Presje Okna Turyści - nowa wystawa w WGS BWA

Śródmiejska siedziba Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA dopiero pożegnała zdjęcia Pawła Sokołowskiego a już w najbliższy piątek zaprasza na wernisaż kolejnej wystawy. Tym razem gościć będziemy obrazy Andrzeja Macieja Łubowskiego.

Andrzej Maciej Łubowski urodził się w 1946 roku w Poznaniu. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ukończył dyplomem z Malarstwa w 1971 r. w Pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Po ukończeniu studiów wrócił do Poznania. W 2010 r. uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. Jest działaczem Związku Polskich Artystów Plastyków, profesorem na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, animatorem życia artystycznego i kuratorem licznych wystaw. Zorganizował około 50 wystaw indywidualnych swojej twórczości z zakresu malarstwa, brał także udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w muzeach oraz innych zbiorach państwowych i prywatnych, w tym w Kolekcji Sztuki XX i XXI wieku w Muzeum Sztuki w Łodzi.
 
Autor o zbliżającej się wystawie w Wałbrzychu:
 
Na wystawie pt. Presje – Okna – Turyści, prezentowanej w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA, postanowiłem przedstawić wybór prac z trzech serii. Niemal równolegle tworzyłem dwie serie prac. Jedna z nich pt. Okna, składa się z obrazów olejnych namalowanych na płótnie, opartych na fotografii, a druga pt. Presje z obiektów malarskich, powstałych z wielokrotnego załamania płaszczyzny obrazów, utrzymanych w czerwieniach, przedstawiających powiększone wizerunki twarzy. Presje anektują przestrzeń rzeczywistą i następuje przemieszanie przestrzeni iluzyjnej namalowanej na powierzchni obrazu, z przestrzenią pomieszczenia ekspozycyjnego.(…) Natomiast seria pt. Okna, składa się  z płaskich obrazów malarskich, nawiązujących w pewien sposób do moich prac z okresu hiperrealistycznego, w których malowałem krypto-autoportrety na tle pobrużdżonej ziemi, w pejzażach wielkomiejskich wykopów. Jednak Okna są w warstwie formalnej bardziej skoncentrowane na przestrzeni, przestrzeni iluzyjnej, spotęgowanej skontrastowaniem planów: ciemnego wnętrza ze świetlistym pejzażem.
 
(…)Trzecia seria zapoczątkowana została w czasie lockdownu, po pojawieniu się w Polsce pandemii, spowodowanej wirusem  covid 19.(…) Podczas lockdownu poczułem jak ważne stały się relacje międzyludzkie i kontakt z innymi ludźmi, w swobodnych sytuacjach codzienności. Zacząłem więc malować serię obrazów przedstawiających większe grupy ludzi. Pierwszym był obraz pt. Plaża. Kiedy zostały już zniesione surowe obostrzenia, kontynuuję tę serię, którą nazwałem Turyści. Prace z tych trzech  serii łączą pewne wspólne cechy, są one oparte na fotografii i są namalowane na płótnie, w technice malarstwa olejnego.(…) W warstwie znaczeniowej, te trzy  serie prac wywodzą się ze współczesnej rzeczywistości. Dotyczą one usytuowania współczesnego człowieka w środowisku, w którym przyszło mu żyć. Prezentują dwa aspekty życia. 
 
W dwóch z nich, jest to codzienność w miejscach przebywania.  Drugim aspektem życia, ujętym tym razem w serii Presje, jest napór zewnętrzny, płynący ze środowiska polityczno-społecznego. Obiekty malarskie z tej serii są tak skonstruowane, że forma obiektu jest zespolona z tym, co jest na nim namalowane. Wszystko to prowadzi do mocnego emocjonalnego działania – okrutnego, ale groteskowego zarazem. Ponieważ zauważyłem, że moją twórczość zawsze cechowało powstawanie serii prac lapidarnych, wypreparowanych z rzeczywistości, o dużym ładunku ekspresji, na przemian  z seriami prac bardziej refleksyjnymi, wywodzącymi się z potocznej rzeczywistości, postanowiłem te trzy  serie pokazać na  jednej wystawie. W dzisiejszych czasach, w których nie ma wymogu linearności, artysta może sięgać po różne konwencje i zmieniać się z dnia na dzień.
 
Wernisaż odbędzie się w piątek 22.10 o godzinie 18:00 w siedzibie BWA przy ul. Słowackiego 26. Wystawa gościć będzie w Wałbrzychu do 24 listopada.
 
opr.plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno