Tamara Łempicka i paryska bohema w BWA

Blisko 90 prac artystów powiązanych z tzw. Szkołą Paryską będzie można podziwiać w komnatach Zamku Książ na wystawie "Paryż był kobietą" zorganizowanej przez Wałbrzyską Galerię Sztuki BWA. Wśród nich jedna z najpopularniejszych polskich malarek Tamara Łempicka. Ekspozycja nawiązuje do obchodów Roku Kobiet w Wałbrzychu.

Obrazy i rzeźby prezentowane na wystawie pochodzą z prywatnej kolekcji Marka Roeflera. Na co dzień eksponowane są w jego galerii Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornej ale od 16.10 do 9.01 będzie można zapoznać się z nimi w przestrzeniach BWA w Zamku Książ.
 
- Są to prace artystów z tzw. Szkoły Paryskiej. To międzynarodowe środowisko artystów a my skupiamy się wokół postaci pochodzących z Europy środkowej i wschodniej. Najważniejszą artystką o światowej renomie jest Tamara Łempicka. Pokazujemy kilka prac z lat 20. i 30. To także konglomerat różnych nazwisk, począwszy od znanych artystów jak Jean Cocteau, Hayden, Marcoussis, czyli czołowe nazwiska polskiej bohemy pracującej w Paryżu - mówi kurator wystawy Artur Winiarski.
 
 
Wystawa "Paryż był kobietą" mocno nawiązuje do obchodzonego w Wałbrzychu Roku Kobiet. Wybór prac nie był zatem przypadkowy.
 
- Wszystko osadzone jest w kontekście lat 20., czyli dosyć mocnej emancypacji kobiet tuż po I wojnie światowej. Jest wiele wizerunków kobiet. Pokazujemy jak były malowane w tym czasie - dodaje Artur Winiarski.
 
 
W tamtym okresie każdy artysta marzył o wyjeździe do Paryża, czyli światowej stolicy sztuki. Teraz to Paryż i reprezentacja jego znakomitych twórców przyjeżdża do Wałbrzycha. Wśród nich "baronowa pędzla" i zarazem ikona stylu art déco Tamara Łempicka. To spod jej pędzla wyszedł obecnie najdroższy obraz polskiego artysty, sprzedany w 2020 roku za równowartość 82 milionów złotych.
 
- Łempicka była artystką, która doskonale uosabiała taki model kobiety nowoczesnej. Na lata 20. przypada największy rozwój jej kariery i już wtedy jej obrazy sprzedawały się bardzo dobrze. Oprócz sukcesu artystycznego wprowadziła też rewolucję obyczajową, zamieniając typowe życie rodzinne na bardziej otwarte społecznie. Przełamywała bariery obyczajowe, co odzwierciedlało się w jej malarstwie. Malowała swoje kochanki, a także akty męskie, co było takim novum. Bardzo dobrze odzwierciedlała dążenia całej epoki. Po latach sukces jej pracy przetrwał do dzisiaj a jej prace są bardzo rzadkie i na rynku osiągają zawrotne ceny. W polskich kolekcjach pojawiają się sporadycznie, mowa o około 30 obrazach olejnych. Jest ich też bardzo mało w publicznych muzeach. Pokazywanie jej twórczości to zawsze nie lada gratka - mówi Winiarski.
 
 
Wernisaż wystawy "Paryż był kobietą" odbędzie się sobotę 16 października o godzinie 18:00 w Galerii Sztuki BWA w Zamku Książ. Wstęp jest bezpłatny, ale należy wcześniej zarezerwować wejściówkę pod nr tel. 645 447 931. Wystawa będzie gościć w zamku do 9 stycznia.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno