1800 km tras rowerowych

Około 1800 kilometrów tras rowerowych powstanie w województwie dolnośląskim. Na trasach znajdą się najważniejsze ośrodki miejskie w regionie. Cyklostrada Dolnośląska nie ominie także Wałbrzycha. Szacowany koszt inwestycji to około 850 mln zł. 

 

- Chcemy, by była możliwość przejechania z jednego końca województwa na drugi koniec rowerem w maksymalnym możliwym odseparowaniu od ruchu samochodowego a do tego by po drodze odwiedzać najciekawsze zabytki, największe ośrodki miejskie z atrakcjami turystycznymi. Przy ścieżkach widzielibyśmy odpowiednie miejsca biwakowe,  obsługi gastronomicznej i tutaj liczymy na duże zaangażowanie gmin. - mówił wicemarszałek województwa Grzegorz Macko. 

Cyklostrada Dolnośląska to ponad 1800 km tras, które poprawią dostępność transportową regionu, zintegrują lokalne drogi rowerowe i powiążą je z dolnośląską siecią kolejową.  Projekt sfinansowany zostanie z wykorzystaniem m.in. środków z Unii Europejskiej, a biorąc pod uwagę fakt, że część tras rowerowych jest już gotowa, szacowany koszt budowy to około 850 mln zł. - Projekt Cyklostrady mamy nadzieję zrealizować w ciągu najbliższych lat we współpracy z gminami . To będą trasy turystyczne, długodystansowe, przebiegające nie tylko przez nasz region, ale także przez sąsiednie województwa i będą się łączyć z trasami w Niemczech i Czechach.  - mówi  Tymoteusz Myrda, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Z Wałbrzycha dojedziemy do Świdnicy, będziemy mogli też ruszyć w stronę Jedliny Zdrój (trasa ma prowadzić przez tunel pod Małym Wołowcem) i dalej do Nowej Rudy i Kłodzka. Trasą dojedziemy też w Góry Stołowe. Kolejna opcja to trasa w kierunku Jeleniej Góry (mapa poniżej). - Dolny Śląsk, jako jeden z pierwszych regionów w Polsce, podjął temat dróg rowerowych w sposób tak kompleksowy. Wspólnie z ekspertami i przedstawicielami środowiska miłośników turystyki rowerowej tworzymy strategię budowy sieci dróg rowerowych w całym regionie.  – mówi marszałek województwa dolnośląskiego, Cezary Przybylski. 

Cyklostrada Dolnośląska w swoim założeniu ma pełnić nie tylko funkcję rekreacyjną, ale będzie stanowiła ważny element lokalnej sieci transportowej.
adm
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno