Menu

Tamara Łempicka i École de Paris w Zamku Książ

Wernisaż najgorętszej wystawy tej jesieni na Dolnym Śląsku odbył się w sobotę w Zamku Książ w Wałbrzychu.  Paryż był kobietą to m.in. obrazy i grafiki Tamary Łempickiej z kolekcji prywatnego muzeum Villa La Fleur. W uroczystości wzięła udział zamieszkała w USA, prawnuczka słynnej malarki, Marisa De Lempicka. 

Tamara Łempicka i École de Paris w Zamku Książ
Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA oraz Zamek Książ w Wałbrzychu, zaprezentowały blisko dziewięćdziesiąt dzieł ze zbiorów prywatnego muzeum Villa La Fleur z podwarszawskiego Konstancina. To unikatowe na mapie polskich instytucji kultury muzeum powstało dzięki wieloletniej kolekcjonerskiej pasji Marka Roeflera, a także jego miłości do Paryża. Za prezentację zbiorów Villa La Fleur na najwyższym światowym poziomie odpowiada kurator i pomysłodawca wystawy Artur Winiarski.  Jest on również autorem towarzyszącego wystawie wysmakowanego albumu z piękną kobaltową okładką. Zdobi ją reprodukcja obrazu Łempickiej pt. Kobieta z mandoliną z 1933 roku, bez wątpienia najbardziej spektakularnego dzieła zaprezentowanego na ekspozycji. 
 
 
École de Paris jest terminem, jakim w 1925 r. francuski krytyk sztuki André Warnod, nazwał międzynarodową grupę artystów plastyków, przybywających do Paryża i osiedlających się na Montparnassie jeszcze przed pierwszą wojna światową. W większości byli to malarze i rzeźbiarze pochodzenia żydowskiego, pochodzący z Europy Środkowo – Wschodniej.  Wśród artystów École de Paris, byli przedstawiciele kubizmu, fowizmu, ekspresjonizmu oraz postimpresjonizmu.
 
 
Właściciel kolekcji z żoną Agnieszka i rodziną wzięli udział w wernisażu wystawy. Otworzyli ją uroczyście prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej, prezes Zamku Książ Anna Żabska oraz dyrektor Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA Piotr Micek. W Książu można podziwiać obrazy, rysunki i rzeźby takich artystów, jak: Tamara Łempicka, Mojżesz Kisling, Mela Muter, Ludwik Markus (znany lepiej jako Louis Marcoussis) Eugeniusz Zak, Henri Hayden, Jean Lambert- Rucki, Nadia Léger i wielu innych.
 
 
 
Rok 2021 jest w Wałbrzychu Rokiem Kobiet, dlatego też prezentacja kolekcji wpisuje się doskonale w jego obchody. W jednej z sal, zatytułowanej: Tamara Łempicka – artystka tryumfująca, prezentujemy rysunki i grafiki z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, najbardziej znanej na świecie polskiej malarki; w kolejnej, pod hasłem: Kobiety w sztuce Montparnasse’u, pokazujemy portrety kobiet, a w jeszcze innej: Mistrzynie Montparnasse’u – sztuka kobiet– dzieła wielkich artystek.
 
 
Wystawa ta, zorganizowana we współpracy z Villa La Fleur i Zamkiem Książ w Wałbrzychu, wyznacza kierunek rozwoju współpracy Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA z Zamkiem. Można ją oglądać do 9 stycznia 2022 roku w ramach biletu zakupionego na zwiedzaniu zamku.
 
 
opr.plr
foto: łk
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Zamek Książ  |   BWA  |   wystawa  |   paryż był kobietą  |   łempicka  |  

Górnik rozbija Miasto Szkła

Pani detektyw naczelnikiem Wydziału do walki z Przestępczością...

Zmiana organizacji ruchu w centrum. Zamknięty fragment ul. Chrobrego

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij