Menu

Zwiedzamy region: Michałkowa – wieś ukryta wśród gór

Pomysł na weekend ?  Zwiedzajcie nasz region - dziś zaglądamy do Michałkowej, do wsi, która jest ukryta wśród gór... Sprawdź dlaczego warto tu zajrzeć. 


 
 
Zwiedzamy region: Michałkowa – wieś ukryta wśród gór
W północnej części Gór Sowich,  w Gminie Walim, położona w Dolinie Michałowskiej, malowniczo rozpościera się wieś Michałkowa. Należy do najstarszych wsi  w regionie, została lokowana w 1318 roku. Powstała jako wieś książęca.

Niewiele wiadomo o początkach tej miejscowości, za to jej położenie z dala od  szlaków komunikacyjnych, uchroniła ją od wielu klęsk i zniszczeń wojennych. Dzięki rozwojowi tkactwa, Michałkowa pod koniec XVIII w. była dużą wsią, z kościołem, szkołą, a nawet młynami wodnymi.

Po koniec XIX wieku korzystne zmiany przyniósł rozwój turystyki, Michałkowa stała się wtedy letniskiem.  Budowa zaporowego Jeziora Bystrzyckiego wpłynęła na dalszy rozwój Michałkowej, jako osady wypoczynkowej.  Po 1945 roku początkowo była wsią rolniczą, dopiero w latach 60. XX wieku odrodziła się jej funkcja rekreacyjna. Przepiękne położenie tej malutkiej wsi wpływa na jej popularność wśród turystów. 


Ze względu na bogatą budowę geologiczną wzniesień otaczających Michałkową, występuje tu mnóstwo minerałów, tworzących jeden z bogatszych zespołów w Górach Sowich. To właśnie w  Michałkowej,  jako pierwszym miejscu w Polsce, odkryto bardzo rzadki minerał sarkopsyd, występujący tylko w kilku miejscach na ziemi.
 
Do zabytków tej maleńkiej miejscowości zaliczamy kościół  pw. św. Anny, należący do parafii św. Barbary w Walimiu. Wzniesiony w XVII wieku, został przebudowywany w 1835 roku.  Kościół ma jedną nawę z wydzielonym prezbiterium i wieżą.W dolnej części wsi możemy spotkać murowaną kapliczkę z XIX w.  W wiosce zachowało się  8 zabytkowych budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz trzy zabytkowe mosty. 

Przez Michałkową przechodzi niebieski szlak turystyczny z Zagórza Śląskiego na Wielką Sowę.  Szlak ten jest częścią europejskiego szlaku turystycznego E3, prowadzącego z Portugalii nad Morze Czarne.
 
 
 
Bliska odległość do Jeziora Bystrzyckiego oraz wyższych partii Gór Sowich, przepiękne krajobrazy, sprawiają, że miejscowość ta coraz częściej cieszy się powodzeniem wśród turystów pieszych i rowerowych.
 opr. pos
foto: Gmina Walim
redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

Dominika (7 listopada 2021 13:09)
Turystyka staje się coraz bardziej uciążliwa dla mieszkańców wypoczynkowych miejscowości. Kultura osób, które przyjeżdżają do kurortów-poraża. Nie wspominając o śmieciach i wszechobecnym hałasie...Oby takie miejscowości, jak chociażby Michałkowa, pozostały miejscem niepoznanym. Dzięki temu ta malownicza wieś zachowa swój urok-spokojnej miejscowości, ukrytej w sercu Gór Sowich.

Dodaj komentarz

Michałkowa  |   Walim  |   Góry  |   Góry Sowie  |   Wielka Sowa  |   turystyka  |  

Policja i strażacy nad jeziorem w Zagórzu

Walim coraz bliżej Wolina

Dzieci dostały komputery

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij