Menu

Zwiedzamy region: Glinno

Pomysł na weekend ?  Zwiedzajcie nasz region - dziś zaglądamy do Glinna - jednej z najstarszych miejscowości Gór Sowich. 
 
Zwiedzamy region: Glinno
Wzdłuż  malowniczej doliny rzeki Młynówka,  przez którą prowadzi droga od Przełęczy Walimskiej  do Jeziora Bystrzyckiego, napotkamy jedną z najstarszych wsi Gór Sowich – Glinno.Położenie wioski  na wysokości 520-680 m n.p.m., sprawia, że z każdej strony rozpościerają się tu niezapomniane widoki.   Otoczona od wschodu górami – Kokot i Biesek, od zachodu wtula się w ramię Przygodnej Kopy,  by od południa wspiąć się na zbocza Wielkiej Sowy.
 
 
Glinno powstało  w drugiej połowie XIII wieku, kiedy to  ze względu na brak ziemi uprawnej  w księstwie świdnicko-jaworskim, zaczęto karczować lasy w górach i zakładać tam osady. Przez wiele wieków uprawiano tu rolę, ale także zajmowano się tkactwem, warzono piwo.  Ze względu na mało urodzajne gleby, za to wspaniałe  walory krajobrazowe, Glinno stało się doskonałym miejscem do odpoczynku.

Znajdziemy tu zabytkowy Kościół pw. Matki Bożej Bolesnej z przykościelnym murem, dwa krzyże pokutne, a także odrestaurowaną karczmę, pochodzącą z XIII w.  Nie brakuje też zabytkowych budynków mieszkalnych i gospodarczych.  Glinno stało się oazą odpoczynku  dla tych, którzy cenią sobie ciszę, spokój i przepiękne krajobrazy.  Przechodzące przez Glinno szlaki turystyczne zaprowadzą nas do najbliższych  atrakcji turystycznych i krajobrazowych – Jeziora Bystrzyckiego, Zamku Grodno lub na najwyższy szczyt Gór Sowich.
opr. adm
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jontek Paskud (16 października 2021 20:25)
Dokładnie. A miejscówka zacna szczególnie w cieplejszej połowie roku.
bezlebub (16 października 2021 19:12)
bo im się nie chciało chodzic po okolicy, pojechali do centrum pstryknęli 2 fotki i koniec zwiedzania....
Miszkaniec (16 października 2021 10:51)
Ale reklama karczmy.... Zamiast pokazać faktyczne krajobrazy i widoki to wy pokazujecie zdjęcie Karczmy. Żal

Dodaj komentarz

Walim  |   Glinno  |   Dolny Śląsk  |   Góry Sowie  |  

Policja i strażacy nad jeziorem w Zagórzu

Walim coraz bliżej Wolina

Dzieci dostały komputery

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij