Laureaci Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego 2022

Poznaliśmy laureatów najnowszej edycji Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego. Do realizacji w przyszłym roku skierowanych będzie pięć projektów za łączną kwotę ponad 3,5 mln zł.

Do akcji zgłoszono w tym roku 17 pomysłów, z czego do finałowego głosowania zakwalifikowano 11. Frekwencja wśród głosujących nie zachwyciła, choć i tak była zdecydowanie wyższa niż podczas ubiegłorocznej edycji, w której udział wzięło 1241 wałbrzyszan. W tym roku zagłosowało 5116 osób. Największe zainteresowanie plebiscytem odnotowano w grupach wiekowych 36-49 lat oraz 60+.
 
- Mamy takie poczucie pewnego zawodu, że więcej osób nie bierze w tym udziału. To znaczy, że ciągle jest wiele pracy do zrobienia. Jest też taka trochę upraszczająca interpretacja, że już tyle rzeczy się zrobiło w tym mieście, że mieszkańcy myślą, że kolejne rzeczy tak czy inaczej będą robione - twierdzi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Najpopularniejszym projektem w tym roku okazała się rewitalizacja placu zabaw i budowa boiska wielofunkcyjnego przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 w dzielnicy Biały Kamień. Na projekt warty ponad 615 tysięcy złotych zagłosowało 926 wałbrzyszan. Zdaniem dyrektor szkoły to zasługa zarówno mobilizacji rodziców, nauczycieli, jak i pomoc ze strony Rady Wspólnoty Samorządowej z tej dzielnicy.
 
- Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z rodzicami, bo bez nich tego sukcesu by nie było. Ale nie osiągnęlibyśmy tego również bez pomocy pana Ryszarda Nowaka, który zmobilizował tę grupę ludzi, do której ja nie mogłam dotrzeć - mówi dyrektor PSP nr 6 Dorota Kominko-Kraj.
 
- Jest z nami grupa, która bardzo aktywnie pracowała, praktycznie przez cały okres głosowania, prosząc mieszkańców o głosy. Ten projekt na pewno wzbogaci naszą dzielnicę i szkołę numer 6. Będzie tam można spotkać się po południu, pograć w piłkę i pobawić się na nowym placu zabaw - dodaje przewodniczący RWS Biały Kamień-Konradów Ryszard Nowak.
 
 
Bank rozbił Rafał Glapiński, który współtworzył i promował aż trzy projekty równocześnie. Do realizacji skierowane będą dwa z nich - Skatepark dla dzieci (3 miejsce, 587 głosów) oraz Park dla Podzamcza (4 miejsce, 573 głosy).
 
- Chcemy zrobić coś naprawdę dużego i ładnego. Miejsce, które będzie spajać zarówno ludzi młodych, jak i wszystkich innych, którzy będą chcieli przyjść po prostu na spacer. Będzie to miejsce zielone. Skatepark wiemy jak wygląda i może być tam trochę hałasu, ale pomysł Michaela Liguza jest taki, by było to ładnie osłonięte zielenią, bo jako ogrodnik miejski wie, jak powinno się to zrobić - mówi radny Rafał Glapiński.
 
 
Ponadto miasto zakupi specjalistyczne pojazdy dla GOPR-u, który zdobył 683 głosy na swój projekt i zajął 2. miejsce w głosowaniu. Z kolei inna jednostka ratownicza OSP GPR Wałbrzych wzbogaci się o Quada z napędem 4x4 i przyczepą transportową do ewakuacji osób poszkodowanych oraz całą gamę specjalistycznego sprzętu ratowniczego. Dzięki 573 głosom projekt załapał się ex aequo na 4 miejscu wraz z Parkiem dla Podzamcza,
 
 
 
plr
foto: TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno