Menu

Wymyślił własną technikę malowania

Grzegorz Szwaja jest prekursorem nietuzinkowej techniki malowania pudrem z pasteli na bawełnianym płótnie. To prawdopodobnie pierwszy artysta w kraju, który w ten sposób tworzy niesamowite obrazy. Na wystawę prac mieszkańca Rzeczki Wałbrzyski Ośrodek Kultury zaprasza dziś na godzinę 18:00 do „Galerii na piętrze” na terenie Starej Kopalni.

Wymyślił własną technikę malowania
Grzegorz Szwaja na co dzień jest kucharzem. Sztuką zajmuje się od pięciu lat, namówili go do tego znajomi. Artysta szukał swojej ulubionej techniki i tak stworzył unikatowy sposób malowania.
 
- Jestem pierwszy, który taką technikę wymyślił. Maluję w tej chwili na płótnie bawełnianym pastelowym pudrem – przyznaje artysta.
 
 
Zaczęło się od malowania kredkami pastelowymi, ale te na każdym załamaniu materiału kruszyły się. Tak narodził się pomysł ścierania pasteli i malowania powstałym proszkiem – pudrem. To okazał się strzał w dziesiątkę.
 
-  Chciałem tworzyć, jak najbardziej wiarygodne obrazy, wręcz w trójwymiarze. Po części się udało. To jest ciężka technika, bo trzeba dopracować każdy szczegół. Materiał nie wybacza błędów – wyjaśnia artysta.
 
 
Artysta wykorzystuje także… cienie do powiek. W międzyczasie na rynku pojawiły się pastele w pudrze.
 
 
Dokładność prac jest niesamowita. Oglądający mają wrażenie, że patrzą na fotografie. Pytań o unikatową technikę jest bardzo wiele. Mieszkańcy Wałbrzycha i Aglomeracji Wałbrzyskiej nietuzinkowe dzieła będą mogli zobaczyć w czasie wystawy, której wernisaż zaplanowano już dziś o godzinie 18.oo w „Galerii na piętrze”.
 
- Zobaczymy prace w czerni i bieli, czyli w cieniach. Wystawa nosi tytuł „Malowane cieniem”, bo cieniem, cieniem do powiek, ale cieniem, bo dużo jest cieni. Widz ma sobie tę drugą część tego światła dopowiedzieć. Będą prace przedstawiające aktorów, zwierzęta, akty – mówi Grzegorz Szwaja.
 
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
 
W Wałbrzyskim Ośrodku Kultury warto pojawić się już godzinę wcześniej. O siedemnastej w Multimedialnej Galerii Obrazu zaplanowano otwarcie wystawy Katarzyny Kubicz „Wielki – mały świat”.
 
– Podglądam, zaglądam, obserwuję… Wciąż odkrywam otaczający nas wszystkich „wielki – mały świat” i próbuję pokazać go w nieoczywisty sposób. Staram się wniknąć do jego wnętrza, które zachwyca i fascynuje, a czasem także przeraża. Bywa, że walczę z własnymi fobiami, przełamując opory lecz satysfakcja z udanego zdjęcia jest wtedy jeszcze większa. Moim wyjątkowym modelom wciąż się gdzieś spieszy więc zatrzymanie w obiektywie ulotnych chwil z ich życia jest wyzwaniem. To uczy cierpliwości i pokory. Nie ja tutaj rozdaję karty… Lubię fotografować w samotności. Daje mi to swobodę, dzięki której naprawdę odpoczywam. Całym moim wyposażeniem jest smartfon, który mam zawsze przy sobie oraz odziedziczona po rodzicach wrażliwość i zmysł obserwacji – zachęca autorka zdjęć. 
 
opr.plr
foto: użyczone / WOK
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Kamila (2 października 2022 14:19)
Miałam przyjemność obejrzeć prace Pana Grzegorza. Wrażliwość, delikatność, pomysł. Genialne. Polecam i zachęcam do oglądania.
M (25 października 2021 7:03)
Polecam prace Pana Grzegorza obejrzeć w Jego galerii w Austerii Krokus /Rzeczka/, a także skorzystać przy okazji z oferty kulinarnej. To "Człowiek Orkiestra". Wszechstronnie uzdolniona postać z wielkim poczuciem humoru.
JS (23 października 2021 14:19)
Artyzm w czystej postaci! Talent regionu na wyższą skalę!

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   WOK  |   Grzegorz Szwaja  |   malarstwo  |   wernisaż  |   wystawa  |   puder  |  

Gość Dnia - Patryk Wild

Ruszyli w miasto... Roman Szełemej zbiera podpisy

Czwartkowe spotkania z kulturą i sztuką

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij