Menu

Lampiony Pamięci: Wałbrzyszanie wspominali zmarłych

Tradycyjnie wałbrzyszanie wspominali tych, którzy odeszli. Zarówno osoby zasłużone dla miasta, jak i tych znanych na całym świecie. 

Lampiony Pamięci: Wałbrzyszanie wspominali zmarłych
Wspominano m.in. Krzysztofa Truszczyńskiego, Mieczysława Świerczyńskiego, Jana Lityńskiego i Barbarę Muchę-Brodzińską. 
 
Chwilę zadumy próbował przerwać jeden z mężczyzn - wykrzykując do prezydenta Wałbrzycha "Gdzie jest stadion".  Musiała interweniować policja, która zabrała mężczyznę  do radiowozu. 
 
- Nie było nas w zeszłym roku, ale tym bardziej powinniśmy się spotykać. Ostatni czas przywołuje dużo wpomnień i refleksji z żalem w tle. Tyle nas ubyło. Mimo naszych wysiłków - tylu naszych sąsiadów, koleżanek, kolegów odeszło. -  mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.
 
Po odczytaniu listy osób. Chętni otrzymali świeczki, które złożyli symbolicznie wokół fontanny na Placu Magistrackim. 
 
 
Zmarli w Wałbrzychu:
 
Krzysztof Truszczyński  
Piłkarz Górnika Wałbrzych występujący w III, II i I lidze. Wieloletni kapitan drużyny. W latach 1983-87 rozegrał 11 spotkań, strzelił 10 goli. Uczestnik olimpijskiej drużyny narodowej.  Autor cenionego bloga o Górniku lat 70. i 80. 
 
Andrzej Maria Marczewski 
Reżyser i aktor. W latach 1977-81 dyrektor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Został u nas zapamiętany jako reżyser „Mistrza i Małgorzaty” oraz autor adaptacji „Lata Muminków”. Funkcje kierownicze pełnił także w teatrach Warszawy, Płocka, Koszalina, Bydgoszczy i Tychów. 
 
Eugeniusz Kiszczak 
Jeden z najwybitniejszych wałbrzyskich malarzy. Przez wiele lat projektant tkanin użytkowych i dekoracyjnych, współzałożyciel grupy malarzy „Kontrast”. Twórca pochylony nad strukturą, prawami i zasadami porządku wszechświata. Laureat nagród ministerialnych i wielu innych w dziedzinie malarstwa, tkanin, wzornictwa przemysłowego i upowszechniania kultury. 
 
Marek Śpiewak 
Starosta powiatu wałbrzyskiego, wiceprezydent Wałbrzycha, sekretarz miasta, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu. Wieloletni działacz wałbrzyskiej lewicy.   
 
 
Andrzej Ślusarczyk 
Wałbrzyski artysta fotograf uhonorowany tytułem Artiste FIAP - Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej. Na zdjęciach uwieczniał krajobraz i ludzi w ich wzajemnych interakcjach.  Nagradzany uczestnik wielu wystaw. Autor cennego albumu „Wałbrzych Powidoki”,  dokumentującego upadek lokalnego górnictwa.
 
Zbigniew Dąbrowski 
Żołnierz Armii Krajowej, trener i hodowca, legenda polskiego powożenia. Wieloletni dyrektor Stadniny Ogierów Książ, która w jego rękach stała się kolebką sportu jeździeckiego w regionie. 
Inicjator budowy hipodromu, rozwoju hodowli, popularyzator koni rasy śląskiej. Za jego kadencji sekcja jeździecka SO Książ należała do najsilniejszych w kraju. Z 40 medali, które zdobyli powożeniowcy dla Polski, 19 jest zasługą  zawodników związanych ze Stadem Ogierów Książ. 
 
Stanisława Rogacka 
Dyrektor dawnej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Wałbrzychu. Nauczycielka języka polskiego.  
 
Jan Lityński 
Działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, publicysta, polityk. Uczestnik wydarzeń marcowych w 1968 roku, Komitetu Samoobrony Społecznej KOR i obrad Okrągłego Stołu w 1989 roku, poseł na Sejm i doradca prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 
Wielki patriota, legenda antykomunistycznej opozycji, wielokrotnie aresztowany działacz Solidarności, obrońca praw człowieka. Związany z naszym miastem parlamentarzysta i Ambasador Wałbrzycha, którego zapamiętamy jako człowieka niezwykłej odwagi i życzliwości. 
 
Henryk Połeć 
Lekkoatleta. Trener juniorskiej, biegowej kadry narodowej, zawodnik i sędzia. Związany z LKS Górnik Wałbrzych biegacz przeszkodowy. Wychowawca reprezentantów Polski i medalistów mistrzostw Polski. Elokwentny, kompetentny, emanująca niezwykłą aurą osobowość. 
 
Siostra Daniela 
Związana ze Zgromadzeniem Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP nauczycielka historii i wychowawczyni. Działaczka Fundacji Edukacyjnej im. Siostry Wandy Garczyńskiej. Prowadziła w Wałbrzychu świetlicę dla dzieci i szwalnię dla kobiet. Spokojna, życzliwa i radosna, zatroskana o los bezrobotnych i biednych. 
 
Barbara Mucha – Brodzińska 
Wałbrzyska malarka, autorka około tysiąca dekoracji graficznych i malarskich na wyroby ceramiczne w wałbrzyskiej Kalkomanii, gdzie kierowała Zakładowym Ośrodkiem Wzornictwa. W sferze jej twórczości znajdowała się również ceramika, tkanina artystyczna, projektowanie przemysłowe i architektura wnętrz. Jednak z wyboru i temperamentu nade wszystko malarka. Mówiła niegdyś: „Maluję to, co mi w duszy gra (…) Malarstwo jest moją pasją, daje mi dużo radości i chyba będę to robić do końca życia”. 
 
Jan Kołodziejczyk 
Druh harcmistrz. Instruktor w Hufcu ZHP Świdnica, następnie w Hufcu ZHP Wałbrzych. W komendzie wałbrzyskiego hufca pełnił funkcję kwatermistrza i kierownika referatu harcerskiego. Odznaczony krzyżem „Za zasługi dla ZHP” społecznik zaangażowany w wiele harcerskich inicjatyw na terenie miasta.  
 
 
Ryszard Kozłowski 
Społecznik, radny Rady Wspólnoty Samorządowej Śródmieście, orędownik przyjaźni polsko-ukraińskiej, nazywany górskim trubadurem. „Zawsze uśmiechnięty, zawsze aktywny, zawsze w pierwszej linii wspólnych, prospołecznych działań”.  
 
Tadeusz Słowikowski 
Badacz tajemnic Wałbrzycha i ziemi wałbrzyskiej. Autorytet dla wielu eksploratorów. Odkrywca masowego grobu więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w kompleksie zamku Książ. Twórca hipotezy dotyczącej ukrycia tzw. złotego pociągu i jego pierwszy poszukiwacz jeszcze w latach 70. minionego wieku. Stworzona przez niego legenda stała się punktem wyjścia do swoistej gorączki złota i wybuchu światowego zainteresowania Wałbrzychem w 2016 roku.  
 
Izabella Kluzek 
Nauczyciel chemii w II LO. Przez 37 lat dała się poznać jako cudowny, ciepły człowiek, oddany wychowawca, zaangażowany nauczyciel, który wraz ze swoimi uczniami osiągnął wiele znaczących sukcesów na szczeblu krajowym i międzynarodowym. 
 
Mieczysław Świerczyński
Wałbrzyski mistrz cukierniczy. Współzałożyciel renomowanej, rodzinnej firmy i sieci cukierni na terenie miasta. Markę Świerczyńskich opromieniły sukcesy w mistrzostwach Polski i cukiernicze mistrzostwo świata zdobyte w 2001 roku w niemieckim Wiesbaden. Firma szczyci się również wieloma wychowankami, którzy osiągnęli sukces na lokalnym rynku cukierniczym.    
 
 
 
Tadeusz Godlewski
Wieloletni działacz i prezes Zarządu Miejskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. Współorganizator imprez  na Piaskowej Górze i Podzamczu, w tym biegowych, tenisa stołowego, badmintona i marszów nordic walking.
 
Franciszek Jankowski
Szachista i sędzia szachowy, działacz Wałbrzyskiego Klubu Szachowego Hetman. Popularyzator szachów. Współorganizator wielu imprez,  prestiżowego Memoriału Rubinsteina i lokalnych zawodów szkolnych, dzielnicowych i miejskich. 
 
Michalina Błaż-Bazan 
Wieloletnia członki i prezes koła Związku Sybiraków w Wałbrzychu.
 
Andrzej „Józek” Winiarski  
Wieloletni kierowca autobusu Śląskiego Konsorcjum Autobusowego w Wałbrzychu. Zawsze uśmiechnięty, uprzejmy i lubiany. 
 
Leszek Wypych
Wieloletni pracownik ZDKiUM, znany i lubiany konduktor obsługujący linię 11 Poniatów-Kozice-Poniatów. Wspaniały i kochany dziadziuś.  
 
Edward Kuzio 
Wieloletni górnik, nadsztygar i kierownik stacji ratownictwa górniczego w kopalni Wałbrzych uhonorowany złotym medalem za 50-lecie pracy zawodowej. Przewodnik w Muzeum Przemysłu i Techniki oraz w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Lubiany współorganizator wydarzeń barbórkowych. 
 
 
 
Barbara Jabłońska
 
Tadeusz Kogut
 
Henryk Nowak
 
Grzegorz Nowak
 
Agnieszka Łaniusz
 
Mieczysław Gwizdek
 
Zmarli w Polsce i na świecie:
 
Diego Maradona
Argentyński piłkarz zaliczany do najwybitniejszych w historii. Z reprezentacją Argentyny mistrz i wicemistrz świata, z drużyną SSC Napoli zdobywca Pucharu UEFA i mistrz Włoch.  
 
Adam Musiał
Polski piłkarz uważany za jednego z najlepszych obrońców w historii. Z drużyną narodową zdobywca III miejsca na mistrzostwach świata w 1974 roku. Związany z Wisłą Kraków zawodnik i Trener Roku 1991 w plebiscycie Piłki Nożnej.   
 
Pierre Cardin 
Francuski, awangardowy projektant mody. Współtwórca futurystycznej mody lat 60. Jego nazwisko stało się prestiżową marką dla setek produktów. Ambasador dobrej woli UNESCO i ONZ. 
 
Piotr Machalica
Polski aktor filmowy i teatralny. Laureat wielu nagród. Wielką sławę zawdzięczał komedii filmowej Sztuka kochania. 
 
John le Carré 
Światowej sławy brytyjski pisarz, autor kryminałów, były funkcjonariusz  służb wywiadowczych. Wiele jego powieści, w tym Wydział Rosja i Krawiec z Panamy, zostało zekranizowanych. 
 
Paolo Rossi
Włoski piłkarz, w 1982 roku mistrz świata z drużyną narodową i król strzelców w tych zawodach. Uznany wówczas za najlepszego piłkarza Europy.
 
 
Valéry Giscard d’Estaing
Prezydent Francji. Wieloletni minister finansów, deputowany krajowy i europejski, samorządowiec. W czasie wojny żołnierz armii francuskiej, do której zgłosił się na ochotnika. 
 
Ryszard Kotys
Polski aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta. Kojarzony głównie z serialem Świat według kiepskich, mógł się poszczycić wieloma wybitnymi kreacjami i ogromnym dorobkiem. Zagrał w blisko 200 filmach fabularnych i serialach.   
 
Maria Koterbska
Wielka gwiazda polskiej piosenki lat 50. i 60. minionego wieku. Wraz z nią cały kraj śpiewał takie przeboje jak Augustowskie noce, Brzydula i rudzielec, Karuzela, czy Serduszko puka w rytmie cza cza.
 
Henryk Jerzy Chmielewski
Znany jako Papcio Chmiel. Polski rysownik, grafik, publicysta i powstaniec warszawski. Autor cieszącego się ogromną popularnością cyklu 32 komiksów Tytus, Romek i A’Tomek, które ukazały się w 11-milionowym nakładzie. Kawaler Orderu Orła Białego. 
 
Aleksander Doba
Polski podróżnik i kajakarz rekordzista. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął Ocean Atlantycki, opłynął Morze Bałtyckie, Bajkał, polskie wybrzeże od Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. Zmarł, zdobywając najwyższy szczyt Afryki Kilimandżaro. Podróżnik Roku 2015 w plebiscycie National Geographic. 
 
Zdzisław Najder
Polski historyk literatury, profesor, wykładowca na amerykańskich uniwersytetach Columbia i Yale. Opozycjonista w czasach PRL, dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. 
 
Antoni Kopff
 Polski pianista, kompozytor, aranżer i producent telewizyjny. Autor piosenek dla Kabaretu Olgi Lipińskiej, muzyki do filmów i spektakli oraz wielu przebojów Andrzeja Dąbrowskiego, Andrzeja Zauchy, Anny Jantar i zespołu Partita.   
 
Chick Corea
Amerykański pianista i kompozytor, jeden z największych jazzmanów w historii. Pionier jazz-rocka, innowator wielu jazzowych stylów i nurtów oraz wszechstronnego wykorzystania instrumentów elektronicznych. Budził zachwyt różnorodnością, inteligencją oraz nieskazitelnym smakiem. 
 
Krzysztof Kowalewski
Polski aktor filmowy, teatralny, telewizyjny, radiowy i kabaretowy z ogromnym dorobkiem ponad tysiąca ról w Teatrze Polskiego Radia i 120 ról w filmach fabularnych i serialach. Wielka postać polskiej komedii, zwłaszcza w filmach  Stanisława Barei: Nie ma róży bez ognia, Brunet wieczorową porą, Co mi zrobisz jak mnie złapiesz i w słynnym Misiu. 
 
Christopher Plummer
Kanadyjski aktor, którego światowa kariera trwała nieprzerwanie przez sześć dekad. Najstarszy, 82-letni laureat Oscara oraz dwóch nagród Emmy i Złotego Globu. Niezapomniany kapitan von Trapp w Dźwiękach muzyki.  
 
 
Ryszard Szurkowski
Polski kolarz szosowy. Czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju, dwukrotny srebrny medalista olimpijski, mistrz świata i czterokrotny medalista mistrzostw świata, dwunastokrotny mistrz Polski.  Trener, prezes Polskiego Związku Kolarskiego i poseł na Sejm RP. 
 
Adam Zagajewski 
Polski poeta, prozaik i eseista. W okresie PRL cenzurowany, przez dwie dekady na emigracji. Redaktor Zeszytów Literackich, laureat prestiżowych wyróżnień, m.in. Międzynarodowej Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury i Nagrody Księżnej Asturii.   
 
Kazimierz Kord
Jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów. Współpracownik światowej sławy orkiestr i teatrów muzycznych. Wieloletni dyrektor Filharmonii Narodowej w Warszawie. 
 
Michael Collins
Amerykański astronauta. Uczestnik pierwszej załogowej wyprawy na Księżyc. Pierwszy człowiek, który dwukrotnie odbył spacer kosmiczny. Generał brygady United States Air Force.   
 
Stefan Bratkowski
Polski prawnik, dziennikarz, publicysta. Wieloletni prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Laureat Nagrody Kisiela, Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego i  Superwiktora dla wybitnej osobowości telewizyjnej.
 
 
 
 
 
 
Zygmunt Malanowicz
Polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser i scenarzysta. Występował na deskach scenicznych Poznania, Łodzi, Krakowa i Warszawy, grał w filmach Wajdy i Poręby. Nieśmiertelność zapewniła mu rola autostopowicza w kultowym Nożu w wodzie Romana Polańskiego.  
 
Krzysztof Krawczyk
Polski wokalista, gitarzysta i kompozytor debiutujący w zespole Trubadurzy. Jeden z najpopularniejszych piosenkarzy ostatniego półwiecza, śpiewający m.in. pop, swing, soul, folk, funky i muzykę cygańską. Jego muzykę zarejestrowano na ponad 100 płytach. Wylansował niezliczone przeboje, w tym: Byle było tak, Parostatek i Rysunek na szkle.   
 
Henryk Samsonowicz
Polski historyk, nauczyciel akademicki, profesor. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Pierwszy w wolnej Polsce minister edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. 
 
Bronisław Cieślak
Polski aktor, dziennikarz i prezenter telewizyjny, poseł na Sejm RP. Zasłynął jako odtwórca roli porucznika Borewicza w serialu telewizyjnym 07 zgłoś się. W ostatnich latach znany z serialu paradokumentalnego Malanowski i Partnerzy.   
 
Andrzej Osęka
Polski publicysta, wpływowy krytyk sztuki, dziennikarz, działacz Solidarności. Pisał dla Kultury i Przeglądu Kulturalnego, następnie paryskiej Kultury i prasy podziemnej. Laureat Nagrody Publicystycznej im. Juliusza Mieroszewskiego.    
 
Donald Rumsfeld
Amerykański polityk, dwukrotnie sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych w administracji Geralda Forda i George’a Busha. Odpowiedzialny za przygotowanie i przeprowadzenie interwencji w Iraku. 
 
Wojciech Karolak
Polski muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy, wirtuoz organów Hammonda. Wraz z grupą Time Killers współtwórca najlepszego w latach 80. albumu jazzowego w plebiscycie pisma Jazz Forum. Autor muzyki do filmu Konopielka. 
 
Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz
Saksofonista, kompozytor muzyki filmowej, jeden z ojców polskiego jazzu. Współorganizator pionierskich Zaduszek Jazzowych w Krakowie w 1954 roku, współzałożyciel słynnej grupy Melomani. Laureat Złotego Fryderyka.  
 
Richard Donner
Amerykański reżyser, producent filmowy i aktor. Reżyser bijących rekordy popularności seriali: Ścigany, Ulice San Francisco i Kojak oraz szlagierowych produkcji fabularnych: Omen, Superman, Zabójcza broń i Maverick.   
 
Roman Malinowski
Polski polityk, działacz ruchu ludowego. W latach 80. wicepremier oraz minister przemysłu spożywczego i skupu. Poseł w okresie PRL, marszałek Sejmu i wieloletni prezes Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.  
 
 
 
 
Teresa Żylis-Gara
Polska śpiewaczka operowa światowej sławy, profesor sztuki. Występowała m.in. w operze londyńskiej Covent Garden, nowojorskiej Metropolitan Opera i mediolańskiej La Scali. 
 
Siergiej Kowalow
Rosyjski naukowiec, polityk, dysydent szykanowany i więziony w czasach ZSRR. Przeciwnik dyktatury i rosyjskiego militaryzmu. Za niezłomną walkę o prawa człowieka trzykrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Wielokrotnie wyróżniany i odznaczany, m.in. Legią Honorową i Orderem Krzyża Ziemi Maryjnej. 
Gerd Müller
Niemiecki futbolista. Jeden z najlepszych napastników w historii. Z drużyną narodową mistrz świata i mistrz Europy. Z zespołem Bayernu Monachium trzykrotny zdobywca Pucharu Europy, wielokrotny król strzelców Bundesligi.   
Alfred Miodowicz
Polski polityk, poseł na Sejm i członek Rady Państwa w okresie PRL, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Po stronie partyjno-rządowej uczestnik Obrad Okrągłego Stołu. 
 
Jean-Paul Belmondo
Francuski aktor filmowy światowej sławy kojarzony głównie z Nową Falą. Wystąpił w takich filmach jak Do utraty tchu, Szpicel i Szalony Piotruś. Odznaczony Legią Honorową. Laureat Cezara, Złotej Palmy w Cannes i Złotego Lwa w Wenecji.  
 
Mikis Theodorakis
Grecki kompozytor. Twórca znanej na całym świecie muzyki do filmu Grek Zorba. Polityk, działacz pokojowy, minister i parlamentarzysta. Nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. 
 
Wiesław Gołas
Wybitny, wszechstronny polski aktor, który potrafił zagrać wszystko. Czereśniak z „Czterech pancernych i psa”, genialny Papkin w „Zemście” Fredry i gwiazda Kabaretu Dudek. W czasie wojny należał do Szarych Szeregów, więziony i torturowany przez Gestapo.  
 
Colin Powell
Amerykański polityk, generał Armii Amerykańskiej. Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów podczas I wojny w Iraku. Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych w administracji prezydenta George’a Busha.  
 
Krzysztof Kiersznowski
Polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Popularny dzięki komediowym, drugoplanowym rolom nieporadnych gangsterów w filmach Juliusza Machulskiego Vabank i Kiler. Laureat Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za kreację w dramacie psychologicznym Cześć Tereska. 
 
Andrzej Zaorski
Polski aktor i artysta kabaretowy, znany z filmu, teatru i radia. Należał do najpopularniejszych postaci lat 70., kiedy był podporą radiowej audycji 60 minut na godzinę oraz programów telewizyjnych Gallux show i Studio Gamma. Laureat nagrody Wiktora dla osobowości telewizyjnej.    
 
 
red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

szumi jest ok (4 listopada 2021 7:19)
Cytuję użytkownika: Smutny to obraz ignorowania zasad bezpieczeństwa.
Pan Minister Zdrowia Niedzielski apelował do tłumu w tym dniu zakrywać nos i usta maseczkami ze względu na czwartą falą Covid-19 oraz ogromny wzrost zakażeń żeby zachować odstęp 1,5m jeden od drugiego no i jak grochem o ścianę.Co widać na materiale zdjęciowym.Wstyd że nawet prezydent miasta ignoruje zalecenia Ministra Zdrowia dając zły przykład antymaseczkowcom i antyszczepionkowcom covidowym.A przecież niedawno chciał razemZradnymi przymusowo szczepić wszystkich w Wałbrzychu.To hiPOkryzja
Szumowski w zeszłym roku też apelował, żeby nie wyjeżdżać za granicę na wakacje. I co? Sam wyjechał do Hiszpanii i przywiózł wiruska. Nie wierzę politykom z PiSu.
Smutny to obraz ignorowania zasad bezpieczeństwa. (4 listopada 2021 0:11)
Pan Minister Zdrowia Niedzielski apelował do tłumu w tym dniu zakrywać nos i usta maseczkami ze względu na czwartą falą Covid-19 oraz ogromny wzrost zakażeń żeby zachować odstęp 1,5m jeden od drugiego no i jak grochem o ścianę.Co widać na materiale zdjęciowym.Wstyd że nawet prezydent miasta ignoruje zalecenia Ministra Zdrowia dając zły przykład antymaseczkowcom i antyszczepionkowcom covidowym.A przecież niedawno chciał razemZradnymi przymusowo szczepić wszystkich w Wałbrzychu.To hiPOkryzja
Bareja 2021 (3 listopada 2021 23:56)
Lampiony pamięci to nowa świecka tradycja,to coś ekstra.Ekstradycja.
Iluzja (3 listopada 2021 23:54)
To zwykła hucpa POlityczna obliczona na PR.Może Donald za taką aktywność da nr 2 lub nr 3 na liście wyborczej w nadchodzących wyborach do Sejmu bo wybranemu posłowi przysługuje immunitet ;D
Jan Winnicki (3 listopada 2021 20:33)
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Cytuję użytkownika: Jan Winnicki
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Urząd Miasta zrobił w Wałbrzychu akcję zapalania zniczy aby upamiętnić tych którzy odeszli. Dziwne jest jednak to, że pamiętano np., o śp. Janie Lityńskim który z Wałbrzychem był związany tylko w ten sposób, że był doradcą wałbrzyskiego MKZ-etu NSZZ Solidarność. Równocześnie nie pamiętano o śp. Jurku Szulcu który był przewodniczącym wałbrzyskiego MKZ-etu ora o śp. Mietku Tarnowskim który był przywódcą solidarnościowego podziemia w lata 83-89 i pierwszym wałbrzyskim senatorem.
Proponuję artykuł Zbigniewa Senkowskiego pt: "Haniebne zakończenie strajku" opisującego bohaterskie działania Pilchowskiego w trakcie trwania stanu wojennego. Lampiony pamieci dotyczą osób, którzy odeszli w ostatnich 12 miesiącach. A kiedy odeszli opisani przez ciebie działacze? Widzisz Pilchowski nie pasujesz do współczesnego świata.
Zapomniał pan napisać, że wielkim skandalem jest to iż mam większą emeryturę niż SB-ecy tacy jak pan.
Przykro mi ale sądy oddają emerytury SB-ekom. Czyli masz jednak mniej pieniędzy niż oni. Wracając do artykułu kiedy odeszli z tego świata opisani przez ciebie działacze?
Jerzy Jacek Pilchowski (3 listopada 2021 19:51)
Cytuję użytkownika: Jan Winnicki
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Urząd Miasta zrobił w Wałbrzychu akcję zapalania zniczy aby upamiętnić tych którzy odeszli. Dziwne jest jednak to, że pamiętano np., o śp. Janie Lityńskim który z Wałbrzychem był związany tylko w ten sposób, że był doradcą wałbrzyskiego MKZ-etu NSZZ Solidarność. Równocześnie nie pamiętano o śp. Jurku Szulcu który był przewodniczącym wałbrzyskiego MKZ-etu ora o śp. Mietku Tarnowskim który był przywódcą solidarnościowego podziemia w lata 83-89 i pierwszym wałbrzyskim senatorem.
Proponuję artykuł Zbigniewa Senkowskiego pt: "Haniebne zakończenie strajku" opisującego bohaterskie działania Pilchowskiego w trakcie trwania stanu wojennego. Lampiony pamieci dotyczą osób, którzy odeszli w ostatnich 12 miesiącach. A kiedy odeszli opisani przez ciebie działacze? Widzisz Pilchowski nie pasujesz do współczesnego świata.
Zapomniał pan napisać, że wielkim skandalem jest to iż mam większą emeryturę niż SB-ecy tacy jak pan.
Jan Winnicki (3 listopada 2021 17:21)
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Urząd Miasta zrobił w Wałbrzychu akcję zapalania zniczy aby upamiętnić tych którzy odeszli. Dziwne jest jednak to, że pamiętano np., o śp. Janie Lityńskim który z Wałbrzychem był związany tylko w ten sposób, że był doradcą wałbrzyskiego MKZ-etu NSZZ Solidarność. Równocześnie nie pamiętano o śp. Jurku Szulcu który był przewodniczącym wałbrzyskiego MKZ-etu ora o śp. Mietku Tarnowskim który był przywódcą solidarnościowego podziemia w lata 83-89 i pierwszym wałbrzyskim senatorem.
Proponuję artykuł Zbigniewa Senkowskiego pt: "Haniebne zakończenie strajku" opisującego bohaterskie działania Pilchowskiego w trakcie trwania stanu wojennego. Lampiony pamieci dotyczą osób, którzy odeszli w ostatnich 12 miesiącach. A kiedy odeszli opisani przez ciebie działacze? Widzisz Pilchowski nie pasujesz do współczesnego świata.
Fir dojczland (3 listopada 2021 16:34)
Zapomniałem dodać że na Mauzoleum na obecnym Nowym Mieście całe lata aż do końca wojny płonął ogromny gazowy znicz ku pamięci zabitego założyciela patrtii NSDAP niejakiego Horst Wessel zastrzelonego w Berlinie w domu publicznym wieczorem przez bojówkarzy komunistycznych. Tam też znaczy na Mauzoleum wieczorem przy pochodniach odbywały się uroczytstości składania przysięgi na wierność Fuhrerowi przez młodzież z Hitlejugend i Reichsarbeitsdienst.
Fir dojczland (3 listopada 2021 16:20)
Za czasów Adolfa w Waldenburg (obecnie Wałbrzych) też urządzano lampiony pamięci tyle że zamuast świeczek używano pochodni.Taka była wtedy tradycja.Stare kroniki filmowe to uwieczniły głównie w Berlinie i Norymberdze z wiadomych względów.
Jerzy Jacek Pilchowski (3 listopada 2021 13:50)
Cytuję użytkownika: Mieszkaniec
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Urząd Miasta zrobił w Wałbrzychu akcję zapalania zniczy aby upamiętnić tych którzy odeszli. Dziwne jest jednak to, że pamiętano np., o śp. Janie Lityńskim który z Wałbrzychem był związany tylko w ten sposób, że był doradcą wałbrzyskiego MKZ-etu NSZZ Solidarność. Równocześnie nie pamiętano o śp. Jurku Szulcu który był przewodniczącym wałbrzyskiego MKZ-etu ora o śp. Mietku Tarnowskim który był przywódcą solidarnościowego podziemia w lata 83-89 i pierwszym wałbrzyskim senatorem.
Pan Lityński byl wymieniony i wielu innych których portal nie wymienia. Proszę nie pisac bzdur nie był Pan więc jak zawsze musi Pan dorobić swoje teorię.
Niech pan jeszcze raz przeczyta to co napisałem. Lityński został wymieniony (jest na opublikowanej liście) ale "zapomniano" o Szulcu i Tarnowskim. P.S. Tu komentujemy to co ten portal napisał.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

zmarli  |   walbrzych  |   miasto  |   lampiony  |   pamieci  |  

Biedroń, Scheuring-Wielgus, Śmiszek w Wałbrzychu. Lewica idzie do...

14-latek zatrzymany na kradzieży z marihuaną

Tak wygląda miejsce po dawnej łaźni i zakładach mięsnych

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij