Menu

Zwiedzamy region: Walim

Nie macie pomysłu gdzie się wybrać? Zwiedzajcie nasz region -zapraszamy do Walimia, uroczego miejsca w sercu Gór Sowich. 

 
Zwiedzamy region: Walim
Walim, to duża wieś rozciągającą się wzdłuż  rzeki Walimki  płynącej  wąską doliną, której zbocza porastają lasy mieszane, głównie świerkowe i bukowe.  Miejscowość zachowała układ typowej wsi łańcuchowej, jednak główna część Walimia ma charakter wybitnie miejski, przypominający o przemysłowej przeszłości…   
 
Pierwszą wzmiankę o Walimiu znajdziemy w księdze biskupa wrocławskiego z 1305 roku, gdzie figuruje nazwa Willa Walttheri, a to oznacza, że mamy tu do czynienia z ponad 700 letnią historią. Jak podają źródła, Walim najpierw wspaniale się rozwijał jako wieś związana z budową Zamku Grodno. 

W XVI w. rozwija się tu górnictwo rud srebra i złota, niestety i ten okres niszczy następna wojna, zwana trzydziestoletnią.  Wiek XVII, gdy właścicielami Walimia zostaje rodzina von Zedlitzów, jest okresem  wzrostu gospodarczego miejscowości. Powstają tu tkalnie i małe manufaktury specjalizujące się w bieleniu, farbowaniu i wykańczaniu płócien. Był to początek wielowiekowej tradycji tkackiej w Walimiu, która przetrwała aż do początku  lat 90. XX w.  
 
XIX i XX wiek to czas dla rozkwitu drugiej gałęzi rozwoju Walimia i Gminy Walim – turystyki.  Przepiękne krajobrazy Gór Sowich stają się wymarzonym miejscem do spacerów i odpoczynku, a górski klimat pozwala na rozwinięcie sieci wyciągów narciarskich i miejsc do uprawiania sportów zimowych. Powstają liczne miejsca noclegowe oraz restauracje. W latach 1913-1914 uruchomiona zostaje atrakcyjna kolejka elektryczna z Jugowic do Walimia, licząca około 5 km, która dowozi turystów i wczasowiczów, przyjeżdżających przepiękną trasą kolejową nr 285 i z Wrocławia, Świdnicy i Wałbrzycha.


 
W czasie II wojny światowej wcale nie maleje ruch turystyczny, dopiero gdy w 1943 roku zaczynają się w Górach Sowich prace związane z budową Podziemnego Kompleksu  Riese, Walim przestaje być mekką turystyczną, a staje się miejscem katorżniczej pracy i śmierci.   Celem prowadzonych na dużą skalę prac górniczych i budowlanych, było wykonanie połączonego ze sobą systemu obiektów – kompleksów składających się z części podziemnej i naziemnej. Na terenie budowy utworzono przedsiębiorstwo budowlane o kryptonimie “Olbrzym” (“Resie”). Tanią siłą roboczą byli jeńcy wojenni – Włosi, Rosjanie, i przymusowi robotnicy – Polacy, Rosjanie, Francuzi, Ukraińcy. Podziemne korytarze, dokładnie do dziś jeszcze niezbadane, pochłonęły kilkanaście tysięcy ofiar, pochowanych na cmentarzach Walimia, Kolc i Głuszycy.  Obecnie cmentarz w Walimiu jest miejscem pamięci narodowej. Wydzielona tam została Kwatera Ofiar Terroru Hitlerowskiego. W 1995 r. udostępniono do zwiedzania Sztolnie Walimskie. 
 
Osobną historię tworzą Zakłady Przemysłu Lniarskiego, które jeszcze pod koniec lat siedemdziesiątych należały do największych w branży. Produkowano tu do 12,5 mln. m. bieżących tkanin, głównie obrusów, ścierek i ręczników, które eksportowano do Australii, Nowej Zelandii, Hongkongu, Japonii, USA i większości krajów europejskich. Od połowy lat 80-tych zaznaczył się głęboki kryzys związany z utratą rynków zbytu na wschodzie, trudności z surowcami i wzrostem kosztów produkcji. Doprowadziło to w 1992 r. do postawienia zakładu w stan likwidacji.
 
Dziś Walim, w którym nie brakuje turystycznych atrakcji i jest świetną bazą wypadową w Góry Sowie, zaprasza turystów do aktywnego wypoczynku. To tu krzyżują się szlaki turystyczne Sudetów - piesze, rowerowe i narciarskie. W miejscowości zachowały się stare domy, w tym kilka szachulcowych, przypominających o tradycjach tkactwa chałupniczego na tych terenach oraz zabytkowe kamieniczki i kościoły: św. Barbary z 1548 roku, przebudowany na początku XIX wieku oraz kościół św. Jadwigi, pierwotnie ewangelicki, wybudowany w połowie XVIII wieku.
 
 
Otaczające Gminę Walim piękne krajobrazy, najstarsze w Polsce formacje skalne, lasy z bogatą flora i fauną, górski klimat i pełne tajemniczych historii zabytki sprawiają, że panują tu idealne warunki do uprawiania całorocznej turystyki i aktywnego wypoczynku. 
 
Zapraszamy do Krainy Sowiogórskich Tajemnic!
 
opr. pos
foto: Gmina Walim
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

kropka (13 listopada 2021 19:24)
Cytuję użytkownika: analityk medyczny
Panie Wójcie, kiedy ruszycie z odkopaniem zasypanego tunelu na terenie byłej stacji kolejowej ?
musisz zrobić zgłoszenie..nagłośnić w tv i sie rozpocznie... albo cię uciszą...
analityk medyczny (13 listopada 2021 17:11)
Panie Wójcie, kiedy ruszycie z odkopaniem zasypanego tunelu na terenie byłej stacji kolejowej ?
Walim na walim (13 listopada 2021 16:35)
Walim na Walim

Dodaj komentarz

Walim  |   turystyka  |   Kolce  |   Gmina Walim  |   region wałbrzyski  |  

Dolnośląskie Forum Gospodarcze w Szczawnie-Zdroju

Zagórze: Zapora nocą (FOTO)

Akcja ratunkowa GOPR pod Śnieżką

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij