Stara Kopalnia nie taka stara. Ma 7 lat

Stara Kopalnia obchodzi 7 urodziny. Centrum Nauki i Sztuki zostało oficjalnie otwarte 9 listopada 2014 roku. 

Centrum powstało w oparciu o dawną kopalnię Julia uważaną ze jeden  z najcenniejszych zabytków kultury technicznej na świecie. 9 listopada na uroczystym otwarciu pojawił się wielotysięczny tłum zwiedzających i wielu honorowych gości
 
 Rewitalizacja górniczego kompleksu to w ostatnich latach największe tego typu przedsięwzięcie w Europie. Wartość inwestycji szacowano pierwotnie na 52 miliony, jednak wydatki przekroczyły 100 milionów.
 
Dawna kopalnia Julia to urbanistyczny unikat złożony z 16 zabytkowych budynków na powierzchni ponad 4 hektarów, niezwykły przykład śląskiej architektury industrialnej z lat 1850-1928. Wieże szybów Julia i Sobótka oraz warsztaty mechaniczne pochodzą z XIX wieku. Niewiele młodsze są obiekty mechanicznej przeróbki węgla, kotłowni i siłowni. Od podstaw powstała plenerowa ekspozycja maszyn i wieża widokowa. 
 
W Starej Kopalni oprócz muzeum górnictwa mają swoją siedzibę ośrodek kultury i organizacje pozarządowe. Ogromne powierzchnie przewidziano dla wystaw, zwłaszcza sztuki współczesnej i ceramiki, która podobnie jak węgiel, jest znakiem rozpoznawczym Wałbrzycha.
 

 

 

A tak kopalnia wyglądała przed remontem

 

 

 

 

red/ Urząd Miasta

foto: WTV

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno