Menu

Chce odtworzyć Miedziankę - miasto, którego nie ma.

Miedzianka - miejsowość w Janowicach Wielkich to dziś kościół i odbudowany browar. Niegdyś to miejsce tętniło życiem, ale zostało zrównane z ziemią. Jest szansa, że miasto da się zobaczyć jeszcze raz. Wirtualnie. 

Chce odtworzyć Miedziankę - miasto, którego nie ma.

Niegdyś wydobywano tu uran. Rabunkowy sposób prowadzenia prac doprowadził do znaczących szkód górniczych na terenie Miedzianki. Pomimo 450-letniej historii miasta, jego walorów architektonicznych i krajobrazowych, podjęta została decyzja o całkowitej likwidacji osady.

 

W 1967 żołnierze wysadzili w powietrze kościół ewangelicki, wkrótce wprowadzono zakaz remontu domów

 

Pamiętacie książkę Filipa Springera "Miedzianka. Historia znikania"? Jeden z internautów postanowił odtworzyć wirtualnie zburzoną miejscowość. W sieci dostępne są pierwsze wizualizacje. 

 

 

 

- Prace nad wirtualnym modelem nieistniejącego miasta Miedzianka nabierają rumieńców. Odtworzony został układ rynku. Praca była dość ciężka, bo materiały są dość słabe, lecz istnieją sposoby na wyciągnięcie z nich maksymalnej ilości informacji. Ci co się interesują historią zauważą pewne różnice pomiędzy tym co tu prezentuje a zachowaną ikonografią, która jest w internetowym obiegu. Tak jest w istocie. Bo Miedzianka była żywym miastem i ciągle się zmieniała. Obiekty były przebudowywane. A ja pracuję nad uchwyceniem stanu z lat 20 XX wieku. Poza małymi wyjątkami. Widoczny tu kościół katolicki był przebudowywany w pierwszej dekadzie XX wieku. I ja postanowiłem pokazać go w stanie sprzed przebudowy. Bo wtedy był w swej pełnej świetności i nadawał charakter widokowi miasta. Ten widok jeszcze się zmieni. Kamienice będą jeszcze bardziej realne, pojawi się zieleń. A Miedzianka była bardzo zielona i dalej jest... Teraz pracuję nad przedmieściami, podwórkami i zakamarkami. By wirtualne zwiedzanie była jak najbardziej realne...  - informuje twórca, Tomasz Klu

 

red/ wiki

foto: facebook Tomasz Klu

Komentarze

prostownik (21 listopada 2021 20:12)
Cytuję użytkownika: esfdfsfsf
Cytuję użytkownika: :((
" Miedzianka - miejsowość w Janowicach Wielkich ...". Kto to pisze? MIEJSOWOŚĆ -co to takiego i w jaki sposób w Janowicach Wielkich .Chyba koło Janowic .
Miedzianka jest wsią w Gminie Janowice Wielkie. Wypada sprawdzić zamiast się rzucać do faktów
I serio nadal nie widzisz problemu?;)
esfdfsfsf (21 listopada 2021 12:31)
Cytuję użytkownika: :((
" Miedzianka - miejsowość w Janowicach Wielkich ...". Kto to pisze? MIEJSOWOŚĆ -co to takiego i w jaki sposób w Janowicach Wielkich .Chyba koło Janowic .
Miedzianka jest wsią w Gminie Janowice Wielkie. Wypada sprawdzić zamiast się rzucać do faktów
:(( (21 listopada 2021 9:55)
" Miedzianka - miejsowość w Janowicach Wielkich ...". Kto to pisze? MIEJSOWOŚĆ -co to takiego i w jaki sposób w Janowicach Wielkich .Chyba koło Janowic .

Dodaj komentarz

midzianka  |   historia  |   znikania  |   jelenia gora  |   rudawy  |   3d  |   obiekt  |   wizualizacja  |  

History Hiking: Miejsce zbrodni sprzed lat. Co stało się w lesie na...

Festiwal Tajemnic już w weekend

Wałbrzych miał swój port?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij