaniedbania wywozu śmieci zaraz po świętach wielkanocnych ludzie wysyłali zdjęcia jak wygląda stan śmietników pod ich blokami. Te obrazy dobrze utkwiły mi w pamięci, tak wystawnego obiadu szczury nie mogły sobie odmówić, dosłownie skakały z radości po śmietnikach. Warto pamiętać o tym fakcie, ponieważ teraz wszyscy musimy walczyć ze skutkami tego burdelu jaki miał miejsce kilka miesięcy wcześniej..
Mysikrólik (12 października 2021 7:54)
Cytuję użytkownika: Packo i jego banda
Widać, że PiS jest w Wałbrzychu reaktywowany, macko wysłał swoich partyjnych kumpli w tzw miasto. Nie było w Wałbrzychu PiSu nie było szczurów, a tak to tylko można napisać ***** ***
Błądzisz synu.Był PIS był porządek.Do zbiegowisk PO dołączają zbiegowiska szczurów.
Packo i jego banda (12 października 2021 6:59)
Widać, że PiS jest w Wałbrzychu reaktywowany, macko wysłał swoich partyjnych kumpli w tzw miasto. Nie było w Wałbrzychu PiSu nie było szczurów, a tak to tylko można napisać ***** ***
Kto dal ciała (12 października 2021 0:52)
Market dal ciała to raz. Ale wcześniej dal ciała sanepid .bo skoro zgłoszenia były a nic nie zrobili podobno... Nawet się nie zdziwiłem że sanepid działa jak piszą. Oni chętnie by za maseczkę w sklepie ganiali. Ma tym znają się najlepiej;-)
Księgowy (11 października 2021 22:52)
Czyli Sanepid popełnił przestępstwo zaniechania w tak poważnej sprawie jak zagrożenie chorobami zakażnymi roznoszonymi przez szczury ? Bo do ścigania za brak kagańca to małpy były pierwsze...
Heniek (11 października 2021 21:32)
Cytuję użytkownika: Tsss
Miasto nie dba o to, ale ostatnio Urzad Marszalkowski wzial sie za walbrzyskie szczury...
Jeden czy dwa wiosny nie czynią..
Filip (11 października 2021 21:31)
Szełemej walczy z PISem,a szczury go nie obchodzą. Nie obchodzi go oświetlenie ulic, nie obchodzą go chwasty drogowe,nie obchodzą go dziki,nie obchodzi go zadłużenie miasta.Obchodzi go robienie kasy.
Tsss (11 października 2021 21:27)
Miasto nie dba o to, ale ostatnio Urzad Marszalkowski wzial sie za walbrzyskie szczury...
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

szczury  |   walbrzych  |   problem  |   deratyzacja  |   walbrzych  |   sanepid  |  

Wałbrzyskie pięściarki, jak bracia Kliczko. Nie walczyły, bo...

Wałbrzyski skarb: Jest pomysł na ''drzwi do Waldenburga''

Kolejny, nowy nabytek koszykarskiego Górnika Wałbrzych

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij