Zwiedzamy region: Glinno
Pomysł na weekend ?  Zwiedzajcie nasz region - dziś zaglądamy do Glinna - jednej z najstarszych miejscowości Gór Sowich. 
 
Wzdłuż  malowniczej doliny rzeki Młynówka,  przez którą prowadzi droga od Przełęczy Walimskiej  do Jeziora Bystrzyckiego, napotkamy jedną z najstarszych wsi Gór Sowich – Glinno.Położenie wioski  na wysokości 520-680 m n.p.m., sprawia, że z każdej strony rozpościerają się tu niezapomniane widoki.   Otoczona od wschodu górami – Kokot i Biesek, od zachodu wtula się w ramię Przygodnej Kopy,  by od południa wspiąć się na zbocza Wielkiej Sowy.
 
Glinno powstało  w drugiej połowie XIII wieku, kiedy to  ze względu na brak ziemi uprawnej  w księstwie świdnicko-jaworskim, zaczęto karczować lasy w górach i zakładać tam osady. Przez wiele wieków uprawiano tu rolę, ale także zajmowano się tkactwem, warzono piwo.  Ze względu na mało urodzajne gleby, za to wspaniałe  walory krajobrazowe, Glinno stało się doskonałym miejscem do odpoczynku.

Znajdziemy tu zabytkowy Kościół pw. Matki Bożej Bolesnej z przykościelnym murem, dwa krzyże pokutne, a także odrestaurowaną karczmę, pochodzącą z XIII w.  Nie brakuje też zabytkowych budynków mieszkalnych i gospodarczych.  Glinno stało się oazą odpoczynku  dla tych, którzy cenią sobie ciszę, spokój i przepiękne krajobrazy.  Przechodzące przez Glinno szlaki turystyczne zaprowadzą nas do najbliższych  atrakcji turystycznych i krajobrazowych – Jeziora Bystrzyckiego, Zamku Grodno lub na najwyższy szczyt Gór Sowich.
opr. adm
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno