Menu

Świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Przedszkolaki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Wałbrzychu i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Wałbrzychu świętowały Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. Z tej okazji zorganizowano paradę przez wałbrzyski Rynek i Plac Magistracki.

Świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada to wyjątkowa data - rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.
 
 
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszych uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.
 
 
Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.
 
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
 
 
W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i Przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiły także przedszkolaki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Wałbrzychu i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Wałbrzychu, która zorganizowała w ramach tego dnia Niebieski Marsz pod Wałbrzyski Ratusz.
 
 
Przekazanie dzieciom w prosty sposób czym jest Konwencja o Prawach Dziecka, o zawartych w niej prawach ale i obowiązkach jest niezmiernie ważne dla obszaru, który w dorosłym życiu będzie postrzegany przez obecnie najmłodszych jako ich „obywatelskość”. W myśl zasady „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.
 
 
- Zapoznając dzieci w ciekawy i inspirujący sposób z tym, w jakich realiach (tak często odmiennych od tego co jest w Polsce) żyją dzieci w innych krajach na świecie dajemy im podstawę dla dorosłej empatii i rozumienia świata. Konkursy organizowane przez szkołę, pogadanki i rozmowy z dziećmi o ich prawach to doskonała inwestycja w lepszy świat w przyszłości - mówi koordynator projektu w Wałbrzychu Agnieszka Michalska Pedagog Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Wałbrzychu oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1.
 
 
 
 
opr.plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Marian (20 listopada 2021 15:36)
Czy w zajściach uczestniczył Naczelny Przedszkolak Wałbrzycha?
Lempart Matka Polka - czyli piesek lepszy 2 (20 listopada 2021 12:47)
Cytuję użytkownika: Lempart Matka Polka - czyli piesek lepszy 1
Nie mam instynktu. Potwornie mnie nudzą. Nie umiem z nimi rozmawiać, dopóki nie zaczną rozsądnie gadać. Byłyśmy niedawno na wakacjach w hotelu, gdzie nie przyjmuje się rodzin z dziećmi. Nikt nie biegał z lodami między leżakami, nikt nie wrzeszczał w basenie. Ludzie byli tak szczęśliwi, że jest cicho, że rozmawiali ze sobą szeptem i nie gadali przez telefon. Wow!! A teraz drugi wywiad!
Możliwe, że trochę traktujemy nasze suczki, jak córeczki. Obie są ze schroniska. Po śmierci Zuzy zamiast płakać, oszalałam, zaczęłam robić rzeczy, których nigdy nie robię: zmywałam naczynia, sprzątałam, poprawiałam kubki, by stały równo, i nawet pomalowałam stołek. Po dwóch tygodniach uznałam, że chciałabym jednak być z powrotem normalna, i wzięłyśmy ze schroniska najpierw Bajkę, a potem Fraszkę. Nosz urwa mac, dla niej sprzątanie, zmywanie, to nienormalnosc, ta swinia w chlewie zyje?
Lempart Matka Polka - czyli piesek lepszy 1 (20 listopada 2021 12:45)
Nie mam instynktu. Potwornie mnie nudzą. Nie umiem z nimi rozmawiać, dopóki nie zaczną rozsądnie gadać. Byłyśmy niedawno na wakacjach w hotelu, gdzie nie przyjmuje się rodzin z dziećmi. Nikt nie biegał z lodami między leżakami, nikt nie wrzeszczał w basenie. Ludzie byli tak szczęśliwi, że jest cicho, że rozmawiali ze sobą szeptem i nie gadali przez telefon. Wow!! A teraz drugi wywiad!
PRAWO DZIECKA (20 listopada 2021 10:10)
DO NORMALNEJ RODZINY, DO MATKI I OJCA, WAZNIEJSZE, NIZ PRAWO PEDALA DO POSIADANIA ZABAWECZKI NA POKAZ NA PARADACH PEDALOW.
CO WSPOLNEGO ABORCJA MA Z PRAWAMI DZIECKA? (20 listopada 2021 10:08)
Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszych uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. - TO ZAPRZECZENIE ABORCJI. PAMIETAJCIE DZIECI, I NIE DAJCIE SOBIE NIGDY WMOWIC ZE JEST INACZEJ. MACIE PRAWO DO ZYCIA! NIE DAJCIE SOBIE WMOWIC, ZE JESTESCIE ZLEPKIEM KOMOREK, RAKIEM W BRZUCHU MATKI.

Dodaj komentarz

Dzień Praw Dziecka  |   PSP nr 1  |   ZSP nr 5  |   Śródmieście  |   Plac Magistracki  |   dzieci  |   uczniowie  |   przedszkolaki  |  

Sezon świąteczny rozpoczęty (FOTO+VIDEO)

Potrącił kobietę na pasach

Rozpoczęli rok szkolny z prezentami

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij