Menu

Chiny szukają źródła Covid-19

Chiny przygotowują się do przetestowania dziesiątek tysięcy próbek krwi z miasta Wuhan w ramach poszukiwań źródła pochodzenia Covid-19 - podała w środę stacja CNN, powołując się na przedstawicieli władz. 

Chiny szukają źródła Covid-19
Jest to odzew na apele o przejrzystość badań w związku z koronawirusem.
Magazyn z 200 tysiącami próbek krwi, wśród których znajdują się te z ostatnich miesięcy 2019 r., został wskazany w lutym tego roku przez naukowców ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jako możliwe źródło kluczowych informacji, mogących pomóc w ustaleniu, kiedy i gdzie wirus po raz pierwszy przeszedł na ludzi.
 
Próbki są przechowywane w Centrum Krwi w Wuhan i mają one obejmować także rok 2019. Według chińskich władz próbki z banku krwi są przechowywane przez dwa lata, na wypadek, gdyby były potrzebne jako dowód w procesach sądowych związanych z oddawaniem krwi.
 
Ten dwuletni okres oczekiwania wkrótce wygaśnie w kluczowych miesiącach - w październiku i listopadzie 2021 r. Większość ekspertów uważa, że właśnie w tych miesiącach przed dwoma laty wirus mógł po raz pierwszy zainfekować ludzi. Pracownik chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia powiedział CNN, że przygotowania do testów trwają i nastąpią po osiągnięciu dwuletniego limitu czasowego.
 
- Badanie tych najbliższych rzeczywistemu czasowi próbek pomoże nam wykryć faktyczny moment wybuchu epidemii – powiedział Yanzhong Huang, specjalista ds. zdrowia na świecie w Radzie Stosunków Zagranicznych.
 
 
Z kolei Maureen Miller, profesor epidemiologii na Uniwersytecie Columbia powiedziała, że "badania te będą zawierały istotne wskazówki".
 
Wezwała Chiny do zezwolenia zagranicznym ekspertom na obserwowanie tego procesu. "Nikt nie uwierzy w żadne wyniki, które podadzą Chiny, chyba że będą w badaniach uczestniczyć także obcy naukowcy" - dodała.
 
Chiński naukowiec Liang Wannian, który kierował chińską częścią połączonej misji WHO, po raz pierwszy w lipcu poinformował na konferencji prasowej, że Chiny przetestują próbki. Dodał wtedy, że gdy chińscy eksperci "będą mieli wyniki, dostarczą je zarówno zespołom ekspertów chińskich jak i zagranicznych".
 
Dr William Schaffner z Uniwersytetu Vanderbilt zasugerował z kolei, że próbki krwi mogłyby być przywiezione do Genewy, lub w inne neutralne miejsce, co pozwoliłoby ekspertom WHO na ich zbadanie.
 
Polska Agencja Prasowa
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

pawel (13 października 2021 23:02)
→→→→→→→→→ ≥≥≥≥≥ W Chile podano do tej pory 23,4 mln dawek. Wg informacji Reutersa, do czerwca wykonano 16,8 mln iniekcji preparatem firmy Sinovac Biotech z Pekinu oraz 3,9 mln preparatem Pfizer-BioNTech. →→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→ ≥≥≥≥≥ O Seszelach było niedawno bardzo głośno w mediach z racji dużego skoku zachorowań.Jedną dawkę otrzymało w tym kraju ponad 72 proc. obywateli. W użyciu tam są cztery preparaty - Moderna, rosyjski Sputnik V, indyjski Covishield i chiński Sinopharm, najwięcej iniekcji wykonano tym ostatnim. →→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→≥≥≥ Z kolei w Urugwaju stosuje się dwie szczepionki: Pfizera i Sinovaca, przy czym więcej szczepień wykonano chińskim produktem. ((https://www.medonet.pl/porozmawiajmyoszczepionce,chinskie-szczepionki-przeciw-covid-19-mniej-skuteczne--przybywa-zakazonych,artykul,71070332.html))
pawel (13 października 2021 23:01)
©©©©©©© KRAJE KTÓRE UŻYWAJĄ CHIŃSKICH SZCZEPIONEK ©©©©©©© okres 1-12 pażdziernika 2021 , rok ubiegły w nawiasach ©©©©©©© ······················· 1.) BAHRAJN - a.)zakażenia: 746 (5084) - 85,4 % mniej ················ b.)zgony: 1 (29) - 96,6 % mniej ······················· 2.) SESZELE - a.)zakażenia: 291 (4) - 98,6 % więcej ················ b.)zgony: 3 (0) - 300 % więcej ·······················3.) CHILE - a.)zakażenia: 9728 (19897) - 51 % mniej ················ b.)zgony: 106 (638) - 83,4 % mniej ······················· 4.) URUGWAJ - a.)zakażenia: 1306 (267) - 79,6 % więcej ················ b.)zgony: 9 (3) - 66,7 % więcej ······················· 5.) MONGOLIA - a.)zakażenia: 24220 (5) - 99,9 % więcej ················ b.)zgony: 188 (0) - 1880 % więcej
pawel (13 października 2021 22:29)
©©©©©©©© CHINY (zakażenia i zgony od 1 pażdziernika do 12 pażdziernika , rok ubiegły w nawiasach) ©©©©©©©© ······················· zakażenia: 307 (175) - 43 % więcej ····················· zgony: 0 (0) - 0 % mniej ........................................................
dr.POdMurek (13 października 2021 19:05)
.........................

Dodaj komentarz

covid  |   chiny  |   zrodlo  |   probki  |   badania  |   koronawirus  |  

To nie 'CSI' - tak wygląda prawdziwe laboratorium kryminalistyczne

Piotr Koper nadal chce rozwiązać zagadkę 65 kilometra i szukać...

Grypa w natarciu, rekordowo niska liczba szczepień

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij