MZUK gotowy na odbiór śmieci

Władze Wałbrzycha rezygnują z usług firm zewnętrznych i poprzez spółkę Miejski Zakład Usług Komunalnych miasto samo zadba o wywóz i zagospodarowanie odpadów. Nowe śmieciarki wyjadą na ulice 2 listopada.

W minionych latach już dwukrotnie dochodziło do zmiany firmy zajmującej się transportem odpadów w naszym mieście. Za każdym razem wiązało się to z pewnym chaosem, bałaganem na ulicach i podwórkach oraz sporym niezadowoleniem ze strony mieszkańców. Zarówno władze miasta, jak i spółki MZUK zapewniają, że dołożą wszelkich starań, by tym razem proces miał mniej burzliwy charakter.
 
- Przez parę dni zawsze taki proces rewolucji jest związany z tym, że coś może pójść nie tak. Przypominam, że robimy to pierwszy raz od lat 1997 czy 98 roku. Wałbrzych wraca nie tylko do zagospodarowania odpadów, bo to robimy już sami od kilku lat, ale także do odbioru. Dzięki temu mamy jedną z najniższych stawek opłaty śmieciowej wśród miast tej wielkości, ale również w regionie - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
- Sprawa pojemników to jest najbardziej newralgiczny i widoczny element zmiany, jaka następuje w mieście. Do dziś przywieźliśmy 15 tysięcy pojemników o pojemności 120 i 240 litrów. One zostały już rozwiezione i stoją obok pojemników dotychczasowego operatora. Firma Alba opróżnia te pojemniki dwukołowe do końca miesiąca i zabiera je. Prośba do mieszkańców jest taka, by już korzystać z naszych pojemników. Podpisaliśmy już uzgodnienie, że firma Alba będzie opróżniać nasze pojemniki do końca miesiąca. Nie ma zatem obawy, że nie zostaną przez dłuższy czas opróżnione - mówi prezes Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych Bogdan Stanek.
 
 
Bardziej skomplikowana jest operacja wymiany dużych pojemników, dlatego potrwa dłużej.
 
- Wczoraj rozwieźliśmy już 550 sztuk. Do końca miesiąca zamierzamy rozwieźć 2044 pojemniki 1100-litrowe. Pozostałe 3,5 tysiąca będziemy rozwozili w listopadzie, żeby nie stworzyć sytuacji braku miejsca. Będziemy to realizować etapowo, zabierać stare pojemniki i ustawiać nowe. Gdyby się okazało, że gdzieś jest tych pojemników za mało, za dużo lub w ogóle brakuje, to na każdym pojemniku jest numer telefonu. Proszę do nas dzwonić i w każdej sprawie będziemy interweniować i wyjaśniać - zapewnia Bogdan Stanek.
 
 
Spółka zatrudniła 50 nowych osób, głównie byłych pracowników Alby. Będą pracować na dwie zmiany od godziny 6:00 do 22:00. Miasto zapewniło im nowy sprzęt - białe śmieciarki w dwóch różnych rozmiarach. Mniejsze, zasilane gazem będą obsługiwać rejony, gdzie są wąskie uliczki. MZUK przystępuje do pracy z dniem 2 listopada o godzinie 6:00. Wraz z wejściem nowego operatora nie zmieniają się harmonogramy odbioru odpadów.
 
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno