Zwiedzamy region: Michałkowa – wieś ukryta wśród gór
Pomysł na weekend ?  Zwiedzajcie nasz region - dziś zaglądamy do Michałkowej, do wsi, która jest ukryta wśród gór... Sprawdź dlaczego warto tu zajrzeć. 


 
 
W północnej części Gór Sowich,  w Gminie Walim, położona w Dolinie Michałowskiej, malowniczo rozpościera się wieś Michałkowa. Należy do najstarszych wsi  w regionie, została lokowana w 1318 roku. Powstała jako wieś książęca.

Niewiele wiadomo o początkach tej miejscowości, za to jej położenie z dala od  szlaków komunikacyjnych, uchroniła ją od wielu klęsk i zniszczeń wojennych. Dzięki rozwojowi tkactwa, Michałkowa pod koniec XVIII w. była dużą wsią, z kościołem, szkołą, a nawet młynami wodnymi.

Po koniec XIX wieku korzystne zmiany przyniósł rozwój turystyki, Michałkowa stała się wtedy letniskiem.  Budowa zaporowego Jeziora Bystrzyckiego wpłynęła na dalszy rozwój Michałkowej, jako osady wypoczynkowej.  Po 1945 roku początkowo była wsią rolniczą, dopiero w latach 60. XX wieku odrodziła się jej funkcja rekreacyjna. Przepiękne położenie tej malutkiej wsi wpływa na jej popularność wśród turystów. 


Ze względu na bogatą budowę geologiczną wzniesień otaczających Michałkową, występuje tu mnóstwo minerałów, tworzących jeden z bogatszych zespołów w Górach Sowich. To właśnie w  Michałkowej,  jako pierwszym miejscu w Polsce, odkryto bardzo rzadki minerał sarkopsyd, występujący tylko w kilku miejscach na ziemi.
 
Do zabytków tej maleńkiej miejscowości zaliczamy kościół  pw. św. Anny, należący do parafii św. Barbary w Walimiu. Wzniesiony w XVII wieku, został przebudowywany w 1835 roku.  Kościół ma jedną nawę z wydzielonym prezbiterium i wieżą.W dolnej części wsi możemy spotkać murowaną kapliczkę z XIX w.  W wiosce zachowało się  8 zabytkowych budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz trzy zabytkowe mosty. 

Przez Michałkową przechodzi niebieski szlak turystyczny z Zagórza Śląskiego na Wielką Sowę.  Szlak ten jest częścią europejskiego szlaku turystycznego E3, prowadzącego z Portugalii nad Morze Czarne.
 
Bliska odległość do Jeziora Bystrzyckiego oraz wyższych partii Gór Sowich, przepiękne krajobrazy, sprawiają, że miejscowość ta coraz częściej cieszy się powodzeniem wśród turystów pieszych i rowerowych.
 opr. pos
foto: Gmina Walim
redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno