Menu

Presje Okna Turyści - nowa wystawa w WGS BWA

Śródmiejska siedziba Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA dopiero pożegnała zdjęcia Pawła Sokołowskiego a już w najbliższy piątek zaprasza na wernisaż kolejnej wystawy. Tym razem gościć będziemy obrazy Andrzeja Macieja Łubowskiego.

Presje Okna Turyści - nowa wystawa w WGS BWA
Andrzej Maciej Łubowski urodził się w 1946 roku w Poznaniu. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ukończył dyplomem z Malarstwa w 1971 r. w Pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Po ukończeniu studiów wrócił do Poznania. W 2010 r. uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. Jest działaczem Związku Polskich Artystów Plastyków, profesorem na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, animatorem życia artystycznego i kuratorem licznych wystaw. Zorganizował około 50 wystaw indywidualnych swojej twórczości z zakresu malarstwa, brał także udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w muzeach oraz innych zbiorach państwowych i prywatnych, w tym w Kolekcji Sztuki XX i XXI wieku w Muzeum Sztuki w Łodzi.
 
Autor o zbliżającej się wystawie w Wałbrzychu:
 
Na wystawie pt. Presje – Okna – Turyści, prezentowanej w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA, postanowiłem przedstawić wybór prac z trzech serii. Niemal równolegle tworzyłem dwie serie prac. Jedna z nich pt. Okna, składa się z obrazów olejnych namalowanych na płótnie, opartych na fotografii, a druga pt. Presje z obiektów malarskich, powstałych z wielokrotnego załamania płaszczyzny obrazów, utrzymanych w czerwieniach, przedstawiających powiększone wizerunki twarzy. Presje anektują przestrzeń rzeczywistą i następuje przemieszanie przestrzeni iluzyjnej namalowanej na powierzchni obrazu, z przestrzenią pomieszczenia ekspozycyjnego.(…) Natomiast seria pt. Okna, składa się  z płaskich obrazów malarskich, nawiązujących w pewien sposób do moich prac z okresu hiperrealistycznego, w których malowałem krypto-autoportrety na tle pobrużdżonej ziemi, w pejzażach wielkomiejskich wykopów. Jednak Okna są w warstwie formalnej bardziej skoncentrowane na przestrzeni, przestrzeni iluzyjnej, spotęgowanej skontrastowaniem planów: ciemnego wnętrza ze świetlistym pejzażem.
 
(…)Trzecia seria zapoczątkowana została w czasie lockdownu, po pojawieniu się w Polsce pandemii, spowodowanej wirusem  covid 19.(…) Podczas lockdownu poczułem jak ważne stały się relacje międzyludzkie i kontakt z innymi ludźmi, w swobodnych sytuacjach codzienności. Zacząłem więc malować serię obrazów przedstawiających większe grupy ludzi. Pierwszym był obraz pt. Plaża. Kiedy zostały już zniesione surowe obostrzenia, kontynuuję tę serię, którą nazwałem Turyści. Prace z tych trzech  serii łączą pewne wspólne cechy, są one oparte na fotografii i są namalowane na płótnie, w technice malarstwa olejnego.(…) W warstwie znaczeniowej, te trzy  serie prac wywodzą się ze współczesnej rzeczywistości. Dotyczą one usytuowania współczesnego człowieka w środowisku, w którym przyszło mu żyć. Prezentują dwa aspekty życia. 
 
 
W dwóch z nich, jest to codzienność w miejscach przebywania.  Drugim aspektem życia, ujętym tym razem w serii Presje, jest napór zewnętrzny, płynący ze środowiska polityczno-społecznego. Obiekty malarskie z tej serii są tak skonstruowane, że forma obiektu jest zespolona z tym, co jest na nim namalowane. Wszystko to prowadzi do mocnego emocjonalnego działania – okrutnego, ale groteskowego zarazem. Ponieważ zauważyłem, że moją twórczość zawsze cechowało powstawanie serii prac lapidarnych, wypreparowanych z rzeczywistości, o dużym ładunku ekspresji, na przemian  z seriami prac bardziej refleksyjnymi, wywodzącymi się z potocznej rzeczywistości, postanowiłem te trzy  serie pokazać na  jednej wystawie. W dzisiejszych czasach, w których nie ma wymogu linearności, artysta może sięgać po różne konwencje i zmieniać się z dnia na dzień.
 
Wernisaż odbędzie się w piątek 22.10 o godzinie 18:00 w siedzibie BWA przy ul. Słowackiego 26. Wystawa gościć będzie w Wałbrzychu do 24 listopada.
 
opr.plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   BWA  |   wystawa  |   Andrzej Maciej Łubowski  |   obrazy  |   malarstwo  |  

Zostań Żywym pomnikiem Wałbrzycha

Maksymalna temperatura 19 stopni - zaciskanie pasa w Wałbrzychu

19 mln. zł. dodatku węglowego wypłacono już w Wałbrzychu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij