Menu

Tamara Łempicka i paryska bohema w BWA

Blisko 90 prac artystów powiązanych z tzw. Szkołą Paryską będzie można podziwiać w komnatach Zamku Książ na wystawie "Paryż był kobietą" zorganizowanej przez Wałbrzyską Galerię Sztuki BWA. Wśród nich jedna z najpopularniejszych polskich malarek Tamara Łempicka. Ekspozycja nawiązuje do obchodów Roku Kobiet w Wałbrzychu.

Tamara Łempicka i paryska bohema w BWA
Obrazy i rzeźby prezentowane na wystawie pochodzą z prywatnej kolekcji Marka Roeflera. Na co dzień eksponowane są w jego galerii Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornej ale od 16.10 do 9.01 będzie można zapoznać się z nimi w przestrzeniach BWA w Zamku Książ.
 
- Są to prace artystów z tzw. Szkoły Paryskiej. To międzynarodowe środowisko artystów a my skupiamy się wokół postaci pochodzących z Europy środkowej i wschodniej. Najważniejszą artystką o światowej renomie jest Tamara Łempicka. Pokazujemy kilka prac z lat 20. i 30. To także konglomerat różnych nazwisk, począwszy od znanych artystów jak Jean Cocteau, Hayden, Marcoussis, czyli czołowe nazwiska polskiej bohemy pracującej w Paryżu - mówi kurator wystawy Artur Winiarski.
 
 
Wystawa "Paryż był kobietą" mocno nawiązuje do obchodzonego w Wałbrzychu Roku Kobiet. Wybór prac nie był zatem przypadkowy.
 
- Wszystko osadzone jest w kontekście lat 20., czyli dosyć mocnej emancypacji kobiet tuż po I wojnie światowej. Jest wiele wizerunków kobiet. Pokazujemy jak były malowane w tym czasie - dodaje Artur Winiarski.
 
 
 
W tamtym okresie każdy artysta marzył o wyjeździe do Paryża, czyli światowej stolicy sztuki. Teraz to Paryż i reprezentacja jego znakomitych twórców przyjeżdża do Wałbrzycha. Wśród nich "baronowa pędzla" i zarazem ikona stylu art déco Tamara Łempicka. To spod jej pędzla wyszedł obecnie najdroższy obraz polskiego artysty, sprzedany w 2020 roku za równowartość 82 milionów złotych.
 
- Łempicka była artystką, która doskonale uosabiała taki model kobiety nowoczesnej. Na lata 20. przypada największy rozwój jej kariery i już wtedy jej obrazy sprzedawały się bardzo dobrze. Oprócz sukcesu artystycznego wprowadziła też rewolucję obyczajową, zamieniając typowe życie rodzinne na bardziej otwarte społecznie. Przełamywała bariery obyczajowe, co odzwierciedlało się w jej malarstwie. Malowała swoje kochanki, a także akty męskie, co było takim novum. Bardzo dobrze odzwierciedlała dążenia całej epoki. Po latach sukces jej pracy przetrwał do dzisiaj a jej prace są bardzo rzadkie i na rynku osiągają zawrotne ceny. W polskich kolekcjach pojawiają się sporadycznie, mowa o około 30 obrazach olejnych. Jest ich też bardzo mało w publicznych muzeach. Pokazywanie jej twórczości to zawsze nie lada gratka - mówi Winiarski.
 
 
Wernisaż wystawy "Paryż był kobietą" odbędzie się sobotę 16 października o godzinie 18:00 w Galerii Sztuki BWA w Zamku Książ. Wstęp jest bezpłatny, ale należy wcześniej zarezerwować wejściówkę pod nr tel. 645 447 931. Wystawa będzie gościć w zamku do 9 stycznia.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   wystawa  |   BWA  |   Zamek Książ  |   wernisaż  |   Tamara Łempicka  |   Paryż był kobietą  |  

Zwłoki mężczyzny odnalezione na byłym basenie na Rusinowej

Neonówka - nowy program Tradycje Polskie, 24 listopada w Wałbrzychu

Posprzątali Niedźwiadki (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij