Badania na Zamku Cisy
Studenci Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzą badania naukowe pod kierunkiem dr Artura Boguszewicza w ruinach Zamku Cisy.  Badacze wybrali to miejsce nie bez powodu, choć Zamek Cisy jest jednym z lepiej zachowanych warowni średniowiecznych na Dolnym Śląsku, to nasza wiedza na temat jego początku 
i kolejnych faz rozwoju jest znikoma. 
Wiadomo, że w drugiej połowie XIV w. Księżna Agnieszka Habsburżanka samodzielnie rządząca księstwem świdnicko-jaworskim po śmierci swego męża Bolka II często odwiedzała Cisy, jednak niewiele potrafimy powiedzieć o kształcie budowli pełniących wówczas funkcje rezydencji władczyni i jej dworu. Dr Artur Bogusz podkreśla, że wpływ na decyzję miała również otwartość Gminy Stare Bogaczowice. „Jest to środowisko zainteresowane rozwojem zarówno pod kątem turystycznym, jak i historycznym regionu. Władze Gminy oraz Nadleśnictwo Wałbrzych wyszło nam naprzeciw, co znacznie ułatwia prowadzenie badań” – mówi wrocławski naukowiec. Badania prowadzone są na północnym podzamczu, przy obwodzie obronnym oraz u podnóża zamku, gdzie odsłonięta została średniowieczna pochylnia, Może lepiej: , którą mogła być dostarczana na zamek woda w beczkach z pobliskiego ujęcia.


 
Prowadzone badania maja charakter rozpoznawczy w celu sprecyzowania strategii dalszych prac archeologiczno-architektonicznych i konserwacji muru zamku w porozumieniu  z Gminą Stare Bogaczowice, Nadleśnictwem Wałbrzych i Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

kama
foto: użyczone
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno