Minerały Dolnego Śląska w Starej Kopalni

To prawdziwa gratka dla miłośników kamieni ozdobnych i półszlachetnych.W Starej Kopalni w Wałbrzychu można oglądać wystawę Kazimierza Kozakiewicza „KAMYK. Minerały Dolnego Śląska”.

Dolny Śląsk a szczególnie region Sudetów to jeden z najcenniejszych i najbardziej bogatych obszarów w minerały w naszym kraju. Urozmaicona budowa geologiczna regionu, skały powstałe w różnych okresach na przestrzeni setek milionów lat sprawiają że to właśnie ten region jest niezwykle bogaty w minerały.
 
Pozostałości po wszelkiej maści kopalniach w naszym regionie (sztolnie, hałdy, czy kamieniołomy) to dziś cenny teren dla geologów i kolekcjonerów kamieni, a niektóre lokalizacje są znane nie tylko w Polsce.
 
Na wystawie w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia prezentowane są kamienie półszlachetne i ozdobne z całego przekroju województwa, w tym z najbardziej znanych lokalizacji – głównie położonych w obrębie Sudetów.
 
W wystawowych gablotach kolekcji wałbrzyszanina Kazimierza Kozakowicza zobaczyć można, oprócz tych najbardziej znanych i popularnych - rzadko spotykane – odmiany kwarcu – prasiolit, aksynikt, czy beryl.
 
Wystawa w Starej Kopalni to tylko część ze zbiorów bardzo bogatej kolekcji Kazimierza Koazakiewicza, a i tak zobaczyć można wiele. Wystawa czynna będzie dla zwiedzających codziennie do 12 stycznia 2022 roku. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
 
 
opr.plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno