Jesienna edycja Festiwalu Smaków Aglomeracji Wałbrzyskiej

Powraca najsmaczniejsza akcja Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej. Tym razem restauratorzy oferować będą unikatowe dania i napoje, charakterystyczne dla naszego regionu.

Festiwal Smaków Aglomeracji Wałbrzyskiej to akcja promująca nasz region pod kątem gastronomicznym. W okresie od 23 do 31 października, restauratorzy biorący w niej udział oferować będą specjalne dania i napoje, których nie znajdziemy nigdzie indziej.
 
- Jedenaście podmiotów zgłosiło chęć udziału w tym festiwalu, który ma promować kuchnię regionalną i potrawy budowane na bazie lokalnych produktów. My do tego tematu podeszliśmy bardzo poważnie, bo akcję poprzedzała szeroka kampania i szkolenia dla restauratorów z naszego stowarzyszenia. Zapraszaliśmy ekspertów, którzy znają się na kuchni regionalnej i pokazywali jak urozmaicić ofertę i włączyć regionalne produkty - mówi prezes zarządu LOT Aglomeracji Wałbrzyskiej Anna Żabska.
 
 
W każdym z 11 miejsc biorących udział w akcji dostępne będą ulotki informujące, gdzie jeszcze można skorzystać z tej czasowej oferty. Najwięcej uczestników zgłosiło się ze Szczawna-Zdroju, ale są też reprezentanci Wałbrzycha oraz gmin Walim, Jedlina-Zdrój, Mieroszów i Głuszyca. W menu znajdziemy między innymi tatara z jelenia w Dworzysku, Placek spod Chełmca w Aqua Zdroju, historyczną potrawę z Zamku Grodno "Śląskie Niebo", czy gołąbki krużewnickie i cepeliny z mięsem w restauracji Bohema.
 
- Obie potrawy są tak naprawdę mocno kresowe, ponieważ moja rodzina pochodzi z okolic Lwowa i Truskawca. Chcieliśmy podejść do tego w taki sposób, że chcąc stworzyć produkt regionalny, opieramy się na stosunkowo młodej tradycji kulinarnej Dolnego Śląska. Podstawą jest ta doskonała mieszanina ludzi przyjezdnych po okresie wojny. Do przygotowania tych potraw używamy oczywiście od "lokalsów" - mówi Michał Koszycki, szef kuchni w restauracji Bohema w Szczawnie-Zdroju.
 
 
Starania LOT-u Aglomeracji Wałbrzyskiej zostały docenione przez samorząd województwa i Festiwal Smaków zyskał wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach szerszych działań promocyjnych realizowanych przez stowarzyszenie.
 
- Teraz są takie oczekiwania wśród turystów i ludzi odwiedzających nasz region, żeby to była profesjonalnie przygotowana oferta. Dzięki Lokalnej Organizacji Turystycznej i naszej współpracy możemy tworzyć wspaniałe projekty, które przyczyniają się do większego zainteresowania regionem - mówi Piotr Wnukowicz, dyrektor Wydziału Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.
 
 
W ramach festiwalu Smaki Aglomeracji restauratorzy zobowiązali się do zapewnienia pełnej dostępności specjalnych dań przygotowanych z tej okazji przez cały okres trwania akcji. Wielu z nich zapewnia, że jeśli te potrawy przypadną klientom do gustu, to mogą na stałe trafić do ich menu.
 
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno