Tajny ośrodek rakietowy w okolicach Zamku Czocha ?
Czy w okolicach Zamku Czocha istniał w czasie II wojny światowej tajny ośrodek rakietowy? Jak wynika z ustaleń historyków to właśnie w rejonie  Leśnej i Miłoszowa miał funkcjonować potężny ośrodek badawczo-produkcyjny broni rakietowej.

 
To historia tajnych laboratoriów, podziemnych fabryk budowanych w morderczych warunkach przez więźniów obozów, najnowocześniejsza na ówczesne czasy broń o napędzie rakietowym i pierwsze kroki w drodze na… księżyc.

Wyniki wielomiesięcznych badań zaprezentowano w ośrodku „Czocha Palace” w październiku w czasie konferencji zorganizowanej przez wydawcę miesięcznika „Odkrywca”. Historycy, regionaliści i badacze zajmujący się technologią wojskową z okresu II wojny światowej spotkali się pod hasłem „Dolnośląskie Peenemünde…”.W czasie spotkania jednoznacznie rozprawiono się z mitem „Twierdzy Szyfrów”. Mowa tu o doniesieniach, wskazujących na to, że w Zamku Czocha w czasie wojny miało znajdować się urządzenie do rozszyfrowywania wojskowych depesz, przy którym pracowali najlepsi nazistowscy kryptolodzy. Na konferencji zaprezentowano jednak zupełnie nowe intrygujące ustalenia, w centrum których znajduje się Czocha. Elementem kluczowym w tej sprawie są tajemnicze elementy silnika rakietowego, które zostały odnalezione w Zamku Czocha.
 
- Ustalenia poszczególnych badaczy były publikowane w wielu fragmentach po raz pierwszy, dotyczą one szczegółów produkcji przez niemiecką firmę HWK Walterwerke broni nowej generacji – myśliwców i kierowanych pocisków rakietowych.  - 
mówi Łukasz Orlicki z miesięcznika „Odkrywca”, pomysłodawca konferencji  – wiele poruszonych wątków pozwoliło wytyczyć nowe kierunki badawcze. Jednym z elementów istniejącego w tym rejonie kompleksu były dwa podziemne obiekty w okolicach Leśnej i dokładnie zadokumentowany w ubiegłym roku zalany wodą schron w Miłoszowie, w którym do dziś znajdują się przedmioty związane z II wojenną produkcją.

Łukasz Orlicki z Odkrywcy– historyk i koordynator konferencji „Dolnośląskie Penemunde”

 
Główną siłą roboczą wykorzystywaną przez III Rzeszę w czasie przygotowywania i prowadzenia produkcji rakietowego napędu w rejonie Leśnej i Miłoszowej byli więźniowie obozu AL. Hartmannsdorf. Ich relacje zebrał Janusz Skowroński, dyrektor Muzeum „Dom Gerharta Hauptmanna”.

Zebrane informacje pozwoliły na wytypowanie miejsc do badań, w których mogą istnieć nieznane elementy obozowej infrastruktury czy budowane przez więźniów tunele ucieczkowe. Obszerny raport dotyczący metod górniczych używanych w niemieckim projekcie przenoszenia produkcji pod ziemię przygotował Krzysztof Krzyżanowski, specjalista w dziedzinie historii górnictwa i wieloletni współpracownik miesięcznika „Odkrywca”.


Krzysztof Krzyżanowski – Grupa Eksploracyjna Miesięcznika Odkrywca (GEMO)


Inżynier Marek Michalski przeanalizował przedwojenne i powojenne zdjęcia lotnicze przedstawiające poszczególne fabryki kompleksu. Dotarł także do nieznanego dokumentu związanego z planowanym przeniesieniem firmy HWK w rejon Leśnej Baworowo. Jarosław Dobrzyński z Muzeum Lotnictwa w Krakowie przedstawił zastosowanie i koncepcje wykorzystania nowoczesnego napędu rakietowego w samolotach i bombach szybujących od wersji prototypowych do użytych bojowo. Inż. Andrzej Ditrich opisał rolę drugiej zagadkowej placówki Walterwerke znajdującej się na obecnych ziemiach polskich - w porcie wojennym Hel a inż. Stefan Moosburg zidentyfikował fragmenty tajemniczej pompy odnalezionej w Zamku Czocha. 

inż. Michał Michalski  

 
- Na konferencji zaprezentowano wiele nieznanych do tej pory szczegółów związanych z niemieckimi, podziemnymi obiektami w rejonie Leśnej. Wiele wskazuje na to, że jeden wciąż pozostaje nieodnaleziony – dodaje Łukasz Orlicki 


Wnętrze zalanego schronu w Miłoszowie/Walterwerke


Przedmioty znajdowane podczas eksploracji


Wejście do jednego z zalanych obiektów należących do kompleksu Walterwerke.

Rozlokowanie obiektów naziemnych i podziemnych „dolnośląskiego Penemunde – kompleksu badawczo produkcyjnego w rejonie zamku Czocha. Plansza z prelekcji

Plansza z prelekcji dotycząca broni, której napęd był wytwarzany w rejonie Leśnej.

Plansza z prelekcji prezentująca tajemniczą pompę odnalezioną kilka lat temu w Zamku Czocha.


Plansza z prelekcji dotyczącej inwentaryzacji zalanego podziemnego obiektu Walterwerke

inż. Stefan Moosburg z tłumaczką Martą Miatkowską.
 

Jarosław Dobrzyński z Muzeum Lotnictwa w Krakowie
 
inż. Andrzej Ditrich  
 
opr. adm (na podstawie miesięcznika"Odkrywca")
foto: użyczone (Odkrywca)
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno