Menu

Prof. Banach: Potrzebne obowiązkowe szczepienia

- W obecnej sytuacji epidemiologicznej potrzebne są obowiązkowe szczepienia dla medyków i służb ważnych dla bezpieczeństwa państwa – powiedział PAP kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego z Łodzi.

Prof. Banach: Potrzebne obowiązkowe szczepienia
Zdaniem naukowca jesteśmy już w zaawansowanym stadium czwartej fali pandemii, a po ponad 18 miesiącach doświadczeń są znane czynnika ryzyka, które przyczyniając się do ciężkiego przebiegu COVID-19, a także Long-Covid.
 
- Mamy teraz do czynienia z koronawirusem typu delta, którego nie znaliśmy na początku pandemii. To wyjątkowo zakaźna odmiana i osoby, które nie są zaszczepione narażają się na ciężki przebieg choroby. Takie prawdopodobieństwo zwiększają jeszcze czynniki ryzyka, m.in. otyłość i schorzenia kardiologiczne – podkreślił prof. Banach. – Tym bardziej nie rozumiem, dlaczego tak wiele osób się wciąż nie szczepi, co więcej namawiają innych, często bliskich, aby też nie przyjmowali szczepionek - co często kończy się tragediami, które obserwujemy w szpitalach – zaznaczył.
 
- Teraz mamy w Polsce już sześć tysięcy zakażeń dziennie. W województwie lubelskim szpitale są już na granicach wydolności, w innych częściach kraju, na przykład w województwie mazowieckim, sytuacja nie jest aż tak zła, ale też nie jest wykluczone, że to może się dramatycznie zmieniać – ostrzegł lekarz.
 
– Zatem, szczepmy się, szczepmy się i jeszcze raz szczepmy się – przekonywał. – Ponadto mamy teraz jeszcze wiele zachorowań w wyniku zarażenia się innymi wirusami. Teraz jest wiele zakażeń różnymi chorobami wirusowymi wśród dzieci. I nie chodzi tylko SARS-CoV-2, przez półtora roku najmłodsi nie przemieszczali się jak zwykle. Dzeci z reguły były w jednym miejscu, stąd teraz różne inne infekcje – zwrócił uwagę.
 
Profesor Banach powiedział, że nadal nie ma wystarczającej liczby zaszczepionych, aby zapominać o podstawowych środkach bezpieczeństwa sanitarnego, których trzeba przestrzegać nie tylko podczas pandemii. Naukowiec przypomniał również, że osoby z nadwagą, czy chore na serce powinny szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo.
 
– Takie osoby powinny kontynuować swoje leczenie i monitorować stan zdrowia, aby ryzyko zachorowania były minimalne – radził. – Miałem naiwnie nadzieję, że chociaż część społeczeństwa w pomieszczeniach zamkniętych będzie nosić maseczki. Niestety, często czuję się dziwne, jak gdzieś wchodzę z osłoniętymi maseczką nosem i ustami a jestem jedynym albo jednym z bardzo niewielu tak postępujących – relacjonował kardiolog dodając, że bez względu na pandemię powinniśmy często myć ręce, bo koronawirus to nie jedyny groźny dla naszego zdrowia patogen.
 
– Środki bezpieczeństwa naprawdę nie ograniczają naszej wolności, nie powodują, że nasze konstytucyjne prawa są ograniczone, jak mówią niektórzy przeciwnicy szczepień. Te zasady chronią nie tylko przed SARS-CoV-2, ale przed wirusami grypy, paragrypy oraz rotawirusami, wirusami RSV – przekonywał epidemiolog chorób serca i naczyń. – Te patogeny, będąc przez ponad półtora roku w swoistym uśpieniu są teraz szczególnie niebezpieczne, także dla osób z czynnikami ryzyka, takimi jak schorzenia kardiologiczne i otyłość. Ludzie także umierają na powikłania grypy – mówił.
 
 
Profesor powtarzał, że najlepszą metodą uchronienia się przed pandemią i jej skutkami są szczepienia. „Nie tylko osób, które się nie zaszczepiły, ale tych osób, które osoby niezaszczepione mogą zarazić” – argumentował.
 
– Jeżeli nie wprowadzi się obowiązkowych szczepień, na przykład dla medyków, dla służby zdrowia, służb mundurowych, jeśli nie wprowadzimy zakazu przemieszczania się osób niezaszczepionych, to możemy być w martwym punkcie, w chaosie. Chodzi tutaj przecież o bezpieczeństwo państwa. Medyczne, społeczne i gospodarcze – wskazał Banach. – W Stanach Zjednoczonych, we Francji, Włoszech, krajach skandynawskich, Beneluxu jest obowiązek szczepienia się kadry medycznej i innych strategicznych dla bezpieczeństwa służb, a restrykcje dotyczą tylko niezaszczepionych – wymienił.
 
– Jeżeli mają być lockdowny to, przy zaszczepieniu – jak u nas – 50 procent społeczeństwa, tylko lokalne, regionalne. I tylko dla osób niezaszczepionych – wskazał Banach. – Tak, aby nie zamykać gospodarki, bo zakładam, że wkrótce może być 20, 30 tysięcy zakażeń dziennie – podsumował prof. Banach. (PAP)
 
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ ok/
 
opr.plr
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

PanLach (26 października 2021 13:16)
"OT czasy nastały,durny przodem idzie".
M (25 października 2021 16:41)
Cytuję użytkownika: Mariusz
Popieram. To skandal, żeby pracownicy służby zdrowia, którzy mają ratować, stanowili zagrożenie dla swoich pacjentów. Nikt nikogo nie zmusza do pracy w tej branży. Co do innych branż jak np handel - to przynajmniej egzekwować obowiązek trzymania się zabezpieczeń (maski, rękawiczki) lub zwalniać z niego po zaszczepieniu. Jak ktoś lubi przebywać 8 godzin ze szmatą na twarzy - jego wybór. Policja jak medycy - w praktyce nie można ich zmusić do noszenia maseczek, więc albo szczepionka albo wylot.
Podobnie powinno być ze szczepieniami przeciwko grypie.
Mariusz (25 października 2021 16:39)
Popieram. To skandal, żeby pracownicy służby zdrowia, którzy mają ratować, stanowili zagrożenie dla swoich pacjentów. Nikt nikogo nie zmusza do pracy w tej branży. Co do innych branż jak np handel - to przynajmniej egzekwować obowiązek trzymania się zabezpieczeń (maski, rękawiczki) lub zwalniać z niego po zaszczepieniu. Jak ktoś lubi przebywać 8 godzin ze szmatą na twarzy - jego wybór. Policja jak medycy - w praktyce nie można ich zmusić do noszenia maseczek, więc albo szczepionka albo wylot.
SamotnyWilk (25 października 2021 9:49)
Banach,osobiście cie zaszczepie ty szabesgoju,bierzesz pieniądze od Nomi Biotech Corporation to rekomendujesz to za co ci płacą kanalio
Alison Burge (25 października 2021 7:42)
Banach zaszczep sie moimi 3 dawkami i won
pawel (24 października 2021 23:18)
→→→→→→→> Jeżeli mają być lockdowny to, przy zaszczepieniu – jak u nas – 50 procent społeczeństwa, tylko lokalne, regionalne. I tylko dla osób niezaszczepionych – wskazał Banach. – Tak, aby nie zamykać gospodarki, bo zakładam, że wkrótce może być 20, 30 tysięcy zakażeń dziennie →·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> tak i Banachowi obiecała Hryniewiecka-Firlej że to on będzie decydował gdzie wprowadzić lockdown ............... zauważcie że on eskaluje w miare końca wywiadu w coraz to bardziej totalitarne pragnienia znęcania się nad innymi ludżmi .............. powinniście zrozumieć więc jak do tego doszło że niemieccy lekarze z tytulami naukowymi nagle uznali że mordowanie ludzi lub ich okaleczanie w obozach koncentracyjnych było normalnością medyczną i nie zbrodnią .................... właśnie eskalowano przesuwanie granicy by z ludzi zrobić bestie na samym końcu ................takie zmiany nigdy nie następują szybko , ale kiedyś nie było technologii teleinformatycznych które pozwoliłyby stosowne metody wprowadzić szybciej ,w dzisiejszym świecie łatwiej mozna zmanipulować społeczeńśtwa tylko trzeba zmonopolizować pewne rynki czyli zdobyć pierwszeńśtwo w głoszeniu prawd objawionych i tak się dzieje , google , facebook , twitter , wszystko w rękach mononopolistów , to oni decydują czy pojawi się to czy tamto , czy to jest prawda czy nie ....................................... mam nadzieję że nie pozwolicie tym glupkom porządzić za długo w internecie ....................trzeba ich z niego wyrugować ..................
pawel (24 października 2021 23:06)
→→→→→→→> W Stanach Zjednoczonych, we Francji, Włoszech, krajach skandynawskich, Beneluxu jest obowiązek szczepienia się kadry medycznej i innych strategicznych dla bezpieczeństwa służb, a restrykcje dotyczą tylko niezaszczepionych →·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> znowu kłamstwa , w USA tylko w niektorych stanach rządzonych wyłacznie przez komunistów z partii demokratycznej takie rzeczy są tolerowane , we Francji cały czas wybuchają zamieszki i atakuje się czasem nawet garnizony policji i domy prywatne policjantów , we Włoszech od dłuszego czasu wybuchają protesty i biją policjantów na ulicach gdyż ludzie starają się walczyć z opresją rasizmu medycznego ...............jak profesor taki znany to może się tam wyprowadzic i cieszyć się segregacją sanitarną ..............podejrzewam że mógl sie on jednak nie zaszczepic skoro tak w tej masce chodzi ..............buehehehehehehe
pawel (24 października 2021 23:01)
→→→→→→→> Chodzi tutaj przecież o bezpieczeństwo państwa. Medyczne, społeczne i gospodarcze →·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> chodzi wyłacznie o wprowadzenie zasad nowej normalnośći opartej na utopijnym komuniżmie gdzie każdy powinien się cieszyć że nie ma niczego poza płacą minimalną a jego zyciem kieruje system oceny obywatela zaś tożsamość identyfikowana jest za pomocą zielonych paszportów zintegrowanych z systemem powszechnej inwigilacji , to jest bezpieczeństw państwa i korporacji ale nie obywatela. Banach uwierzył że po zmianach będzie dalej opowiadał idiotyzmy w przestrzeni publicznej , pożyteczni ................ nie są póżniej nikomu potrzebni.
pawel (24 października 2021 22:55)
→→→→→→→> jeśli nie wprowadzimy zakazu przemieszczania się osób niezaszczepionych, to możemy być w martwym punkcie, w chaosie. →·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> temu panu nikt nie wyjasnił że zakaz przemieszczania się był niekonstytucyjny i nie można go wprowadzic bez ogłoszenia stanu nadzwyczajnego , profesor na TVN i w GW dowiedzial się że to wszystko było legalne , i został bezczelnie oszukany buehehehehehehe obawiam się że w martwym punkcie i chaosie to znajdą się portfele jego koleżków z tego thinkthanku o innowacjach gdy zabraknie zapotrzebowania np. na dezynfekcje pocovidowe , niech sobie kazdy poszuka jaką fundację stworzył pan profesor i kto tam czym się zajmuje odnośnie frontu covidowego
pawel (24 października 2021 22:49)
→→→→→→→> Jeżeli nie wprowadzi się obowiązkowych szczepień, na przykład dla medyków, dla służby zdrowia, służb mundurowych →·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> przecież minister twierdzi że 90 procent medyków się zaszczepiło , to po co ten obowiazek ???? Chyba że mowa o innych szczepieniach które od lat się stosuje i w sluzbach medycznych i mundurowych ..................covid nie jest chorobą która wymaga obowiązku szczepień
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Polska  |   epidemia  |   pandemia  |   szczepienia  |   koronawirus  |   covid-19  |  

Ponad 3 tysiące zakażeń w tydzień

7 wspaniałych koszykarzy Górnika. Zastrzeżone numery koszulek

Prezent na Barbórkę: Górnik wygrywa z Politechniką Opolską

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij