Menu

Co można kupić za zero euro ?

Świebodzice i Gustav Becker na banknocie 0 euro. Niestety, banknotem nie zapłacimy w sklepie, jednak ma wartość kolekcjonerską. W Polsce wydano już ponad 30 podobnych banknotów pamiątkowych, między innymi z Kościołem Pokoju w Jaworze czy Muzeum Miedzi w Legnicy. 

 

Co można kupić za zero euro ?

- Idea zrodziła się w 2015 roku we Francji i z powodzeniem kontynuowana jest w różnych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Banknot 0 euro nie jest środkiem płatniczym, nie można za niego nic kupić, ale sam banknot można kupić za 20 złotych  - mówi


 dr Szymon Bereska, prezes Banknoty Pamiątkowe Sp. z o .o. 

 

 


Nakład banknotu to 5 tysięcy sztuk. Ile takich banknotów już wyemitowano ? 
- W Polsce pierwsza emisja miała miejsce pod koniec 2019 roku. Od tego momentu, od pierwszego banknotu z wizerunkiem Warszawy, wyemitowaliśmy 31 banknotów. - mówi 

dr Szymon Bereska

Oprócz Gustava Beckera wyemitowano banknoty z wizerunkiem Kościoła Pokoju w Jaworze, Muzeum Miedzi w Legnicy czy wizerunkami zabytków w Europie. - Mamy tutaj Wieże Eiffla czy Bramę Brandenburską. Jest to takie symboliczne ujęcie, po przez ten rewers, najważniejszych zabytków w Europie, które spajają te wszystkie emisje w poszczególnych krajach banknotów pamiątkowych. Jesteśmy zadowoleni, że również Świebodzice mają swój banknot pamiątkowy  


- dodaje dr Szymon Bereska. Banknot posiada zabezpieczenia, mikrodruki, nitkę zabezpiecającą i specjalne holohramy. - W dotyku jest on bardzo zbliżony do banknotów obiegowych. Posiada szereg zabezpieczeń które posiadają banknoty obiegowe, ale nie jest oczywiście banknotem w sensie płatniczym. Jest to banknot kolekcjonerskim, pamiątkowym zbieranym przez kolekcjonerów, też przez pasjonatów turystyki, osoby  ceniących sobie kulturę, sztukę czy historię - mówi
 dr Bereska.
pos
foto: pos
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Optymista R. (13 listopada 2021 17:56)
Księgowy, Polska bez Śląska to Polesie a tobie pasowałby Czesław Gęborski i Samuel Morel. Wybierz w Google hasła: " OBÓZ ZGODA " " KOMENDANT GĘBORSKI " " NIE JESTEŚMY NARODEM NIEWINIĄTEK I ŚWIĘTOSZKÓW " " Szczepan Twardoch: Polacy, pamiętamy wam Zgodę " patrz YT: " DIE HOELLE VON LAMSDORF -- ( KAINSFELD " OLMA von Sankt Gallen
Luqas (8 listopada 2021 11:08)
Cytuję użytkownika: Ks. Kazimierz
Dziwna idea. Nie dość, że w walucie okupacyjnej, to jeszcze zerowy nominał. To ma być uczczenie, czy poniżenie onegoż bohatera? Eurokołchoz powinien zostać zniszczony! (A Czcigodna Redakcja niech łaskawie zainwestuje w słownik ortografii ojczystej i jakieś ćwiczenia z gramatyki, bo tekst miejscami wygląda, jak dzieło sztucznej półinteligencji, i to takiej sprzed kilku lat.) Pozdrawiam serdecznie.
Twoja wypowiedź wygląda jak za czasów średniowiecza i pewnie wtedy się urodziłeś
Tyl (8 listopada 2021 11:06)
Cytuję użytkownika: Praktyczny
Praktyczniej byłoby wydrukować taki banknot na papierze toaletowym.
"co można kupić za zero"?-gowno!
Ks. Kazimierz (8 listopada 2021 8:23)
Dziwna idea. Nie dość, że w walucie okupacyjnej, to jeszcze zerowy nominał. To ma być uczczenie, czy poniżenie onegoż bohatera? Eurokołchoz powinien zostać zniszczony! (A Czcigodna Redakcja niech łaskawie zainwestuje w słownik ortografii ojczystej i jakieś ćwiczenia z gramatyki, bo tekst miejscami wygląda, jak dzieło sztucznej półinteligencji, i to takiej sprzed kilku lat.) Pozdrawiam serdecznie.
Praktyczny (8 listopada 2021 0:06)
Praktyczniej byłoby wydrukować taki banknot na papierze toaletowym.
Księgowy (7 listopada 2021 22:12)
Skąd ten kompleks niższości i podziw do Niemców? Przecież Świebodzice słyną np.z Termetu , polskiej myśli technicznej...

Dodaj komentarz

Zdjęcie z drona dla Antosia

Świebodzice mają elektryczna śmieciarkę

Sukces zbiórki dla Antosia - w ostatniej chwili

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij