Pociągiem pod Dzikowiec

Nowy przystanek Boguszów-Gorce Dzikowiec w woj. dolnośląskim zwiększy dostęp do kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na budowę przystanku na trasie Boguszów-Gorce Wschód - Mieroszów. Dzięki Rządowemu programowi budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 także na Dolnym Śląsku zwiększy się liczba przystanków.

Inwestycja realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poprawi dostęp do kolei i zapewni lepsze warunki podróży pociągiem w Boguszowie-Gorcach. Będzie dodatkowe miejsce zatrzymania pociągów na linii od stacji Boguszów-Gorce Wschód, na trasie Wrocław – Jelenia Góra, w stronę Mieroszowa i dalej do granica państwa (nr 291).
 
–  Dzięki Programowi Przystankowemu, w ramach którego do 2025 roku polski rząd przeznaczy miliard zł na budowę i modernizację przystanków, skuteczniejsze jest likwidowanie wykluczenia komunikacyjnego. Mieszkańcom wielu miejscowości, w tym Boguszowa-Gorców,  poprawi się dostęp do kolei – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.
 
– Na Dolnym Śląsku Boguszów-Gorce Dzikowiec będzie kolejnym nowym przystankiem, budowanym dzięki Rządowemu programowi budowy przystanków kolejowych. Mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do kolei, czyli najbardziej ekologicznego środka transportu – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
 
Boguszów-Gorce Dzikowiec to przystanek z peronem jednokrawędziowym. Długość i wysokość obiektu pozwoli podróżnym na dogodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Przystanek będzie wyposażony w wiaty, ławki oraz czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Podróże po zmroku ułatwi jasne, energooszczędne oświetlenie LED. Z pociągów dogodnie skorzystają osoby o ograniczonej możliwości poruszania się, gdyż przewidziano pochylnie. Obok przystanku będą stojaki rowerowe.
 
Zadanie realizowane jest w formule „projektuj i buduj”. Wykona je firma Infrakol sp. z o.o. Rozpoczęcie robót planowane jest na przełomie II i III kwartału 2022 r. Oddanie peronu dla podróżnych przewidywane jest w II kwartale 2023 r. Wartość prac wynosi ok. 3 mln zł.
 
Program Przystankowy w woj. dolnośląskim
 
W województwie dolnośląskim program obejmuje 15 przystanków – 7 na liście podstawowej i 8 na rezerwowej. W planach, oprócz przystanku Boguszów-Gorce Dzikowiec jest m.in. budowa przystanków Świdnica Zawiszów i Mirków, a także przebudowa przystanków Ścinawa i Szklarskiej Poręba Średnia. Inwestycje zwiększą dostępność mieszkańców do kolei i poprawią warunki podróży.
 
Rządowy Program za miliard dla lepszej komunikacji kolejowej
 
W maju br. przyjęto uchwałę w sprawie ustanowienia „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, przedłożoną przez Ministra Infrastruktury. Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.
 
W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.
 
opr.plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno