Menu

Szukają niemieckich napisów w Wałbrzychu. Możecie im pomóc

Niemieckie napisy wciąż są widoczne w niektórych miejsach Wałbrzycha. Powstał projekt, dzięki któremu mają zostać skatalogowane i udokumentowane. Zaczęło się od Spod tynku patrzy Breslau. Teraz czas na Waldenburg

Szukają niemieckich napisów w Wałbrzychu. Możecie im pomóc

Możesz pomóc opracować mapę i ocalić ulotną wiedzę o niemieckich śladach wciąż obecnych w Wałbrzychu i okolicznych miejscowościach.

 

- Poszukując tych napisów, odkrywamy historię dolnośląskich miast. Aczkolwiek, zasięg projektu jest ogólnopolski. Mamy też wyraźne sygnały zainteresowania z Bydgoszczy, Zielonej Góry, Olsztyna i Szczecina. Trop, który podjęliśmy budzi duże zainteresowanie. Jest to forma odkrywania i gry terenowej, bo opracowujemy mapki pokazujące miejsca, w których możemy znaleźć inskrypcje, szyldy, napisy na włazach studzienek. To tworzy mozaikową opowieść o poniemieckiej historii różnych miast. - mówi Grzegorz Czekański.
 
Najlepszym źródłem informacji są mieszkańcy. 
 
- Mieszkańcy Wałbrzycha podpowiedzieli nam różne miejsca. Mamy nawet 10-letniego współpracownika z Gdańska. Wysłał nam jakiś czas temu listę miejsc z Wałbrzycha, które jego zdaniem warto odwiedzić. Szukamy wśród mieszkańców informacji, a potem przejdziemy do różnych instytucji, by podjąć chociażby wątek ochrony i zabezpieczenia tego typu inskrypcji.  - mówi Grzegorz Czekański.
 
Jakie miejsca są najciekawsze?
 
- Najciekawszymi miejscami są te, które sam znajdę przypadkiem, snując się po mieście i patrząc pod nogi. Od razu zmienia się sposób patrzenia na miasto. Człowiek nastawia się na szukanie tego typu lokalizacji. Przy cmentarzu polskokatolickim na bramie, która obecnie zawiera polską tablicę można pod pewnym kątem ujrzeć znakomity podkład niemiecki. Zachęcam, by prowadzić takie działania na własną rękę.  - mówi Grzegorz Czekański.
 
Niektórzy są przeciwni przypominaniu niemieckiej historii dolnośląskich miast. 
 
-  Dla mnie i wielu mieszkańców Dolnego Śląska jest to coś unikalnego. Namacalny kontakt z przeszłością. Zawsze jest grupa ludzi, która może w ty dostrzec coś negatywnego. Jakieś zagrożenie albo coś niepokojącego. Na bazie naszych doświadczeń z Wrocławia i innych miast – to są pojedyncze przypadki. Występują raczej w internecie. To się nie zdarza podczas spotkań twarzą w twarz. Wiadomo, jaką sferą jest internet i jakie emocje się tam pojawiają. Nie budzi to moich obaw. Dostrzegam więcej zainteresowania przeszłością i odkrywaniem. - mówi Grzegorz Czekański.
 
Oprócz mapowania i fotoreportaży pomysłodawcy będą realizować materiały filmowe-wywiady z przedstawicielami lokalnej społeczności, którzy podejmą tematykę niemieckich epigrafów w Wałbrzychu (przewodnicy miejscy, lokalni historycy i entuzjaści historii).
 
 
 

 
Wszyscy, którzy chcą pomóc w realizacji projektu mogą się skontaktować z pomysłodawcami 
 
Kontakt : info@dolnoslaskosc.pl, tel.: 666951823
 
Fb: https://www.facebook.com/pg/spodtynkupatrzybreslau
 
Przypominijmy, że nasza redakcja zajmowała się tym tematem kilka lat temu
 

 
 
info: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

Ujek Adolf (16 listopada 2021 16:22)
Czytając komentarze widać że poloki mająNasrane w łebie.
Diabeł rogaty (8 listopada 2021 8:18)
Cytuję użytkownika: Hehe
20.IV.2022 wasz wodzu obchodzi 123trzecią okrągłą rocznicę urodzin. Nie zapomnijcie zaporosić tvn24.
Jakby to powiedział Major (W. Suchodolski) 13... 100.00013 06 i 4
Hehe (6 listopada 2021 16:54)
20.IV.2022 wasz wodzu obchodzi 123trzecią okrągłą rocznicę urodzin. Nie zapomnijcie zaporosić tvn24.
Dlaczego Chcecie powrotu tych strasznych czasów? (6 listopada 2021 12:05)
Jest wiele napisów na ścianach w łaźni obozowej do której kominem niemcy wrzucali granulat Cyklon B na kąpiących się więźniów granulat w kontakcie z wodą zamieniał się w gaz a łaźnia w komorę gazową. Następnie zagazowanych wywozili do krematorium członkowie Sonderkomando.Po przegranej wojnie W procesie w Norymberdze od 20.11.1945-1.10. 1946 skazano tych niemieckich bydlaków twórców takich obozów na powieszenie i wyroki wykonano.
Zaproście tvn24 na urodziny Adolfa (6 listopada 2021 11:39)
Kiedy odkryją napisy i na Mauzoleum zaczną hajlować i spiewać ...() horągiew wznieś,szeregi mocno zwarte, to marsz SA ,sPOkojny równy krok...piosenka ta zwana jest Horst Wessel lied.O mało co nie została hymnem III Rzeszy. Hymnem zostala piosenka pt.Niemcy ,Niemcy POnad wszystko w oryginale Deutschland Deutschland uber Alles.I to się trzyma kupy z tym co wygadywał ryży po niemiecku jest już memem fur dojczland. A teraz już na serio volksdojcze o d p i e r dolić się od Polski i od Wałbrzycha
Grunwald 1410 (6 listopada 2021 11:07)
Niemiecki oboz zaglady Gross Rosen i jego walbrzyskie filie to tez ,,dolnośląskosc"?Czy raczej niemieckość? Jako Polak odcinam się od obydwu.My tu mamy polskość a nie ,,dolnośląskosc"
kot (6 listopada 2021 10:48)
jestem ciekawy czy jakby Niemcy zabili ci rodzinę to też byś szukał ich śladów z taka podnietą i gadał, że to wspaniała historia? nie dziw się, że niektórzy nie pochwalają twojej euforii. ślady historii są fascynujące, ale w niektórych okolicznościach tragiczne
Kwicoł (6 listopada 2021 9:50)
Co wam powiem to wam powiem ale wam powiem: Cosik mi się widzi co by ratusowe zastawili Wałbrzych u niemca we lombardzie a tera ni mojom za co wykupić winc sukajom komienic z nimieckimi nopisami coby zrobić gratisa starym właścicielom przependzonym na wieki przez Stalina,Roosvelta i Churchilla. To godołech jo Walenty Kwicoł,Hej. PS cy mauzoleum jus spzedane?
Adolf Amber Tusk (6 listopada 2021 9:38)
Danke für alles!
Adolf Amber Tusk (6 listopada 2021 9:37)
Für Deutschland.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

waldenurg  |   napisy  |   historia  |   breslau  |   waldenburg  |   tynku  |  

History Hiking: Miejsce zbrodni sprzed lat. Co stało się w lesie na...

Festiwal Tajemnic już w weekend

Wałbrzych miał swój port?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij