Świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Przedszkolaki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Wałbrzychu i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Wałbrzychu świętowały Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. Z tej okazji zorganizowano paradę przez wałbrzyski Rynek i Plac Magistracki.

20 listopada to wyjątkowa data - rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.
 
 
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszych uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.
 
 
Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.
 
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
 
 
W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i Przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiły także przedszkolaki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Wałbrzychu i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Wałbrzychu, która zorganizowała w ramach tego dnia Niebieski Marsz pod Wałbrzyski Ratusz.
 
Przekazanie dzieciom w prosty sposób czym jest Konwencja o Prawach Dziecka, o zawartych w niej prawach ale i obowiązkach jest niezmiernie ważne dla obszaru, który w dorosłym życiu będzie postrzegany przez obecnie najmłodszych jako ich „obywatelskość”. W myśl zasady „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.
 
 
- Zapoznając dzieci w ciekawy i inspirujący sposób z tym, w jakich realiach (tak często odmiennych od tego co jest w Polsce) żyją dzieci w innych krajach na świecie dajemy im podstawę dla dorosłej empatii i rozumienia świata. Konkursy organizowane przez szkołę, pogadanki i rozmowy z dziećmi o ich prawach to doskonała inwestycja w lepszy świat w przyszłości - mówi koordynator projektu w Wałbrzychu Agnieszka Michalska Pedagog Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Wałbrzychu oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1.
 
 
 
 
opr.plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno