Debata o strajkach w Szaniawskim

W sezonie 2021-21 NIESZCZĘŚLIWY KRAJ – KTÓRY POTRZEBUJE BOHATERÓW Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego zaprasza na serię debat pod tym samym hasłem. Tematem mają być angażujące tematy społeczne a punktem wyjścia zawsze będzie spektakl z repertuaru wałbrzyskiego teatru.

 -Wierzymy, że dzięki tym rozmowom i dodanym kontekstom spektakle zyskują większą siłę. Chcemy pozostać otwarci na różne opcje i głosy, zaprosić doświadczonych i ciekawych gości, a przede wszystkim dać przestrzeń do rozmowy widzom - czytamy w zaproszeniu na debatę.
 
Pierwsze ze spotkań już za nami – po spektaklu „CYNKOWI CHŁOPCY” w reż. Jakuba Skrzywanka gościem Szaniawskiego był dr Filip Bryjka, wykładowca Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, który przybliżył tematykę wojny w Afganistanie, a następnie chętnie odpowiadał na nurtujące widzów pytania. W obliczu ostatnich wydarzeń pojawiło się nas wiele wątpliwości, ale w trakcie debaty można było dojść do wspólnych rozważań i wniosków. 
 
Kolejne debaty przewidziane w tym sezonie zostały opracowane wspólnie z Martą Wosak, aktywistką i liderką wałbrzyskiego Strajku Kobiet. Już 23 października (sobota, godz. 18:00) zaplanowano spektakl „NIECH PRAWO BĘDZIE Z WAMI albo co warto wiedzieć o konstytucji na wypadek rządów złodziei, furiatów i fundamentalistów” w reż. Anety Groszyńskiej. Jest to burzliwa, wciągająca opowieść o konstytucji, jej historii i znaczeniu, strajkach w jej obronie, ale także o strajkach w ogóle.
 
 
Po spektaklu odbędzie się debata dotycząca doświadczeń strajku w dużych i małych miastach: czym różni się ich organizacja, kto na nie przychodzi, w jakiej atmosferze przebiegają? Uczestnicy będą przede wszystkim poruszać ważne dziś pytanie: czy wciąż warto strajkować?
 
Uczestniczkami debaty będą: Marta Lempart, jedna z głównych liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Stanisława Kuzio-Podrucka, liderka strajku ze Zgorzelca i Marta Wosak, organizatorka strajków wałbrzyskich. Całość moderować będą Marta Wosak i pedagożka Teatru, Nikola Olszak.
 
opr.plr
foto: użyczone / T. Papuczys
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno