Menu

Mauzoleum w Wałbrzychu - Trudne dziedzictwo?

Prelekcja Sławy Janiszewskiej była okazją do dyskusji na temat przyszłości obiektu znanego wałbrzyszanom jako "mauzoleum". Uczestnicy spotkania chcieliby uczynić z niego miejsce pamięci i atrakcję turystyczną wzorem sztolni Projektu Riese.

Mauzoleum w Wałbrzychu - Trudne dziedzictwo?

Sława Janiszewska z Pracowni Regionalnej Biblioteki pod Atlantami przybliżyła obecnym na spotkaniu historię powstawania obiektu, który nosi wiele nazw - Totenburg, Schlesier Ehrenmal czy nadaną przez wałbrzyszan "mauzoleum". 

 

 

Obecni na spotkaniu, oprócz zainteresowanych historią mieszkańców byli także aktywiści, którzy co jakiś czas organizują oddolne akcje porządkowania terenu wokół obiektu. Ich zdaniem jest to miejsce wyjątkowe, unikalne i z ogromnym potencjałem na atrakcję turystyczną.

 

 

Jak przypomniał przewodnik Bogdan Rosicki, w latach 90-tych było wiele kontrowersji wokół Sztolni Walimskich. Pojawiali się wówczas przeciwnicy udostępnienia obiektu jako atrakcji turystycznej, ale po latach okazało się, że była to dobra decyzja.

 

 

 

Na spotkaniu w bibliotece na Nowym Mieście nie pojawili się żadni przeciwnicy mauzoleum. Co więcej, jak twierdzą jego sympatycy, ich grupa się powiększa. Mimo ich entuzjazmu, gmina Wałbrzych na ten moment pozostaje neutralnie nastawiona do tego obiektu.

 

 

- Miasto nie planuje żadnych ruchów związanych z tym obiektem (...) to spore wyzwanie pod względem finansowym. Dzisiaj budżet miasta zniszczony przez pandemię i działania ograniczające dopływ pieniędzy do samorządów - łumaczył wielokrotnie rzecznik magistratu Edward Szewczak.

 

 

opr.plr

foto: mg

redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Przemek (19 listopada 2021 19:02)
To tonenburg ,pomnik poległych, tak jak grób nieznanego żołnierza.Nie macie prawa wyburzać.To była niemiecka ziemia przez wieki .
Mariusz (18 listopada 2021 13:15)
Czyli znowu sobie pogaworzyli za publiczne pieniądze a i tak nic z tego nie wynika. Może będzie jakiś doktorat albo habilitacja.
Marcel (18 listopada 2021 10:40)
Jeśli odnowią to TVN nakręci materiał jak Polacy propagują nazizm a następnie roześle film do zaprzyjaźnionych lewackich stacji na całym swiecie
Jacek (18 listopada 2021 10:11)
Obiekt zburzyć a rachunek wystawić Niemcom.Wszystkim tym którzy go propagują w mediach, bądź chcą go przywrócić do dawnej świetności postawić art.256 kk.
Księgowy (18 listopada 2021 10:04)
Multikulturowy Walbrzych przygarnie również idee kryptonazistowskie. Pomieszanie z poplątaniem.A dla Polaków z Wałbrzycha pozostanie wstyd.
bu-bunker (18 listopada 2021 9:22)
Oni siedzą w jakimś bunkrze przeciwatomowym?
Jja (18 listopada 2021 9:20)
Nie wyburzać,to jest historia
Ja (18 listopada 2021 9:08)
Wyburzyć i po problemie

Dodaj komentarz

mauzoleum  |   nowe miasto  |   totenburg  |   historia  |  

Kto schował wałbrzyski skarb? Wśród mieszkańców był nazista

Nocne Zwiedzanie edycja barbórkowa (FOTO)

Szychta Szkolna na rozpoczęcie Barbórki

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij