Kobieta drzewem piękna - prezentacja wyjątkowego kalendarza

Proekologiczna akcja z okazji Roku Kobiet w Wałbrzychu. Stowarzyszenie Czysty Wałbrzych zaprezentowało kalendarz, do którego zdjęcia powstawały w Książańskim Parku Krajobrazowym, a modelkami były mieszkanki regionu.

Stowarzyszenie Czysty Wałbrzych dało się poznać mieszkańcom naszego miasta jako organizator licznych akcji sprzątania terenów zielonych, głównie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Ich inicjatywy gromadziły dotychczas dziesiątki mieszkańców regionu. Tylko z okolic Książa wywieźli dotychczas około 8 ton śmieci. Posprzątane tereny posłużyły jako tło do najnowszej inicjatywy stowarzyszenia, czyli stworzenia kalendarza.
 
- Ta akcja "Kobieta drzewem piękna" to nasza pierwsza inicjatywa, która ma na celu nie tylko sprzątanie terenów zielonych, ale uświadomienie mieszkańcom znaczenia naszych drzew. Wałbrzych to z niemieckiego Waldenburg, czyli leśne miasto. My jako miasto stoimy lasem a las to przede wszystkim drzewa. Chodzi o to, żeby uświadamiać nie tylko o pięknie drzew, ale o ich znaczeniu i potrzebie ich ochrony. Zachęcamy, by zgłaszać do nas swoje ulubione drzewa a my pomożemy w ustanowieniu ich pomnikami przyrody - mówi Anna Pełczyńska ze stowarzyszenia Czysty Wałbrzych.
 
 
Kalendarz będzie można otrzymać za darmo, między innymi w wałbrzyskim ratuszu. Stowarzyszenie zachęca do wspierania ich akcji, ponieważ mają wiele pomysłów na kolejne inicjatywy proekologiczne.
 
- Pojawił się pomysł stworzenia tzw. parku buforowego. Pomyśleliśmy, że można stworzyć miejsce przed Parkiem Krajobrazowym, gdzie byłyby wyznaczone miejsca na ogniska, a także strefy dla zwierząt, gdzie mogłyby się na przykład wybiegać psy. To odciążyłoby rezerwat, a ludziom dałoby możliwość swobodnego wyprowadzania psów, bo na Podzamczu nie ma takiego miejsca - mówi Paweł Siodłak ze stowarzyszenia Czysty Wałbrzych.
 
 
Na poszczególnych stronach kalendarza zobaczymy w otoczeniu przyrody: Annę Pełczyńską-Łaszczok,  Agnieszkę Kuglasz-Siodłak, Dominikę Górkę, Patrycję Stefek, Monikę Broczek, Julię Rokicką, Ramonę Bukowską, Elżbietę Polewską, Edytę Kowalczyk, Magdalenę Woch i Małgorzarę Brykę. Modelki to mieszkanki naszego regionu, które stanową kobiecy akcent tej proekologicznej akcji, ponieważ organizatorom zależało na nawiązaniu do Roku Kobiet w Wałbrzychu.
 
- Pamiętajmy, że Rok Kobiet to nie tylko działania o charakterze prozdrowotnym i profilaktycznym, ale też imprezy i spotkania kulturalne, eventy oraz tego typu inicjatywy, które powstają oddolnie i dlatego są najcenniejsze. Poświęciliście państwo swój czas, energię, mieliście ciekawy pomysł, który wcieliliście w życie. Dzięki temu możemy dziś poznać ten przepiękny efekt. Mam nadzieję, że ten kalendarz zawiśnie w wielu wałbrzyskich instytucjach i cały rok będzie cieszył nasze oczy - mówi wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska.
 
 
Prezentacji kalendarza towarzyszyła prelekcja o Książańskim Parku Krajobrazowym. Możecie ją obejrzeć w poniższej relacji i dowiedzieć się, dlaczego w rezerwacie nie ma śmietników i dlaczego nie wolno swobodnie puszczać w nim psów.
 
 
 
 
plr
foto: TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno