Menu

Święta mogą się przyczynić do rozprzestrzenienia epidemii

Najbliższe święta mogą się przyczynić do jeszcze szybszego rozprzestrzenienia epidemii - stwierdził w rozmowie z PAP ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski.

Święta mogą się przyczynić do rozprzestrzenienia epidemii
Siedzimy wśród bliskich, w zamkniętych pomieszczeniach, jemy wspólnie posiłki, rozmawiamy - to jest ten moment, kiedy możemy się zarazić - przestrzegł ekspert.
 
Jak powiedział dr Grzesiowski, mamy narastającą falę zachorowań. "To co się dzieje nie jest dla nas zaskoczeniem, bo widzimy, że najważniejszy wskaźnik reprodukcji pandemicznej utrzymuje się na poziomie 1,6 - co oznacza ok. 40-50 proc. więcej zachorowań tydzień do tygodnia" - wskazał.
 
Zaskakujący dla eksperta jest natomiast brak jakichkolwiek działań prewencyjnych. "Poza zachętami do noszenia maseczek niewiele się dzieje i to jest problem" - podkreślił.
 
Grzesiowski zaznaczył, że wszystkie drogi przenoszenia wirusa są w dalszym ciągu otwarte. "Niestety, jeśli nie zachowamy ostrożności, święta mogą się przyczynić do jeszcze szybszego rozprzestrzenienia epidemii w całym kraju - są bardzo rodzinne, ludzie zjeżdżają si w jedno miejsce często z różnych stron Polski" - powiedział.
 
Przypomniał podstawowe zasady epidemiczne: maska, testy, szczepienia i dbanie o wymianę powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Przyznał, że na samym cmentarzu "prawdopodobnie się nie zarazimy, bo tam jest otwarta przestrzeń i naturalny przepływ świeżego powietrza".
 
 
Problemem, jak dodał, są spotkania rodzinne, wspólne obiady czy kolacje. "Siedzimy w zamkniętych pomieszczeniach, rozmawiamy - to jest ten moment, kiedy możemy się zarazić" - przestrzegł.
 
Według Grzesiowskiego, jeśli ktoś chce być pewny, że nie zrobi krzywdy swojej rodzinie, "to najlepiej, żeby był zaszczepiony i przeciw grypie, i przeciw COVID-owi". "Jeżeli nie jest, to powinien bezwzględnie zrobić sobie test. Świeży test mówi nam o tym, że ktoś w danym momencie nie jest zakażony" - podsumował.
 
Jak przekazał w sobotę resort zdrowia, badania potwierdziły 9798 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 115 osób z COVID-19. (PAP)
 
autorka: Magdalena Jarco (Polska Agencja Prasowa)
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Zaszczepiony (1 listopada 2021 19:30)
COVIDOWI Antyszczepionkowcy! POpierajcie PO czynem,umierajcie przed terminem.
pawel (1 listopada 2021 12:12)
→→→→→→→> jeśli ktoś chce być pewny, że nie zrobi krzywdy swojej rodzinie, "to najlepiej, żeby był zaszczepiony i przeciw grypie, i przeciw COVID-owi". "Jeżeli nie jest, to powinien bezwzględnie zrobić sobie test. Świeży test mówi nam o tym, że ktoś w danym momencie nie jest zakażony →·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> ten człowiek jest akwizytorem szczepionkowym a nie żadnym ekspertem , konfabuluje , manipuluje i jest odpowiedzialny za masową histerię strachu i nadmiarowe zgony Polaków wraz ze swoimi koleżkami po fachu  łapówkarzami z Rady Medycznej ...............on powtarza slogany niemieckie ktore tam obowiązują od paru miesięcy w tym płatne testy od połowy pażdziernika zasada 3G , a obecnie 2 G ................to w Niemczech w sierpniu pojawialy się artykuły o nowej fali grypy i konieczności szczepień na grypę ..........te gowna idą do nas z zachodu.
pawel (1 listopada 2021 12:01)
→→→→→→→> Zaskakujący dla eksperta jest natomiast brak jakichkolwiek działań prewencyjnych. "Poza zachętami do noszenia maseczek niewiele się dzieje i to jest problem →·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> ROK TEMU →→→> jego prewencje w zeszłym roku , w sierpniu 2020 wyglądały tak :··························1.)Policja ma edukować i pilnować bezpieczeństwa, kary są ostatecznością, ale mają znaczenie dyscyplinujące ·································2.)ja wolałbym niedowiarków kierować na obowiązkowy kurs z chorób zakaźnych albo obejrzenie filmu z oddziału intensywnej terapii szpitala covidowego································· 3.)Należy pokazywać konkretne historie, upowszechniać te sytuacje, w których chory lekarz, fryzjer, chora pielęgniarka, nosili maseczki i nikt z ich otoczenia nie zachorował. One pokazują, że zasłanianie ust i nosa chroni ludzkie życie i zdrowie.································· 4.) Znam historię młodego, wysportowanego mężczyzny, który w autobusie, dwie godziny siedział obok osoby zakażonej – oboje bez maseczek. Teraz walczy o odzyskanie sprawności, bo ma poważnie uszkodzone płuca i nie jest w stanie bez zadyszki wejść na drugie piętro.©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©©© tam gratyfikacje od Pfizera ładnie mu weszły w kieszeń .................
pawel (1 listopada 2021 11:44)
→→→→→→→> najważniejszy wskaźnik reprodukcji pandemicznej utrzymuje się na poziomie 1,6 - co oznacza ok. 40-50 proc. więcej zachorowań tydzień do tygodnia" - wskazał →·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> owszem i będzie tak z roku na rok , jesienią i wiosną bo obecnie wirus jest choroba sezonową i taki już pozostanie , i do conajmniej 20 listopada z tygodnia na tydzień będzie wzrost zakażen i hospitalizacji ..........jak z grypą
pawel (1 listopada 2021 11:42)
→→→→→→→> Jak powiedział dr Grzesiowski, mamy narastającą falę zachorowań. →·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> to wypada wyjaśnienia ,czy zakażenia bezobjawowe czy zachorowania objawowe , w obu przypadkach następuje wzrost zgodnie z sezonowością wirusa , i w obu przypadkach ilość zakażen i zachorowań jest o połowę niższa jak w roku ubiegłym
pawel (1 listopada 2021 11:39)
→→→→→→→>Siedzimy wśród bliskich, w zamkniętych pomieszczeniach, jemy wspólnie posiłki, rozmawiamy - to jest ten moment, kiedy możemy się zarazić - przestrzegł ekspert. →·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> Dokładnie jak posłowie w restauracji sejmowej , siedzą obok siebie i jedzą , dyskutując twarzą w twarz nie mają założonych maseczek ...........pan doktor może po znajomości też tam jada .........
pawel (1 listopada 2021 11:35)
→→→→→→→> Najbliższe święta mogą się przyczynić do jeszcze szybszego rozprzestrzenienia epidemii - stwierdził w rozmowie z PAP ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski. →·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> ROK TEMU →→→> Z kolei doktor Paweł Grzesiowski, immunolog, ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń, uważa, że 1 listopada czy 31 października (bo tak wypada weekend) cmentarze powinny być zamknięte. Podkreślił, że obecnie na cmentarzach spotyka się pojedyncze osoby. - Polecam odwiedziny na cmentarzach przez najbliższe dwa tygodnie, aby uniknąć tłoku, który będzie 1 listopada, jeżeli władze nie zdecydują się na zamknięcie – mówił w rozmowie z portalem Wirtualna Polska. ·················>>>>>> "ekspert" ma takie samo zdanie od roku , mimo wyszczepienia ponoć mającego ułatwić powrót do normalności , to jakoś w opiniach tego eksperta ciągle należy się bać ......................
pawel (1 listopada 2021 11:22)
½½½½½½½½½½½ Dr Paweł Grzesiowski w pracy Rotarivirs Vaccination in Central Europe na łamach Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition zgłosił relacje finansowe m.in z koncernem Pfizer. ½½½½½½½½½½½½½
kat (31 października 2021 20:02)
Przyjdzie niebawem dzień , że tego s*******na wraz z całą kliką MZ z rozkoszą będę wieszał . Niech sobie jeszcze poskaczą póki mogą . Proszę mnie nie straszyć policją , ponieważ mam na tą uzbrojoną , bandycką formację totalnie wyjebane i wcale się ich nie boję .

Dodaj komentarz

covid  |   wirus  |   korona  |   pap  |  

Prawie 2,4 tys zakażeń koronawirusem w ciągu tygodnia

Koronawirus: 550 zakażeń na Dolnym Śląsku w ciągu tygodnia

Wałbrzych wyemituje obligacje na kwotę 50 mln zł. Mają pokryć...

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij