Menu

Inflacja zbliża się do 7 procent

Wzrost cen nie odpuszcza – piąty miesiąc z rzędu inflacja przebija kolejne maksima. GUS wstępnie szacuje, że ceny w październiku wzrosły o 6,8% w relacji do poprzedniego roku.

Inflacja zbliża się do 7 procent
To więcej niż oczekiwania rynkowe i mniej niż nasze przewidywania (7%). Zmienność cen na globalnym rynku może jednak przynieść, jak w poprzednim miesiącu, rewizję danych i niewykluczone, że ostatecznie październik zakończymy właśnie na poziomie 7%.
 
Kolejne wzrosty inflacji są nadal podyktowane dynamiką zmian cen na rynkach światowych. Ceny ropy ustabilizowały się na swoich siedmioletnich maksimach, co mocno winduje ceny benzyny. Ceny gazu lekko spadły, choć nadal pozostają wysokie. Kurs węgla na giełdach po mocnych spekulacyjnych spadkach ponownie odbił. To wszystko rzutuje na ceny w Polsce, gdzie w ciągu roku wzrost cen paliw wyniósł wg GUS 33%, a w ciągu jednego miesiąca osiągamy zwyżki przekraczające 3%.
 
- Część wzrostu cen jest niezależna od prowadzonej w kraju polityki pieniężnej, a dyskurs dotyczy tego, co dzieje się dziś i teraz i jakie działania może podjąć rząd i NBP. Zapominamy jednak o tym, że lada moment zostaną wprowadzone rozwiązania Polskiego Ładu, które krótkoterminowo zwiększą presję inflacyjną, poprzez zwiększoną konsumpcję obywateli, a jednocześnie przybliżają nas do spierali płacowo-cenowej.  Możemy zatem oczekiwać, że średnio w przyszłym roku wzrost cen tak jak go widzi Ministerstwo Finansów w ustawie budżetowej na 2022 r,, na poziomie 2,8% stanie się wyłącznie pobożnym życzeniem. - informuje  Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan
 
 
Już teraz bardzo niepokojące sygnały docierają do nas o inflacji bazowej. NBP w połowie października podał, że wyniosła ona we wrześniu 4,2%. Dzisiejszy odczyt GUS sugeruje kolejne wzrosty do poziomu 4,5%.
 
Tempo wzrostu jakie obecnie odnotowujemy może skłonić Radę Polityki Pieniężnej  do kolejnej podwyżki stóp procentowych już w środę. Choć nie ukrywamy, że prawdopodobnie nie jest to na rękę NBP, ani Ministerstwu Finansów.
 
info: Konfederacja Lewiatan
foto: ilustracyjne
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

zdziwiony (1 listopada 2021 21:39)
Przypomnę tylko,że jak stawka na godz wynosiła 5zł, a inflacja 6% to nikt nie płakał,że drożyzna.Polacy to dziwny naród...
Do lemingokoków- debili (1 listopada 2021 21:22)
Cytuję użytkownika: Troll
Niech PiS jeszcze więcej rozdaje kasy. Zasiłki, 500+ itd. Inflacja na takim rozdawnictwie się rozpędza.
Jasne.Dlatego w całej reszcie Europy inflacja jest niewiele mniejsza.Niem com też PiS płaci 300+, a 13 emeryturę wypłaca Grekom.
SKANDALista (1 listopada 2021 19:40)
I to nadal nie jest koniec, bo podwyżki cen energii oraz gazu idą cały czas do góry. Na śledzika w lutym zamiast śledzia będziemy jedli chleb ze smalcem i to też nie wszyscy sobie na to pozwolą. Ale co tam za chwilę w TV znowu podadzą o ile BRUTTO wzrosły płace oraz emerytury. Szlak mnie trafia jak słucham takich manipulacji, ludzie starsi kompletnie nic z tego nie rozumieją, usłyszą i potem powtarzają dalej że tyle i tyle dostali...
jebac pis i wyznawców bosaka oraz godek (1 listopada 2021 18:30)
Cytuję użytkownika: Budżet miasta
Cytuję użytkownika: Troll
Niech PiS jeszcze więcej rozdaje kasy. Zasiłki, 500+ itd. Inflacja na takim rozdawnictwie się rozpędza.
W Wałbrzychu po uchwale Rady Miasta o POdwyżkach podatków MPK, parkingów i wody inflacja wyniesie 12%. Do tej pory szpital zapewniał carowi ochronę przed inflacją, ale już przestał.
aha jedzemy teraz z radą miasta a nie lepiej WINA TUSKA LGBT za tuska więcej płacą ale rozumiem rozkaz z góry od adolfa kaczyńskiego
wefrf (1 listopada 2021 18:22)
Cytuję użytkownika: Troll
Niech PiS jeszcze więcej rozdaje kasy. Zasiłki, 500+ itd. Inflacja na takim rozdawnictwie się rozpędza.
masz szczaw i mlecz zielona wyspa mafi PO
Radny Langer wzburzony postawą prezydenta Szełemej (1 listopada 2021 18:21)
nic nie robi prezydent naszego miasta w tej sprawie pisory atak rozkaz z góry góry na lgbt i tuska HIHIHI WINA DZIECI Z MICHAŁOWA każdy widzi ceny w sklepach Adam Glapiński jest najgorzej ocenianym prezesem banku centralnego w Europie. Dzieli to miejsce razem z bankierami z Ukrainy i Białorusi. jebać ten rząd pis ruski ład
Budżet miasta (1 listopada 2021 18:09)
Cytuję użytkownika: Troll
Niech PiS jeszcze więcej rozdaje kasy. Zasiłki, 500+ itd. Inflacja na takim rozdawnictwie się rozpędza.
W Wałbrzychu po uchwale Rady Miasta o POdwyżkach podatków MPK, parkingów i wody inflacja wyniesie 12%. Do tej pory szpital zapewniał carowi ochronę przed inflacją, ale już przestał.
Troll (1 listopada 2021 16:54)
Niech PiS jeszcze więcej rozdaje kasy. Zasiłki, 500+ itd. Inflacja na takim rozdawnictwie się rozpędza.
Moherowy Pisior (1 listopada 2021 16:46)
Wina Tuska?
drożyzna+ paliwo ponad 6 zł (1 listopada 2021 16:39)
Wzrost cen nie odpuszcza – piąty miesiąc z rzędu inflacja przebija kolejne maksima. GUS wstępnie szacuje, że ceny w październiku wzrosły o 6,8% w relacji do poprzedniego roku. będzie jeszcze i 10 jak tylko ruski ład wejdzie w życie tylko szkoda biednych ludzi
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

inflacja  |   ceny  |   rynek  |   pieniadze  |   polska  |  

Sezon świąteczny rozpoczęty (FOTO+VIDEO)

Podwyżka cen wywozu śmieci w Świdnicy. W Wałbrzychu bez podwyżek

Korzystała z karty zmarłej matki. Grozi jej 8 lat więzienia

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij