Menu

Aktualna sytuacja epidemiczna w województwie dolnośląskim

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa, podczas której Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa omówił ustalenia ze spotkania Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego, zorganizowanego dzisiaj w godzinach porannych. Narada poświęcona została zagadnieniom związanym z aktualną sytuacją epidemiczną w województwie. 

Aktualna sytuacja epidemiczna w województwie dolnośląskim
- Podczas  spotkania Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego omówiliśmy przede wszystkim strategię walki z Covid-19 podczas czwartej fali pandemii, a także proces rozszerzania bazy łóżek covidowych w województwie.  W przyszłym tygodniu planowane jest uruchomienie szpitala tymczasowego przy ul. Rakietowej we Wrocławiu. Będzie on stanowił bufor bezpieczeństwa dla szpitali z regionu, gdzie trafiają ci, którzy chorują na COVID-19 podczas czwartej fali - mówił Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa. - Modele skali zachorowań są różne, ale wiele wskazuje na to, że ze szczytem czwartej fali COVID-19 będziemy mieli do czynienia w okresie Świąt Bożego Narodzenia. 
 
W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Jacek Klakočar, przedstawiciele Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, Paweł Wróblewski prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, przedstawiciele pogotowia ratunkowego oraz przedstawiciele kuratorium.
 
 
Sytuacja epidemiczna w województwie dolnośląskim jest stale monitorowana, tworzone są symulacje rozwoju pandemii w regionie oraz prognozy obciążenia szpitali. Biorąc pod uwagę fakt, że ponad połowa mieszkańców województwa jest zaszczepiona, dla Wojewody Dolnośląskiego istotnym czynnikiem w ocenie sytuacji epidemicznej  jest wzrost liczby osób hospitalizowanych. Obecnie na Dolnym Śląsku wyznaczonych zostało 1203 łóżek dla pacjentów „covidowych”, zajętych jest 674.  Aktualne dane dotyczące zajętości łóżek oraz respiratorów w naszym województwie publikowane są codziennie na stronie internetowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. 
 
 
Trzecia dawka szczepień przeciwko COVID-19
 
Szczepienie przeciw koronawirusowi to najskuteczniejsza broń w walce z ciężkim przebiegiem choroby oraz śmiercią. Pozwala uniknąć zachorowania na COVID-19 lub łagodnie przejść przez zakażenie. Teraz trzecią dawkę szczepienia mogą przyjąć wszystkie osoby pełnoletnie z zachowaniem odstępu co najmniej 6 miesięcy od ukończenia pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19. Obecnie liczba wykonanych na Dolnym Śląsku szczepień przekroczyła 3 mln. Natomiast liczba osób w pełni zaszczepionych to prawie 1,5 mln. To jednak wciąż za mało, aby uzyskać odporność zbiorową i skutecznie pokonać COVID-19. 
 
opr.plr
foto: użyczone / DUW
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

pawel (13 listopada 2021 10:26)
→→→→→→→> Szczepienie przeciw koronawirusowi to najskuteczniejsza broń w walce z ciężkim przebiegiem choroby oraz śmiercią. Pozwala uniknąć zachorowania na COVID-19 lub łagodnie przejść przez zakażenie. →·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> Belgijski minister zdrowia Franck Vandenbroucke poinformował, że aż 70 proc. pacjentów z Covid-19 we flamandzkich szpitalach jest w pełni zaszczepionych – podała belgijska telewizja VRT.(9 listopad 2021)·······························←←←←←← Od 29 października do 5 listopada, zanotowaliśmy w Polsce 68 224 zakażenia koronawirusem (różnica pomiędzy raportami z 5 listopada i 29 października). Wśród niezaszczepionych wykryto 42 140 dodatnich wyników, a wśród w pełni zaszczepionych 26 084. Innymi słowy, w ostatnim tygodniu w pełni zaszczepieni stanowili 38,23 proc. wszystkich zakażeń. Ponad co trzeci w ostatnim tygodniu chory na COVID-19 jest w pełni zaszczepiony.W dniach od 29 października do 5 listopada odnotowano 672 zgony na COVID-19 (lub COVID-19 wraz z chorobami współistniejącymi), z czego 210 stanowili w pełni zaszczepieni. To dokładnie 31,25 proc., czyli prawie co trzeci zmarły, któremu przypisano COVID-19, był zaszczepiony. Tydzień wcześniej odsetek ten po raz pierwszy przekroczył 30 proc. (30,23 proc.) wszystkich zgonów covidowych.
Księgowy (12 listopada 2021 22:57)
To są działania nielegalne. Sąd najwyższy przykładowo ostatnio orzekł, że kwarantanna graniczna była nakładana bezprawnie. To oznacza potężne straty skarbu państwa z tytułu odszkodowań!

Dodaj komentarz

Wrocław  |   Dolnośląski Urząd Wojewódzki  |   pandemia  |   epidemia  |   covid-19  |  

Ponad 3 tysiące zakażeń w tydzień

Prawie 2,4 tys zakażeń koronawirusem w ciągu tygodnia

Nieszczęśliwa doba dla autobusów

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij