Menu

Pierwsza dawka za granicą, druga w Polsce

Osoby, które rozpoczęły szczepienia poza Polską, mogą przyjąć II dawkę w naszym kraju i uzyskać unijne zaświadczenie COVID-19 – przewiduje nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia, skierowana w piątek do opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Pierwsza dawka za granicą, druga w Polsce
Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie metody zapobiegania COVID-19 został w piątek skierowany do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
 
Jego celem jest umożliwienie szczepienia osób, które poza Polską przyjęły pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19, znajdującą się w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu w Polsce.
 
W uzasadnieniu do projektu wskazano, że "zmiana wpłynie na poszerzenie możliwość uzyskania zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, rejestracji w krajowym systemie szczepień przeciwko COVID-19 i uzyskania unijnego cyfrowego zaświadczenia".
 
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy będzie podawał i publikował wykaz szczepionek na swojej stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej.
 
"W wykazie zostaną zamieszczone szczepionki uznane w Rzeczypospolitej Polskiej spośród aktualnie uwzględnionych w przeglądzie szczepionek podawanych w państwach trzecich, w przypadku których większość państw Unii Europejskiej nie wprowadza ograniczeń w podróżowaniu. Sporządzany i publikowany wykaz będzie opierać się na informacjach dostarczonych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej na Komitecie ds. Bezpieczeństwa Zdrowia UE" – zaznaczono w uzasadnieniu do projektu.
 
Ministerstwo Zdrowia, będące projektodawcą, wskazało, że zaproponowana zmiana skorelowana jest z nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii przyjętą w rozporządzeniu Rady Ministrów z 15 października 2021 r.
 
 
Zwróciło uwagę, że aktualnie "19 krajów na różnym poziomie i w różnym zakresie honoruje szczepienie odpowiednikami szczepionek dopuszczonych do obrotu w Unii Europejskiej".
 
"Uznanie zaszczepienia pierwszą dawką szczepionki – odpowiednikiem i kontynuacji szczepienia w innych krajach z wydaniem unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID oraz włączeniem do bazy osób zaszczepionych są rozstrzygane na poziomie prawa krajowego" – zaznaczyło w ocenie skutków regulacji.
 
Rozporządzenie wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu.(PAP)
 
Autorka: Klaudia Torchała
tor/ joz/
 
opr.plr
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

pawel (22 października 2021 14:03)
→→→→→→→> w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii przyjętą w rozporządzeniu Rady Ministrów →·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> chciałbym zaznaczyć że stan epidemii nie jest stanem nadzwyczajnym wskutek czego nie obowiązują na terenie objętych stanem epidemii restrykcje i nakazy , zakazy jakie wprowadzała przez ostatnie półtorej roku socjalistyczna soldateska Prawa i Sprawiedliwości wespół z funkcjonariuszami niemieckiego reżimu pod postacią PO .................a swoją drogą ciekawe ilu z tych młodych posłów Lewicy , PO odbyło szkolenia na lewicowych kursach szkoły liderów tzn. euroweeku gdzie czarnoskórzy mężczyżni zabawiali się z białymi dziewczynkami , zaś polskich chłopców przebierano w damską odzież i kształtowano w nich poczucie patriotyzmu wobec europejskich wartośći LGBT oraz ideologii genderyzmu .....................bueheheheheheheheheheheheehehehehe
pawel (22 października 2021 13:52)
→→→→→→→> w związku z wystąpieniem stanu epidemii →·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> chciałbym przypommnieć że stan epidemii został ujęty w ustawie dnia 5 grudnia 2008 przez rząd Platformy Obywatelskiej czyli zorganizowanej grupy przestępczej zwiazanej z niemieckim wywiadem BND
pawel (22 października 2021 13:39)
→→→→→→→> możliwość uzyskania zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko COVID-19, rejestracji w krajowym systemie szczepień przeciwko COVID-19 i uzyskania unijnego cyfrowego zaświadczenia →·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> niektórzy lubią być rejestrowani w rożnych bazach danych bo twierdzą że uczciwy nie ma nic do ukrycia buehehehehehehehehehehee
pawel (22 października 2021 13:25)
→→→→→→→> Pierwsza dawka za granicą, druga w Polsce →·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> co za profesjonalizm i szybkośc reakcji ©©©©© Opublikowano: 6.10.2021 ©©©©©© https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/pierwsza-dawka-za-granica-druga-w-polsce ··································· może jeszcze statystyki covidow zaczną wrzucać z opóżnieniem 16 dniowym

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Polska  |   szczepienia  |   za granicą  |   koronawirus  |   pandemia  |   epidemia  |  

7 wspaniałych koszykarzy Górnika. Zastrzeżone numery koszulek

Prezent na Barbórkę: Górnik wygrywa z Politechniką Opolską

Tak będzie wyglądało Osiedle przy ul. Piasta w Wałbrzychu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij