Mistrzostwa Polski w Boksie: pierwsze tytuły dla Kingi Mięgoć z Wałbrzycha i Wiktorii Tereszczak

Zakończyły się Mistrzostwa Polski Seniorów i Seniorek w Boksie. Kinga Mięgoć (Imperium Boxing Wałbrzych) i Wiktoria Tereszczak (Ring Bielsko-Biała) po raz 1 w karierze zostały Mistrzyniami Polski Seniorek. 

 W pierwszej serii  walk finałowych Kinga Mięgoć w wadze 50 kg pokonała Nikolę Kaczmarek 4:0, a Wiktoria Tereszczak w wadze 66 kg wygrała z Kamilą Kapuścińską (Start Włocławek) 5:0.
 
Wiktoria Tereszczak jest jedną z pięciu polskich brązowych medalistek Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Kielcach, które awansowały do finałów 21 MP Seniorek w Wałbrzychu. Drugą była Oliwia Toborek (+81 kg / Żoliborska Szkoła Boksu Warszawa), która przegrała z medalistką Mistrzostw Europy i Igrzysk Europy Lidią Fidurą (Carbo Gliwice) 0:5. Lidia Fidura zwyciężała w MP w latach 2009-15 w wadze 75 kg, oraz w 2017, 2018 i 2021 roku w +81 kg."
 
"Mistrzostwa Polski w Wałbrzychu: Karolina Koszewska w historii boksu
 
W wieku blisko 40 lat Karolina Koszewska (Warszawska Szkoła Boksu) została Mistrzynią Polski w wadze 70 kg. Była Mistrzyni Europy i Igrzysk Europy w finale 21 Mistrzostw Polski w Wałbrzychu pokonała 19-letnią Darię Paradę (Skorpion Szczecin) 5:0. Srebrna medalistka to była Mistrzyni Europy Kadetek i Juniorek oraz brązowa medalistka tegorocznych Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Kielcach.
 
Pierwsze złoto MP Seniorek Karolina Koszewska zdobyła w 2002 roku, czyli wtedy kiedy urodziła się Daria Parada. Dzisiaj w ringu doświadczenie wzięło górę nad młodością i 7 tytuł w karierze wywalczyła pięściarka z Warszawy.
 
W drugiej, popołudniowej serii walk finałowych kobiet doszło do jeszcze dwóch pojedynków z udziałem bardzo doświadczonych i bardzo młodych zawodniczek. W wadze 54 kg 33-letnia Sandra Drabik (Kick-Boxing Kielce) wygrała z 19-letnią Karoliną Ampulską (Wda Świecie) 5:0 i w wadze 81 kg 19-letnia Martyna Jancelewicz (Taurus Goleniów) pokonała 31-letnią Sylwię Kusiak (Fight Club Koszalin) 5:0.
 
Sandra Drabik, wielokrotna medalistka Mistrzostw Europy i Igrzysk Europy, stawała na najwyższym stopniu podium ME w kat. 51 kg w 2013, 2016, 2020 roku, zaś w pierwszym finale była 12 lat temu. Dziś wyraźnie zwyciężyła w walce z brązową medalistką MMŚ 2021.
 
Natomiast Martyna Jancelewicz, aktualna Młodzieżowa Mistrzyni Europy U22, po bardzo dobrym występie wypunktowała byłą Mistrzynię Europy Seniorek Sylwię Kusiak, która od 2009 do 2020 roku 7 razy triumfowała w MPS w kat. 80 kg i +80 kg. Martyna Jancelewicz zdobyła swoje pierwsze złoto, a wcześniej odnosiła sukcesy międzynarodowe, m.in. srebro ME Kadetek, brąz ME Juniorek i brąz MMŚ U19.
 
Podobnie jak w finale MP 2020 w Wałczu, w kat. 75 kg znów rywalizowały Agaty Kaczmarska (Radomiak Radom) i Elżbieta Wójcik (Klub Bokserski Karlino). Górą była broniąca tytułu radomianka – 4:1. To jej 3 złoto w karierze, jedno miała w wadze 81 kg. W MP startowała także w +81 kg. Elżbieta Wójcik wygrywała w latach 2015-19, głównie w 75 kg, ale też 69 kg.
 
W pozostałych piątkowych finałach, w wadze 48 kg Andżelika Mięgoć (Imperium Boxing Wałbrzych) przegrała z Natalią Rok (Pomorzanin Toruń) 0:5. Obie już wcześniej były mistrzyniami kraju, z tym że Andżelika Mięgoć w tej samej wadze 48 kg, zaś Natalia Rok 54 kg.
 
Kategorię wagową z 54 na 52 kg zmieniła Wiktoria Rogalińska (Skorpion Szczecin), ale i tak po raz 2 z rzędu została Mistrzynią Polski. W finale pokonała Martę Magierecką (Academia Gorilla Warszawa) 5:0.
 
Do boksu olimpijskiego wróciła Laura Grzyb (Sporty Walki Gostyń), która w latach 2016-17 wygrywała w MP w wadze 54 kg. W Wałbrzychu startowała w 60 kg i w finale okazała się lepsza od Mistrzyni Świata w kickboxingu Moniki Puzio-Nieszporek (Smok Zabierzów) 5:0."
 
"Mistrzostwa Polski w Wałbrzychu: Oskar Safaryan po raz 3 z rzędu złotym medalistą
 
Oskar Safaryan (Concordia Knurów) po raz 3 z rzędu wywalczył złoty medal Mistrzostw Polski Seniorów. W pierwszej serii piątkowych finałów 92 MP mężczyzn na ringu w Wałbrzychu wygrał z Jackiem Gałązką (Niestowarzyszony) 5:0.
 
W latach 2019-20 Oskar Safaryan, podopieczny trenera Ireneusza Przywary, zwyciężył w wadze +91kg, a w Wałbrzychu triumfował w nowym limicie +92 kg. Jego rywalem w finale był niespodziewanie 37-letni Jacek Gałązka z Sokołowa Podlaskiego.
 
W pozostałych finałach (pierwsza seria) zwycięstwo przed czasem – RSC w 1 rundzie – odniósł w wadze 48 kg Hubert Wrona (RUSHH Kielce). Rywalizował o tytuł z Łukaszem Pichalakiem (Olimpijczyk Ozorków).
 
Po ubiegłorocznym srebrnym medalu w wadze 52 kg w Wałczu, na wałbrzyskim ringu to osiągnięcie powtórzył Damian Nicpoń (Jawor Team Jaworzno). W finale kat. 54 kg przegrał z Maciejem Jewdokinem (KB Legia Warszawa) 0:5.
 
W rywalizacji do 80 kg doświadczony 32-letni Michał Łoniewski (Kontra Elbląg) pokonał Alana Borutę (Boxing Team Gosiewski Wrocław) 5:0."
 
"Mistrzostwa Polski w Wałbrzychu: Gołębiewski lepszy w finale od Goińskiego
 
Po wyrównanej walce Bartosz Gołębiewski (RUSHH Kielce) wygrał na ringu w Wałbrzychu z Mateuszem Goińskim (Zagłębie Konin) 5:0 i obronił tytuł Mistrza Polski w wadze 75 kg.
 
Pierwszą rundę wygrał Mateusz Goiński, drugą Bartosz Gołębiewski, a o końcowym wyniku zadecydowało trzecie starcie, w którym zwyciężył kielczanin. To była powtórka finału z Karlina z 2018 roku. Bartosz Gołębiewski triumfował w MP w 2017 oraz wspomnianych 2018, 2020 i 2021 roku. Z kolei Mateusz Goiński po raz 5 z rzędu wywalczył srebro, 3-krotnie w wadze średniej i 2-krotnie w półciężkiej.
 
Przed ostatnią, wieczorną serią dzisiejszych walk finałowych w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym „Aqua Zdrój" uhonorowana została wybitna postać naszego kobiecego boksu – Karolina Koszewska. Mistrzyni Polski wygrywała, oczywiście z przerwami, w krajowych zawodach od 2002 do 2021 roku, a w piątek została uznana najlepszą zawodniczką 21 MP Seniorek.
 
Decyzją władz Polskiego Związku Bokserskiego Karolina Koszewska otrzymała Złotą Odznakę PZB (uhonorowali zawodniczkę Grzegorz Nowaczek, Maciej Demel, Roman Ślagowski). W podziękowaniu znakomita pięściarka m.in. złożyła życzenia obchodzącemu w piątek, 19 listopada 50 urodziny Grzegorzowi Nowaczkowi, Prezesowi PZB. Wyróżniony został także Krzysztof Sadłoń z Imperium Boxing Wałbrzych. Klub z Wałbrzycha organizował MP razem z Miastem Wałbrzych i Polskim Związkiem Bokserskim, a galę finałową transmitowała TVP Sport.
 
W piątkowy wieczór nie zabrakło bardzo dobrych pojedynków. Niepokonany na polskich ringach, tym razem startujący w limicie 67 kg Damian Durkacz (Concordia Knurów) pokonał Mateusza Polskiego (Klub Bokserski Karlino) 5:0 – w powtórce finału z MP 2019 z Opola. Dla Damiana Durkacza to 4 kolejne złoto, wcześniej w wagach 64 kg i 63 kg (2 razy). Bardzo doświadczony Mateusz Polski był Mistrzem Polski w 2013 i 2017 roku.
 
Tytuły mistrzowskie kolekcjonuje walczący obecnie w wadze 51 kg Jakub Słomiński (Wda Świecie). Dzisiaj wygrał z Emilianem Dudajkiem (Boxing Radom) 5:0. Kuba Słomiński jest niepokonany od 5 lat, a wygrywał 3-krotnie w kat. 49 kg i następnie w razy w wadze 52 kg.
 
W kat. 57 kg Paweł Brach (Radomiak Radom) pokonał przez RSC w 2 rundzie Roberta Zakharyana (Skorpion Szczecin). Ponad 30 lat radomscy kibice czekali na Mistrza Polski Seniorów! Po zmianie limitów w boksie amatorskim Jarosław Iwanow (Wisła Kraków) przeszedł do wagi 60 kg i triumfował w rywalizacji finałowej z Patrykiem Trochimiakiem (Imperium Boxing Wałbrzych). Dla Jarosława Iwanowa to 4 złoty krążek z rzędu, wcześniejsze w 56 kg, 57 kg i ponownie 57 kg.
 
W wadze 63,5 kg po złoto sięgnął Arkadiusz Zakharyan (Skorpion Szczecin) pokonując 3:2 Marka Pietruczuka (Victoria Ostrołęka), Mistrza Polski z 2014 roku 56 kg i 2017 roku 60 kg. Natomiast w finale 71 kg Daniel Piotrowski (Skorpion Szczecin) wygrał z Łukaszem Niemczykiem (Champion Chojnów) 5:0.
 
W przedostatnim z finałów 92 MP, w kat. 86 kg ćwierćfinalista Mistrzostw Świata Sebastian Wiktorzak (Skorpion Szczecin) pokonał Tomasza Niedźwieckiego (RUSHH Kielce) 5:0 i tym samym powtórzył sukces z 2019 roku z wagi 81 kg.
 
Na koniec w kategorii 92 kg o złoto boksowali Mateusz Bereźnicki (Skorpion Szczecin) i Mateusz Kubiszyn (Stal Rzeszów). Rok temu w półfinale w Wałczu wygrał Mateusz Bereźnicki i teraz znów bardzo pewnie zwyciężył 20-letni bokser w starciu z 3-krotnym Mistrzem Świata w kickboxingu full contact."
 
 
info i foto użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno