Menu

9 milionów zł. będzie kosztował remont willi na Matejki

Ruszyły właściwe prace remontowe w budynku przy ul. Matejki 5. Gmina Wałbrzych chce stworzyć tu miejsce spotkań dla mieszkańców - dom pobytu dziennego dla seniorów, świetlicę środowiskową dla młodzieży oraz pomieszczenia biurowe.

9 milionów zł. będzie kosztował remont willi na Matejki

Ernst Issmer (1831-1912) był radcą górniczym i honorowym obywatelem Wałbrzycha, a jego nazwisko nosiła przed wojną dzisiejsza ul. Straży Pożarnej. Podobiznę Issmera oraz jego małżonki do dziś można podziwiać na wazonie ceramicznym w wałbrzyskim Muzeum.

 

W początku XX wieku willa dra Issmera służyła komendantowi szkoły pożarnej, bo ta funkcjonowała w sąsiednim obiekcie i była do 1933 roku jedyną, zaś do 1932 jedną z dwóch na Dolnym Śląsku. Trzeci budynek z dzwonnica od początku służył zawodowej straży pożarnej.

 

źródło: FB Fundacja Księżnej Daisy von Pless

 

 

Straż Pożarna zajmowała ten budynek do czasu przeniesienia do nowej siedziby przy ul. Ogrodowej w 2012 roku. Od tego czasu willa przy ul. Matejki 5 stała pusta. Niedawno podczas prac przygotowawczych do remontu w budynku znalezionio granat z czasów II wojny światowej.

 

 

Więcej na ten temat  przeczytacie TUTAJ.

 

 

Koszt kompleksowego remontu budynku i zagospodarowanie terenu wokół wyniesie blisko 9 milionów złotych. W planach jest zbudowanie boiska wielofunkcyjnego, placu zabaw i ogrodu. Inwestycja dofinansowana jest z Funduszu Inwestycji Lokalnych. 

 

 

plr

foto: P.Tokarski

redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

zdziwiony (18 listopada 2021 23:16)
Trzeba doprowadzić do ruiny,a póżniej z fanfarami remontować
Roman (18 listopada 2021 17:18)
Od maja 1935r. willa była częścią szkoły. Jej dyrektor Scherbening zamieszkał w niej od 1930r., gdy kierował szkołą jeszcze w Białym Kamieniu- drugiej w Prusach i pierwszej na Śląsku.
jebac pis i wyznawców bosaka oraz godek (18 listopada 2021 14:59)
Willa księżnej Daisy też bedzie remont trochę czasu trzeba nie wszystko od razu
arni (18 listopada 2021 9:55)
Cytuję użytkownika: Jacek
Willa księżnej Daisy też pięknieje z dnia na dzień a biuro podróży, które wynajęło ją od miasta wywiązuje się z jej remontu.
Willa należy do szkoły kurzu na podgórzu
Mapik (17 listopada 2021 22:28)
Będzie pìękny.
Jacek (17 listopada 2021 20:28)
Willa księżnej Daisy też pięknieje z dnia na dzień a biuro podróży, które wynajęło ją od miasta wywiązuje się z jej remontu.
Obserwator (17 listopada 2021 20:24)
,,,oj,,oj,,,, będzie z czego przytulić trochę,,,,a i tak braknie,,po drodze zmiany projektu ,,,etc,etc,,
Paweł (17 listopada 2021 20:05)
No i lux torpeda
moje miasto walbrzych (17 listopada 2021 19:59)
walbrzych coraz piękniejszy jestem dumny

Dodaj komentarz

remont  |   matejki 5  |   rewitalizacja  |   śródmieście  |  

Drugie życie obiektów pokopalnianych

Sezon świąteczny rozpoczęty (FOTO+VIDEO)

MZB remontuje kominy... zimą. A mieszkańcy marzną

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij